Валерія Коломієць: Запровадження в Україні ефективних превентивних та компенсаційних засобів юридичного захисту від неналежних умов тримання під вартою – заклик ЄСПЛ
Європейський суд з прав людини у пілотному рішенні по справі «Сукачов проти України» звертає увагу на необхідність запровадження в нашій державі ефективних превентивних та компенсаційних засобів юридичного захисту від неналежних умов тримання під вартою та забезпечення комплексного підходу до вирішення проблеми на найвищому політичному рівні. Про це зазначила заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць під час засідання урядової Комісії з питань виконання рішень ЄСПЛ, яке було присвячене питанню розроблення механізмів усунення структурної проблеми неналежних умов тримання під вартою в Україні.
У висновках по справі «Сукачов проти України» Європейський суд надав відповідну вказівку на заходи, яких необхідно вжити для вирішення цієї проблеми. Це, зокрема, заходи для зменшення переповненості камер та покращення умов тримання під вартою, а також ефективні засоби юридичного захисту:
«Наразі, серед іншого, нами вже розроблено проєкт Закону «Про створення подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій» (реєстр. № 5884 від 02.09.2021). Його мета – створення та функціонування системи регулярних внутрішніх (адміністративних) і зовнішніх пенітенціарних інспекцій установ попереднього ув’язнення та установ виконання покарань щодо відповідності діяльності цих установ вимогам Конституції України, міжнародного та національного законодавства, дотримання законних прав та інтересів засуджених і осіб, узятих під варту, персоналу установ виконання покарань та установ попереднього ув’язнення», – повідомила Валерія Коломієць.
Крім того додала, що на початку грудня нинішнього року під час чергове засідання Комітет міністрів Ради Європи ухвалив чергову проміжну резолюцію, в якій наголосив на необхідності найшвидшого вирішення проблеми, завершення підготовки та ухвалення Стратегії реформування пенітенціарної системи та законопроєкту, який впровадить у національне законодавство та практику ефективні засоби юридичного захисту у зв’язку зі скаргами на неналежні умови тримання під вартою.
Також заступниця Міністра юстиції доповіла членам Комісії про стан виконання Україною пілотного рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» та рішення у справі «Бурмич та інші проти України», і подальші кроки для її вирішення. Зокрема: