У НААУ обговорили проблемні питання захисту прав і свобод людини в умовах карантинних обмежень


Грудень 10
16:08 2021

У зв'язку із запровадженням більш жорстких обмежувальних заходів, пов'язаних з поширенням хвороби Covid-19, у НААУ за ініціативою Комітету з міжнародного права, Комітету захисту прав людини та Комітету з медичного і фармацевтичного права та біоетики відбувся круглий стіл на тему «Право людини (не) бути вакцинованою».

Захід відкрив Голова Комітету з міжнародного права Віталій Власюк, який звернув увагу на необхідність висвітлення зазначеної теми. За його словами, міжнародне право не може триматися осторонь проблеми вакцинування та запровадження обмежувальних заходів. Адвокат розповів, що в деяких країнах, наприклад в Іспанії, Конституційний суд визнав локдаун неконституційним, посилаючись на норми міжнародного права. 

Голова Комітету з питань медичного права та біоетики Ірина Сенюта у своїй доповіді «Право-обов’язок людини на вакцинацію: калейдоскоп проблем» висвітлила зарубіжний досвід біоетичного регламенту щодо вакцинації. Так, у Позиції Естонської ради з біоетики та досліджень людини «Етичні рамки вакцинації проти COVID-19» зазначено, що розумний баланс має бути досягнутий між особою при визначенні пріоритету вакцин та інтересами суспільства. Шукаючи такий баланс, необхідно враховувати можливу шкоду не лише окремій людині, а й здоров’ю населення та суспільству в цілому. Крім того, було розкрито контроверсії національного законодавства, у тому числі наказу МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021 № 2153.

Голова Комітету захисту прав людини Ганна Колесник розповіла про доступ до правосуддя в умовах поширення хвороби COVID-19. За її словами, право на справедливий суд не може бути обмежене, проте при встановленні справедливого балансу між правом особи на безпечне для життя і здоров’я довкілля та правом на справедливий суд переважає природне право осіб на життя та безпечне довкілля, обов’язок щодо забезпечення якого покладено на державу Україна.

Голова секції відновного правосуддя Комітету захисту прав людини Ігор Свєтлічний під час свого виступу проаналізував найважливіші рішення Європейського суду з прав людини щодо запровадження локдауну та проведення масової вакцинації. Адвокат розповів, що в усьому світі, у тому числі і в США, і в країнах Європи, встановлені зобов'язання громадян щодо вакцинації та обмеження для невакцинованих. У рішеннях вищих судових інстанцій зарубіжних країн більшість обмежень визнані такими, що не порушуть права людини. Так, у рішенні ЄСПЛ у справі Terheş c. Roumanie встановлено, що у зв'язку з пандемією COVID-19 ступінь обмеження свободи не був таким інтенсивним, щоб дозволити вважати її "позбавленням волі", а у справі Vavřička and Others v. the Czech Republic обов'язкова вакцинація була визнана пропорційним втручанням.

Крім цього, Ігор Свєтлічний навів приклад заяви 672 французьких пожежників до ЄСПЛ щодо обов'язковості вакцинації, яка була відхилена Європейським судом.

У своїй доповіді член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Оксана Вітязь розкрила поняття та види вакцинації, розповіла про права пацієнтів при проведенні профілактичних щеплень, особливостей надання інформованої згоди на проведення щеплення та право відмови від нього.

Член Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Сергій Антонов виступив із доповіддю «Досвід правового регулювання обов’язкової вакцинації Австралії: доктрини No Jab, No Pay та No Jab, No Play». Спікером було висвітлено результати упровадження у законодавство окремих штатів Австралії норм, які регламентують обов’язковість вакцинації для певних категорій резидентів, систему штрафів та обмежень громадських прав. Також адвокат навів приклади із судової практики за позовами щодо відсторонення від роботи та звільнення працівників, які не бажають вакцинуватися відповідно до Національного графіка обов’язкових щеплень.

Також до обговорення долучилася Голова Секції захисту права на доступ до інформації Комітету захисту прав людини Оксана Полотнянко, яка розкрила питання щодо звільнення від адміністративної відповідальності за порушення карантину. Також адвокатка ознайомила з порядком оскарження такого протоколу та найбільш розповсюдженими помилками при його складанні.

Завершуючи захід, його учасники погодилися з тим, що на сьогодні в Україні щеплення від Covid-19 не є обов'язковими. Тобто людина може обирати, вакцинуватися їй, чи ні. Якщо ж вона обрала не вакцинуватися - це її право, яке гарантує держава. Але в такому випадку людина має погодитися з певними обмеженнями.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Одеські рятувальники стали чемпіонами України з пожежно - прикладного спорту

Прочитайте повну статтю

Програма ФАО з розмінування охопить ще дві області України

Прочитайте повну статтю

В Ізмаїлі відкрили меморіальну дошку на честь гвардійця В’ячеслава Кулі

Прочитайте повну статтю

У Верховній Раді України відбулася зустріч керівництва Парламенту та голів депутатських фракцій...

Прочитайте повну статтю

Естафету Різдвяних колядок приймає Вінницький ліцей МВС

Прочитайте повну статтю

Кабінет Міністрів України схвалив два законопроєкти, розроблені МВС України, щодо вдосконалення...

Прочитайте повну статтю

Обстріл Харкова ворожими безпілотниками: 8 постраждалих, серед них - дитина

Прочитайте повну статтю

Прикордонники вирушили до Саудівської Аравії на підтримку Олександра Усика

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь