Уряд схвалив Концепцію програми розвитку атомно-промислового комплексу до 2026 року
Метою є збільшення виробництва уранового оксидного концентрату для повного задоволення потреб вітчизняної атомної енергетики й освоєння технологій виробництва ядерно-чистого цирконію
Кабінет Міністрів України на засіданні 29 грудня 2021 року затвердив Концепцію Державної цільової економічної програми розвитку атомно-промислового комплексу на період до 2026 року. Документ розроблений на виконання рішення РНБО від 29 січня 2021 року «Про заходи з нейтралізації загрози у сфері атомної енергетики і промисловості», що також передбачає подальше прийняттям протягом шести місяців Програми.
«Основною метою цієї концепції є створення умов для збільшення виробництва урану до повного забезпечення потреб вітчизняної атомної енергетики, а також підвищення енергетичної незалежності України», – зазначив міністр енергетики Герман Галущенко, презентуючи документ на засіданні Уряду.
Програма розробляється на п’ять років і передбачатиме модернізацію та нарощування виробничих потужностей урановидобувної промисловості для повного задоволення потреб в урані вітчизняної атомної енергетики шляхом:
– збільшення обсягів виробництва урану та зниження витрат на його виробництво за рахунок освоєння Новокостянтинівського та Апрельського родовищ з будівництвом нових уранових об’єктів протягом 2023–2025 рр. і їх введенням в експлуатацію в 2026 році;
– забезпечення експлуатації Смолінської шахти до 2023 року, Інгульської шахти – до 2028 року;
– реконструкції гідрометалургійного заводу та сірчанокислотного цеху ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат»;
– технічного переоснащення та створення потужностей для виробництва діоксиду цирконію в обсязі 320 тонн на рік;
– забезпечення проектного та інформаційного супроводження уранового та цирконієвого виробництва тощо.
Крім того запланована організація співпраці з інтеграції виробленого в Україні діоксиду цирконію у виробництво цирконієвих сплавів і цирконієвого прокату в іноземних виробників ядерного палива для атомних електростанцій України.
«Для забезпечення функціонування вітчизняних АЕС Україна імпортує пальне в значних обсягах. Нині в нас виробляють проміжний напівпродукт “жовтий кек” із вмістом урану 30–45%. Україна має потенціал для розвитку атомно-промислового комплексу завдяки значним розвіданим запасам і перспективним ресурсам уранових руд, а також відпрацьованій ефективній технології їх видобування та переробки. За обсягами видобутку цирконію, що супроводжує виробництво титанових руд, ми займаємо 11 місце у світі, – повідомив Голова Держгеонадр Роман Опімах. – Україна може наростити видобуток власної сировини, а залучивши провідні світові практики та модернізувавши виробничі потужності, підвищити ефективність переробки руди та збільшити виробництво урану й діоксиду цирконію».
Довідково
ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» – єдине підприємство в Україні, що здійснює видобуток та переробку уранових руд, забезпечуючи до 40% потреб в урані вітчизняних атомних електростанцій.
Державне підприємство «НАЕК «Енергоатом» як оператор діючих атомних електростанцій України закуповує ядерне паливо в іноземних постачальників і лише частково забезпечує його виробництво за рахунок вітчизняного урану.