Україна запускає нову Дорожню карту з імплементації Плану дій BEPS з метою посилення зусиль у сфері наближення податкової системи до міжнародних податкових стандартів
10-12 липня 2023 року заступник Міністра фінансів Світлана Воробей очолила делегацію України на 15-му пленарному засіданні Інклюзивної платформи ОЕСР/G20 з питань боротьби з розмиванням податкової бази й виведенням прибутку з-під оподаткування (Inclusive Framework on BEPS) у Конференц-центрі ОЕСР у Парижі, Франція.
На заході заступник Міністра зустрілася з Директоркою Центру податкової політики та адміністрування ОЕСР Манал Корвін. В ході зустрічі Світлана Воробей повідомила про прогрес, досягнутий Україною у впровадженні міжнародних стандартів у період 2017-2022 років, та домовилася про посилену співпрацю та підтримку з боку Секретаріату ОЕСР на період 2023-2025 років.
Україна є членом Inclusive Framework on BEPS з 2017 року і в період 2017 - 2022 років скористалася Вступною програмою та взяла участь у кількох заходах з розбудови потенціалу для підтримки імплементації Плану дій BEPS, що призвело до значного вдосконалення законодавства та послідовного застосування міжнародних податкових стандартів в Україні.
Ці зусилля зменшили кількість випадків ухилення від сплати податків, одночасно покращуючи інвестиційний клімат шляхом послідовного впровадження та застосування міжнародних стандартів.
Під час цієї зустрічі заступник Міністра підписала оновлену Дорожню карту з імплементації Плану дій BEPS, яка ґрунтується на попередній роботі, проведеній з 2017 року, та окреслює плани подальшої підтримки Секретаріату ОЕСР у процесі імплементації низки інших заходів BEPS, а також плани щодо проведення заходів з розбудови потенціалу для забезпечення ефективного застосування та адміністрування відповідних міжнародних стандартів.
Дорожня карта визначає пріоритетні заходи на період 2023-2025 років і має на меті допомогти Україні у вирішенні нових та специфічних викликів, що виникають у зв'язку з поточними обставинами, спричиненими російським вторгненням та триваючою агресивною війною, а також активізувати зусилля щодо приведення податкової системи у відповідність до міжнародних податкових стандартів. Це також має стратегічне значення в очікуванні значних прямих іноземних інвестицій, пов'язаних з періодом відновлення та відбудови.
Впровадження заходів BEPS та пов'язані з ними заходи з розбудови потенціалу також є важливою частиною Програми для України, погодженої ОЕСР та Урядом України 7 червня 2023 року, яка підтримає порядок денний реформ, відновлення та відбудови в Україні та допоможе Україні посилити свої прагнення щодо вступу до ОЕСР та Європейського Союзу.
Під час 15-го пленарного засідання Україна разом із 137 членами Інклюзивної платформи BEPS погодила Підсумкову заяву щодо двокомпонентного рішення (Two‐Pillar Solution) для вирішення податкових проблем, пов'язаних з цифровізацією економіки, визнавши значний досягнутий прогрес і дозволивши країнам та юрисдикціям рухатися далі в історичній, масштабній реформі міжнародної податкової системи.
Підсумкова заява містить пакет рішень, розроблених Інклюзивною платформою для вирішення решти елементів двокомпонентного рішення (Two‐Pillar Solution):