Велика Палата Верховного Суду захистила права споживачів природного газу у спорі з ПАТ «Криворіжгаз»
Двадцять п’ять осіб звернулося з позовом до ПАТ «Криворіжгаз» про захист прав споживачів. Зокрема, вони просили суд:
– визнати незаконним встановлений газопостачальною організацією режим нарахування об’ємів спожитого природного газу згідно з показаннями загальнобудинкового приладу обліку газу;
– зобов’язати організацію поновити позивачам режим нарахування природного газу відповідно до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників;
– визнати право за побутовими споживачами природного газу на забезпечення індивідуальними безкоштовними газовими лічильниками за рахунок газопостачальника.
Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, позов задоволено частково: визнано за позивачами право на забезпечення індивідуальними безкоштовними газовими лічильниками за рахунок ПАТ «Криворіжгаз»; у задоволенні решти вимог – відмовлено.
Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду передав справу на розгляд Великій Палаті ВС, вбачаючи підстави для конкретизації раніше висловленого нею висновку. Велика Палата ВС не знайшла підстав для конкретизації свого висновку, проте відповіла на низку запитань.
У контексті застосування попередньої та чинної редакцій Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (Закон) ВП ВС визначила, чи можна кваліфікувати дії газорозподільної організації щодо встановлення загальнобудинкового лічильника газу без згоди співвласників багатоквартирного будинку як протиправні або такі, що суперечать вимогам цього Закону.
Для встановлення загальнобудинкового лічильника природного газу оператор газорозподільної системи не міг діяти в односторонньому порядку, оскільки повинен був у договірному порядку врегулювати з власником (власниками) будинку, експлуатаційною організацією, балансоутримувачем будинку (будинків) тощо договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку.
Будь-яке втручання в належні до багатоквартирного будинку інженерні мережі (незалежно від місця їх розташування – всередині чи за межами будинку) є діями, які вчиняються щодо майна, належного співвласникам такого будинку на праві спільної сумісної власності. Встановлення загальнобудинкового приладу обліку газу не є винятком із цього загального висновку.
Також Велика Палата ВС вказала, що в разі невстановлення населенню у строки, зазначені в ч. 1 ст. 6 Закону, лічильників газу з вини суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу (до 1 січня 2021 року) на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, визначеними Кабінетом Міністрів України.
ВП ВС скасувала рішення попередніх судів у частині відмови в задоволенні позову, ухвалила в цій постанові нове рішення про часткове задоволення позову: визнала незаконними дії ПАТ «Криворіжгаз» щодо встановлення загальнобудинкового вузла обліку в будинку; зобов’язала відповідача поновити позивачам режим нарахування природного газу відповідно до норм, визначених у відповідних періодах постановами КМУ.
Постанова Великої Палати ВС від 26 жовтня 2021 року у справі № 212/5836/17 (провадження № 14-11цс21).