Три роки НАЗК 2.0: попередження конфлікту інтересів у топ-посадовців, виявлення колаборантів та нові IT-інструменти
Конфлікт інтересів є складовою кожного корупційного злочину. Тому Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) продовжує активно запобігати конфлікту інтересів у посадовців. Конфлікт інтересів, якому вдалося запобігти, – це не вчинений злочин. Так, лише за минулий рік НАЗК промоніторило наявність конфлікту інтересів у 438 посадових осіб, зокрема у діяльності 55 посадовців обласних військових адміністрацій (ОВА) при бронюванні військовозобов’язаних та наданні їм дозволу на виїзд за кордон.
Які ключові досягнення в цьому напрямі у 2022 році?
«За рік ми досягли значних успіхів у вдосконаленні процесу виявлення конфлікту інтересів посадовцями. Для цього ми підготували оновлені роз’яснення щодо конфлікту інтересів, де є реальні кейси, на яких можна навчитися визначати порушення. Крім того, ми розробили спеціальний тест, що допоможе встановити наявність або відсутність конфлікту інтересів. Усе це, насамперед, спрямоване на полегшення розуміння посадовцями основних антикорупційних обмежень. Попереду ще багато проектів, які будуть допомагати публічним службовцям розібратися з цією темою», – зазначив керівник Департаменту запобігання конфлікту інтересів Олександр Шульга.
Крім того, у минулому році НАЗК створило спеціальний тест, за допомогою якого кожен може отримати відповідь на питання, чи є в нього конфлікт інтересів.
Оновлено Методичні рекомендації щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції. Нові рекомендації містять правові позиції про ситуації, де посадовці найчастіше запитують роз’яснення. Також підготовлені окремі роз’яснення з найбільш проблемних питань про дотримання обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності в умовах воєнного стану.
Приклади виявлення конфлікту інтересів
народний депутат звернувся до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, до одеського міського голови та до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів із депутатськими зверненнями, щоб вони провели позапланові перевірки закладу громадського харчування в Одесі. Причина – бажання помсти цьому закладу за відмову в обслуговуванні.
У 2022 році НАЗК, з-поміж іншого, проводило роботу із пошуку колаборантів як осіб, що діють в умовах конфлікту інтересів, за результатами якої: