Тимчасове переміщення та евакуація: адвокати обговорили правові механізми забезпечення безпеки дітей


Березень 21
15:10 2023

У НААУ за ініціативою Комітету з сімейного права та Центру «Адвокат дитини» відбулася фахова дискусія на тему «Тимчасове переміщення та евакуація: правові механізми забезпечення безпеки дітей».

Участь в обговоренні взяли представники Міністерства юстиції України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони, Національної поліції України, судді Верховного Суду, експерти Офісу Ради Європи в Україні та Української Гельсінської спілки з прав людини, представники органів державної влади та органів системи ювенальної юстиції.

Предметом міжвідомчої фахової дискусії стали проблемні питання, що постають у процесі евакуації дитини у розрізі міжнародних стандартів евакуації дітей у збройному конфлікті, положень вітчизняного законодавства, досвіду територіальних громад, релевантної судової практики у питанні відібрання дитини від батьків, а також проаналізовано питання стосовно відмови від евакуації та її наслідків.

Модератором фахової дискусії виступила Заступник Голови  Комітету з сімейного права НААУ, керівник Центру “Адвокат дитини” ВША НААУ, Лариса Гретченко, яка відкриваючи захід, відзначила, що тема тимчасового переміщення та евакуації є надзвичайно складною, законодавство в умовах воєнного часу перебуває у стані динамічних змін. Окреслені питання є комплексними, оскільки виклики, що постають під час евакуації дітей, виникають не лише щодо права, але пов’язані насамперед із психологічним підтриманням, наданням соціальних послуг, адаптацією за новим місцем проживання тощо. Безумовно, усі ці компоненти потребують системного дослідження та пошуку рішень у спільнодії суб’єктів реагування в системі захисту прав дитини.

Директор Вищої школи адвокатури НААУ Савва Кузьменко, у вступній промові  наголосив, що питання захисту прав дітей сьогодні мають перебувати у центрі уваги і кожна організація, дотична до правозахисту, повинна підіймати цю тему для забезпечення найкращих інтересів дитини. Надскладні задачі, пов’язані з евакуацією дітей, можуть бути вирішені лише і виключно спільними узгодженими діями.

Інформацію про заходи щодо евакуації дітей у безпечні місця представив заступник начальника відділу ювенальної превенції Головного управління Національної поліції в Донецькій області Дмитро Коломієць. У виступі висвітлено стан евакуації населення, зокрема сімей з дітьми, на території Донецької області, досвід поліцейських підрозділу "Білі янголи" та результативну взаємодію при проведенні евакуаційних заходів підрозділів поліції, обласної військової адміністрації, органів освіти та соціальних служб. Дмитро Коломієць поінформував про виявлені в практиці причини відмови від евакуації, аспекти роз’яснювальної роботи та інші дії з реагування поліцейських задля забезпечення евакуації дітей у безпечні місця.

Член Ради Комітету з сімейного права НААУ, учасниця Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ Людмила Гриценко у доповіді сфокусувала увагу на нормах міжнародного права прав людини і міжнародного гуманітарного права, які дотичні до питань евакуації на національному рівні, та яким чином вони співвідносяться між особою. Під час виступу також розкрито досвід територіальних громад з погляду ролі якісної комунікації в процесі евакуації з метою забезпечення безпеки дітей.

Про евакуацію сімей з дітьми та форм інституційного догляду за дітьми в огляді законодавчих змін в умовах воєнного стану розповіла експерт з відновного правосуддя, член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ Анастасія Шепеленко. Фокус уваги зосереджено на видах тимчасового переміщення (евакуації) дитячих будинків, патронатних сімей і сімей з дітьми, а також  проаналізовано схвалений  Кабінетом Міністрів України 7 березня механізм примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій.

Чи є евакуація правом або обов’язком, дискутувала під час представлення доповіді член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ Ганна Круглякова. Разом із нормативними засадами обговоренню піддано питання притягнення до відповідальності за відмову від евакуації та сформовані судовою практикою висновки. З поміж рекомендацій щодо вирішення проблемного питання вказано на проведення оцінки необхідності евакуації, планування і підготовлення евакуації сімей з дітьми, які перебувають у населених пунктах в зоні бойових дій, із вжиттям всіх можливих заходів для уникнення розлучення дітей з сім’ями під час евакуації.

Член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ Маргарита Жданова розкрила підстави відібрання дитини в умовах збройного конфлікту через призму практики ЄСПЛ. Досліджуючи, чи було втручання в право на повагу до приватного та сімейного життя обґрунтованим, слід проаналізувати, чи втручання передбачалося національним законом, чи мало воно легітимну мету та чи було необхідним у демократичному суспільстві (пропорційним).

Про міжнародні стандарти та світовий досвід евакуації дітей у збройному конфлікті доповіла юрист Регіонального центру прав людини (RCHR), член Квебекської спільноти міжнародного права, Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні та Експертної ради при Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим Катерина Рашевська. Учасникам дискусії представлено огляд історичних подій як базу для розроблення стандартів евакуації, а також  вектори захисту прав людей, які постраждали від вимушеного переселення. Висвітлюючи оцінку відповідності принципу найкращих інтересів дитини, спікер проаналізувала чинники, коли евакуація без супроводу не відповідатиме такому принципу, а також  окреслила індивідуальну траєкторію для кожної дитини.

Завершуючи захід, з урахуванням обговорених тем і відповідей на запитання Лариса Гретченко підсумувала необхідність удосконалення законодавства в частині алгоритмів взаємодії і повноважень органів поліції, служб у справах дітей та інших суб’єктів реалізації механізму евакуації населення. Потребують конкретизації законодавчі норми щодо обов’язків батьків відносно дітей, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання, включаючи обов’язок вивезти дітей із зони бойових дій до безпечних районів та щодо відповідальності за його невиконання.

Тематичні матеріали та висновки за результатами фахової дискусії будуть узагальнені та оприлюднені на платформі ВША НААУ з метою здійснення ефективного юридичного супроводу питань тимчасового переміщення (евакуації), захисту прав та інтересів дітей, а також підвищення рівня правової освіти та правової культури суспільства.

Трансляція фахової дискусії доступна для перегляду: https://cutt.ly/04sWKx2.

Текст і фото підготовлені командою Координатора комітетів НААУ

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Катерина Павліченко провела робочу зустріч з Директоркою Центру запобігання конфліктам ОБСЄ Кет...

Прочитайте повну статтю

До 15 років ув’язнення засуджено правоохоронницю з Луганщини, яка перейшла на службу до окупант...

Прочитайте повну статтю

Війська рф здійснили повітряні атаки по Харкову та Лозовій, одна людина загинула, щонайменше 13...

Прочитайте повну статтю

ВАКС задовольнив позовну заяву Мін’юсту про застосування санкції до АТ «Невская Косметика». В д...

Прочитайте повну статтю

Поліція Києва затримала диверсантів, які на замовлення спецслужб рф спалили залізничну релейну...

Прочитайте повну статтю

Ворог знову поцілив по Харкову: поліція працює на місці влучання

Прочитайте повну статтю

Відновлено оформлення паспортних документів у закордонних підрозділах ДП «Документ»

Прочитайте повну статтю

Збройна агресія рф проти України завдала значної шкоди рибному господарству

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь