Відбувся круглий стіл щодо стану виконання рішень ЄСПЛ у групі справ «Жовнер/Юрій Миколайович Іванов/Бурмич та інші проти України»


Травень 16
18:22 2024

14 – 15 травня 2024 року у м. Львів відбувся круглий стіл щодо стану виконання рішень Європейського суду з прав людини у групі справ «Жовнер/Юрій Миколайович Іванов/Бурмич та інші проти України». Захід було організовано Міністерством юстиції України у співпраці з Департаментом з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи, а також з проєктами Офісу Ради Європи в Україні «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду» та «Посилення соціального захисту в Україні».

У заході високого рівня взяли участь представники Ради Європи, а також представники законодавчої, виконавчої та судової гілок влади України, зокрема Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини та підкомітету з питань політичної реформи та конституційного права, Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Верховного Суду, Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Пенсійного фонду України та Державної казначейської служби України.

Під час дискусії Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко наголосила на тому, що попри перебування фокусу уваги держави на захисті населення України від російської збройної агресії, Уряд України докладає всіх можливих зусиль для належного виконання своїх зобов’язань, зокрема і тих, що були покладені на Україну у зв’язку з ратифікацією Конвенції. Крім того, Уповноважена повідомила про стан виконання оновленого Плану заходів щодо реалізації Національної стратегії розв’язання проблеми невиконання рішень судів, боржниками за якими є державний орган або державне підприємство, установа, організація.

Своєю чергою, Павло Пушкар, керівник відділу Департаменту з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи, представив Меморандум, підготовлений Департаментом, у якому проаналізовано вжиті заходи та надано рекомендації владі України щодо шляхів вирішення проблеми невиконання рішень національних судів на основі чітко відомих першопричин порушень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також раніше наданих рекомендацій довгострокового характеру.

Під час круглого столу учасники обговорили поточну ситуацію щодо виконання рішень у вказаній групі справ, зокрема стан обрахунку заборгованості держави за невиконані рішення національних судів, вплив війни на процес виконання рішень, а також перешкоди, які виникають на шляху виконання, зокрема недостатню узгодженість між соціальним законодавством, адміністративною та судовою практикою і бюджетними асигнуваннями. Окрема сесія заходу була присвячена мораторіям, що забороняють примусове виконання судових рішень проти держави або державних суб’єктів господарювання. Також учасники заходу обговорили можливі короткострокові та довгострокові шляхи вирішення проблеми, дійшовши згоди, що забезпечення виконання державою рішень судів, ухвалених проти її органів, підприємств та організацій, безпосередньо впливатиме на оцінку відповідності України стандартам для членства в Європейському Союзі.

За результатами круглого столу було висловлено спільну домовленість про необхідність спрямування зусиль та продовження співпраці у векторі вирішення проблеми невиконання та тривалого виконання рішень національних судів в Україні з урахуванням рекомендацій, наданих у Меморандумі.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь