У Києві відбулася лекція-обговорення до 120-ї річниці з дня народження Степана Ленкавського.


Липень 09
18:12 2024

У п’ятницю, 5 липня, в приміщенні Інформаційно-виставкового центру Музею Майдану відбулася лекція-обговорення, присвячена 120-й річниці з дня народження українського політичного діяча, ідеолога ОУН, в’язня Аушвіцу та автора Декалогу українського націоналіста Степана Ленкавського.

Подія відбулася за участі науковців та курсантів військових вишів. Модерувала захід співробітниця УІНП Тетяна Бойко. 

Захід розпочався з вступного слова редактора газети ОУН (б) «Шлях перемоги» Віктора Рога про значення доробку творчості Степана Ленкавського для українського національно-визвольного руху і сучасності.

Спікером виступив доктор політичних наук, голова Івано-Франківської обласної ради, дослідник творчості та автор життєпису Степана Ленкавського Олександр Сич

Він детально проаналізував життєвий шлях Степана Ленкавського – від його участі у заснуванні та ідеологічному оформленні Організації українських  націоналістів (ОУН) та роботи в Проводі Закордонних частин ОУН.

«Ленкавський написав “Декалог українського націоналіста”, який був своєрідним законом для оунівців. Для того, щоб стати членом ОУН, підпільної організації, а за це тебе могли посадити в тюрму, переслідували, потрібно було пройти добрий вишкіл – добре знати історію, добре знати ідеологію, культуру України, конспіративний вишкіл, вміти стріляти з револьвера. Потрібно було не просто напам’ять знати Декалог, але і розуміти, що означає кожен його пункт», – наголошує дослідник.

Степан Ленкавський за свої переконання був неодноразово арештований польською та німецькою владою: «У польську тюрму його посадили за ідею, за те, що він був учасником Конгресу українських націоналістів, на якому була створена ОУН і який своєю ціллю проголосив утворення української держави. 

Коли було проголошено Акт відновлення Української Держави 30 червня 1941 року, а німці поставили вимогу відкликати цей Акт, націоналістів масово почали арештовувати. Степан Ленкавський попав в тюрму на Лонцького, потім, в Кракові, в тюрму Монтелюпіх, потім до одного з найстрашніших  концтаборів смерті –  Аушвіцу». 

Коли Степан Ленкавський очолив Закордонні частини ОУН,  він провів дуже велику роботу, щоб всьому світу, політикам, дипломатам, громадськості розказати про злочини совєтського режиму. Він керував закритим сектором, що включав СБ ОУН, розвідку, контррозвідку, Референтуру крайових зав’язків ОУН (контакт з українським підпіллям), створив аналітичну інституцію – Реферантуру підсовєтських справ (аналізувала всі процеси, які відбувалися в  СРСР, Україні та усіх сателітних країнах соціалістичного табору).

На завершення зустрічі учасники познайомилися з науковим доробком Степана Ленкавського «Український націоналізм»: «Історія», «Ідеологія. Філософія», «Совєтознавство», «Міжнародна політика». 

Захід зібрав науковців, дослідників, громадських діячів, хто цікавиться історією національно-визвольного руху.

Організаторами події виступили Український інститут національної пам’яті, Національний музей Революції Гідності та Інститут наукових студій націоналізму.

Фото: Дарина Сех.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Катерина Павліченко провела робочу зустріч з Директоркою Центру запобігання конфліктам ОБСЄ Кет...

Прочитайте повну статтю

До 15 років ув’язнення засуджено правоохоронницю з Луганщини, яка перейшла на службу до окупант...

Прочитайте повну статтю

Війська рф здійснили повітряні атаки по Харкову та Лозовій, одна людина загинула, щонайменше 13...

Прочитайте повну статтю

ВАКС задовольнив позовну заяву Мін’юсту про застосування санкції до АТ «Невская Косметика». В д...

Прочитайте повну статтю

Поліція Києва затримала диверсантів, які на замовлення спецслужб рф спалили залізничну релейну...

Прочитайте повну статтю

Ворог знову поцілив по Харкову: поліція працює на місці влучання

Прочитайте повну статтю

Відновлено оформлення паспортних документів у закордонних підрозділах ДП «Документ»

Прочитайте повну статтю

Збройна агресія рф проти України завдала значної шкоди рибному господарству

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь