Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца про боргову політику в умовах війни


Травень 22
15:01 2023

17 травня Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца взяв участь у публічній дискусії Центру економічної стратегії на тему: «Борг України під час війни зростає, що з ним робити?».

Ключові тези Юрія Буци під час дискусії:

• До початку повномасштабного вторгнення рф в Україну ситуація з державним боргом в Україні була одною з найкращих серед країн, що розвиваються: Україна була єдиною країною, яка вийшла з ковідної кризи з меншим борговим навантаженням ніж мала до неї. Це досягнення демонструє зваженість боргової політики Мінфіну протягом останніх років.

• Зростання коефіцієнта «Борг до ВВП в 2022 році» загалом, відбулось не за рахунок накопичення нового боргу, а за рахунок зменшення ВВП в Україні та девальвації гривні внаслідок повномасштабного вторгнення рф.

• Акумулювання нового боргу – це абсолютно природній наслідок війни через різке скорочення доходів та збільшення видатків державного бюджету. В таких умовах першочерговим завданням Мінфіну є максимально здешевити борг. На жаль, неможливо покрити всі наші потреби у фінансуванні лише грантовими коштами. Програм такого розміру просто не існує. Тому іншим кращим варіантом є максимально пільгові кредити, наприклад ті, що ми отримуємо від ЄС. Завдяки таким кредитам нам вдасться утримувати боргову стійкість, оскільки у разі збільшення розміру державного боргу його обслуговування є абсолютно посильним для Державного бюджету України.

• Внутрішній ринок державних облігацій повністю функціонує. Перший аукціон з розміщення ОВДП Мінфін провів на п’ятий день повномасштабного вторгнення в Україну і з того часу не пропустив жодного аукціону. Всі інструменти, що розміщує Мінфін зараз, мають позитивну реальну дохідність. Ситуація на вторинному ринку ОВДП суттєво покращилась: bid/ask спреди значно зменшились. З метою утримання стійкості боргу і зменшення ризику рефінансування ми використовуємо всі можливості задля розміщення інструментів з довшим терміном до погашення.

• Громадяни України все більше зберігають та примножують свої заощадження шляхом інвестування в державні облігації. Це важливо для держави. І ми очікуємо, що в майбутньому через інвестиції в ОВДП громадяни матимуть змогу брати участь у відбудові України.

• Вартість відновлення держави від російської агресії дуже висока. Такі об’єми фінансування неможливо буде покрити лише за рахунок грантових коштів. Водночас є небезпека погіршення боргової стійкості у разі суттєвого зростання обсягів боргового фінансування. Тому кредити на відновлення мають бути максимально дешевими, в ідеалі, з компенсацією відсотків.

• Найочевиднішим джерелом компенсації збитків є кошти агресора, і ми зобов’язані всі разом працювати над забезпеченням такої компенсації. Оскільки процес може бути тривалим, доцільно розглядати проміжні варіанти використання заморожених активів для отримання фінансування в короткостроковій перспективі із залученням приватного сектора.

Детальніше про боргову політику Міністерства фінансів України під час війни дивіться у відеозапису дискусії на тему: «Борг України під час війни зростає, що з ним робити?».

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Запоріжжя. Зросла кількість постраждалих унаслідок учорашнього ворожого удару

Прочитайте повну статтю

Реформа меліорації на Черкащині: 17 організацій водокористувачів та відновлення зрошення на пло...

Прочитайте повну статтю

Відновлено роботу Єдиного державного реєстру після кібератаки

Прочитайте повну статтю

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект щодо ефективного забезпечення права ув’яз...

Прочитайте повну статтю

На Сумщині поліцейський екіпаж «Білий янгол» евакуював родину з чотирма дітьми

Прочитайте повну статтю

АТ «Укрзалізниця» оголошує про завершення капіталізації відсотків за єврооблігаціями з терміном...

Прочитайте повну статтю

Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді

Прочитайте повну статтю

Поліція Житомирщини завершила розслідування шахрайської схеми на майже 1,2 мільйона гривень

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь