Уряд схвалив Стратегію інтегрованої автоматизованої системи радіаційного моніторингу на період до 2024 року
Документ розроблений на виконання рішення РНБО «Про виклики і загрози національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації», введеного в дію Указом Президента України від 23.03.2021 № 111.
На сьогодні в Україні радіаційний моніторинг здійснюють різні суб’єкти – Енергоатом, ДАЗВ, Державне космічне агентство, Національна академія наук та Укргідрометцентр при ДСНС. Їх системи забезпечують лише секторальні спостереження за радіаційною обстановкою довкілля.
«В умовах війни та постійних радіаційних загроз з боку росії є гостра необхідність об'єднати дані радіаційного моніторингу, шляхом створення єдиної системи на державному рівні та інтеграції її до європейської системи радіаційного моніторингуEURDEP. Сьогодні це вкрай важливе питання безпеки як для України, так і для Європи. Об'єднана система спостережень дозволить нам у режимі реального часу виявляти та швидко реагувати на загрози перенесення радіоактивних речовин в Україні та за її межами», - коментує Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.
Сьогодні серед основних проблем радіаційного моніторингу в Україні:
моніторинг здійснюють різні суб’єкти; немає можливостей для виявлення, аналізу і прогнозування наслідків радіаційних аварій, які розповсюджуються за межі зон АЕС;відсутність єдиної методології узагальнення результатів спостережень;відсутність єдиного центру збору даних спостережень та прийняття рішень.