У Києві відбулась конференція присвячена депортаціям українців під час Другої світової війни
10 вересня 2024 року в Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Українсько-польське пограниччя: історія, пам'ять, мовно-культурна спадщина та сучасні виклики». Захід був присвячений 80-річчю від початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944–1951 роках.
Конференцію організував Український інститут національної пам’яті у співпраці з Національним музеєм історії України у Другій світовій війні, Меморіальним комплексом, ГО «ГО Київське товариство «ЛемКиїв», Центром досліджень українсько-польсько-словацького пограниччя Українського католицького університету, Національним музеєм народної архітектури та побуту України.
Понад 20 учасників із різних регіонів України (Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Ужгород, Ізмаїл, Житомир) та Польщі стали доповідачами, розкривши важливі історичні й етнографічні теми. Також було чимало слухачів і гостей конференції як у залі, так і по той бік екрану.
Також до роботи конфренції долучились перший заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України Ростислав Карандєєв та заступник голови Українського інституту національної пам'яті Володимир Тиліщак.
На тематичних майданчиках обговорювались питання становлення східних кордонів Польщі та депортації українського населення, концепт Закерзоння, залучення поляків Львова до радянських комеморативних практик, антропологію пам’яті лемків, релігійний простір Лемківщини в міжвоєнній Польщі, весняну та зимову обрядовість Лемківщини та багато інших цікавих тематичних питань.