Відновлення економіки та інфраструктури України: НДУ створює шляхи для реалізації фінансових інструментів на ринку капіталів
На початку липня відбулася Конференції Боргові інструменти для сприяння відновленню, організована Проєктом USAID “Реформування фінансового сектору”. До заходу долучились ключові представники української та міжнародної спільноти з економічного розвитку. Серед основних тем Конференції було обговорення розвитку муніципальних та інфраструктурних облігацій, як інструментів економічного відновлення України.
Мацей Трибуховський (Maciej Trybuchowski), президент правління KDPW (Центральний депозитарій Польщі) розповів про досвід Польщі та про кроки, які наразі пройдено разом з НДУ на шляху до створення передумов для розміщення муніципальних облігацій українських територіальних громад в Польщі. Така взаємодія стала можливою наприкінці грудня минулого року завдяки встановленим кореспондентським відносинам між НДУ та KDPW. Побудований лінк з Польським центральним депозитарієм створив можливість розміщення українських муніципальних облігацій на європейському ринку.
Зокрема, пан Трибуховський відзначив значний потенціал України у розвитку такого фінансового інструменту та потенціальну зацікавленість з боку інвесторів щодо фінансування муніципалітетів. Також, він підкреслив можливість залучення майже двох мільйонів українських інвесторів, які наразі тимчасово перебувають в Польщі.
Олена Суліма, заступник директора з розвитку ринків капіталу і фінансових ринків, керівник з нормативно-правового реформування European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) підкреслила, що лінк між НДУ та KDPW забезпечить збільшення інвестицій в проєкти територіальних громад, що значно сприятиме відновленню міст України. Наразі, за останні 4 роки здійснено 20 випусків загальною номінальною вартістю у 5,8 млрд. грн.
Ще одна важлива тема, яка була представлена на Конференції це відновлення ринку корпоративних облігацій. Під час обговорення, учасниками панелі було зазначено пожвавлення інтересу до такого інвестиційного інструменту. Також, з боку учасників Конференції було позитивно оцінено появу електронного сервісу зборів власників облігацій, розробленого зусиллями команди Національного депозитарію України.
Технологічне рішення дозволило суттєво спростити та знизити витрати власника облігацій на участь у зборах і забезпечило прозорість узгодження позицій щодо змін до проспекту випуску між емітентом та власниками облігацій. Емітенти, що скористалися сервісом НДУ змогли уникнути дефолту, створили додаткові можливості для розвитку бізнесу та зберегли довіру інвесторів.