Україна та Естонія разом рухаються до повної цифровізації та доброчесності усіх державних процесів — Голова НАЗК під час робочого візиту до Естонії
Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) провів низку двосторонніх зустрічей в межах свого робочого візиту до Естонії, де обговорив з Міністром юстиції Естонії та представниками e-Estonia виклики та плани з цифровізації більшості державних процесів в Україні. Крім того, Олександр Новіков виступив на 8-му Глобальному саміті Партнерства «Відкритий Уряд» (OGP) у Таллінні, на панелі присвяченій загальнодержавним стратегіям боротьби з корупцією.
«Естонія – це країна, яка стала справжнім взірцем у боротьбі з корупцією та розбудові доброчесності, зокрема, шляхом впровадження цифрових інструментів. Україна, створюючи свою Антикорупційну стратегію до 2025 року, орієнтувалася і на досвід Естонії. Зараз ми вже виконуємо Державну антикорупційну програму (ДАП) з реалізації Стратегії, що також передбачає створення десятків нових державних IT рішень», — заявив Голова НАЗК під час зустрічі з Міністром юстиції Естонії Калле Лаанетом.
Міністр юстиції Естонії Калле Лаанет додав, що для кожного демократичного суспільства важливо мати нульову толерантність до корупції. «Я радий почути, що в Україні впроваджують інструменти та цінності, які допоможуть уникнути ризиків корупції та збільшити прозорість у секторі державного управління», — сказав Міністр.
Очільник НАЗК зустрівся й з представниками Естонського центру систем електронного адміністрування e-Estonia, де розповів про плани використання штучного інтелекту при перевірці декларацій чиновників.
«Україна є одним з лідерів впровадження антикорупційних IT-рішень, зокрема завдяки нашому найбільшому в світі Реєстру декларацій, інноваційному Реєстру звітності політичних партій POLITDATA та багатьом іншим продуктам, які вже довели свою ефективність. Наразі ми вивчаємо можливості штучного інтелекту для використання його алгоритмів у перевірці декларацій чиновників у найближчому майбутньому. Це має значно посилити спроможності Реєстру та унеможливити будь-які помилки пов’язані з людським фактором або корупцією», — підкреслив Олександр Новіков.
У межах саміту Партнерства «Відкритий Уряд» (OGP) голова НАЗК зустрівся з Генеральним директором OGP Санджаєм Прадханом та виступив на панелі «Ламаючи стереотипи: загальнодержавні стратегії боротьби з корупцією».
Він підкреслив, що лише цифровізувавши більшість державних процесів можливо побудувати систему доброчесності в державі. Розповів й про те, що ДАП передбачає створення 63 ІТ продуктів, спрямованих на цифрову трансформацію держави.
Нагадаємо, що Голова НАЗК Олександр Новіков разом з Віцепрем’єр-міністром з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим очолюють Міжвідомчу робочу групу з питань виконання заходів у сфері цифровізації Державної антикорупційної програми на 2023 – 2025 роки (ДАП). Це тимчасовий консультативно-дорадчий орган Уряду, створений для забезпечення виконання заходів у сфері цифровізації, передбачених в ДАП.
Довідково. Партнерство відкритого уряду (OGP) — міжнародна організація реформаторів, які працюють над удосконаленням співпраці між урядами та громадськістю, захищаючи демократичні принципи, права людини та зміцнюючи суспільну довіру.