Україна успішно розпочала застосування NCTS Фаза 5
Сьогодні, 22 квітня, Україна виконала своє зобов’язання, взяте при вступі до Конвенції про процедуру спільного транзиту у 2022 році, і вчасно перейшла на оновлену версію ІТ системи, яка лежить в основі цієї конвенції, - NCTS Фаза 5.
Застосування NCTS Фаза 5 розпочалося о 16:00 годині. Про це офіційно повідомив Владислав Суворов, заступник Голови Держмитслужби.
Він нагадав, що приєднання до Конвенції є обов’язковою умовою для вступу до Євросоюзу та одним із ключових зобов’язань України за економічною частиною Угоди про асоціацію з ЄС.
Сергій Демченко, директор Департаменту транзитних процедур Держмитслужби, наголосив, що перехід на NCTS Фаза 5 виявився непростою умовою.
«Це був тривалий і багаторівневий процес, розпочатий у червні 2022 року підписанням угоди Держмитслужбою та Програмою EU4PFM з контрактером щодо створення відповідної ІТ системи, а підготовчі роботи та тестування тривали з лютого 2023 року. За цей час ми пройшли більше півтисячі тестових сценаріїв, у тому числі з різними країнами Конвенції, за результатами тестування отримали позитивну оцінку Єврокомісії, провели підготовку бізнесу та митників, забезпечили рішення для подачі бізнесом декларацій до нової системи», - зазначив він.
«Україна вчасно перейшла на NCTS Фаза 5 – навіть раніше, ніж деякі країни ЄС. І цим довела свою спроможність не лише застосовувати європейські митні системи, але й розвивати їх «в ногу» з країнами Євросоюзу. Досвід впровадження ІТ систем такого масштабу, як NCTS, і, зокрема, NCTS Фаза 5, - це матриця, за якою в Україні можуть успішно впроваджуватися й інші європейські митні ІТ системи та процеси, - зазначив міжнародний експерт з питань митниці EU4PFM Вітяніс Алішаускас. За його словами, такі успішні кейси дозволяють позитивно оцінювати потенціал України в контексті її євроінтеграційних планів та мотивують до подальшої підтримки у цьому.
Аліна Брендак, національний координатор з питань спільного транзиту, нагадала, що хоча запровадження NCTS Фаза 5 довелося дещо відкласти через неготовність рішень для подачі декларацій до NCTS Фаза 5, тепер для бізнесу доступні одразу 3 такі рішення, серед яких можна обирати.
Як уже повідомлялося, подати декларації до NCTS Фаза 5 можна:
• через Портал трейдера (https://youtu.be/NOB90OU7i-0), розміщений за посиланням https://tp.customs.gov.ua/tp-web-ui/
• через «Єдине вікно» (https://youtu.be/oTEhxbZ7E2A), розміщене за посиланням https://cabinet.customs.gov.ua/nctslist
• із використанням брокерського програмного забезпечення, яке було представлене розробниками під час семінару з бізнесом 9 квітня (https://youtu.be/V17Bb6L3KMI).
Логін та пароль для доступу до Порталу трейдера можливо буде отримати в Особистому кабінеті на веб-порталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» за аналогією отримання доступу до Порталу трейдера NCTS Фаза 4.
Оновлені Методичні рекомендації щодо заповнення транзитних декларацій із використанням нового Порталу трейдера розміщені у підрозділі «Методичні та навчальні матеріали» розділу «Спільний транзит (NCTS)» на вебпорталі Держмитслужби. Завантажити Методичні рекомендації можна за посиланням - https://bit.ly/446KZlS