У законопроекті про забезпечення житлом військовослужбовців та членів їх сімей наявні корупційні ризики — антикорупційна експертиза НАЗК
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело антикорупційну експертизу законопроекту «Про забезпечення житлом військовослужбовців та членів їх сімей із залученням недержавних коштів та передачу земель в оренду, відчуження майна», який зараз розглядає Верховна Рада України.
Так, забезпечення житлом військовослужбовців — один із найбільш корумпованих процесів в Україні. Гучних кейсів, коли держава втратила бюджетні кошти або землю під забудову більш ніж достатньо.
У 2003 році Міністерство оборони заключило договір на будівництво житла та втратило близько 660 однокімнатних квартир на Новопечерських липках, які призначалися для військовослужбовців. У цьому році Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) викрило схему закупівель непридатного житла для нацгвардійців, яка принесла збитків на 17,3 млн грн.
Система потребує кардинальних змін. Неефективне використання коштів платників податків та зловживання під час забезпечення житлом військовослужбовців є однією зі стратегічних проблем державної політики у сфері оборони. Боротьба з нею визначена поміж пріоритетів у проекті Антикорупційної стратегії на 2021–2025 роки.
Які основні корупційні ризики знайшло НАЗК?
Проект Закону передбачає конкурсний відбір інвесторів для будівництва житла для військовослужбовців на землях оборони, щоби залучити інвестиції та забезпечити військовослужбовців необхідним житлом.
Проте законопроект № 5716 не лише не допоможе прозоро обирати інвесторів, а і пропонує механізми, завдяки яким держава може отримати багатомільйонні збитки, зокрема:
НАЗК пропонує доопрацювати положення законопроекту та передбачити застосування штрафних санкцій до інвесторів, які не виконали або погано виконали умови договору.
З висновком антикорупційної експертизи можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/3HYW1y5.