Волонтерський фронт: як Ніжинський молодіжний центр перетворився на хаб


Квітень 29
15:53 2022

Ніжин – стародавнє місто на Чернігівщині, яке славиться своїми військовими козацькими традиціями. Колись ніжинські жінки навіть отримали право носити шапки, бо стояли поруч із чоловіками зі зброєю в руках і захищали свою земля. З того часу минуло чимало століть, проте місто над Остром і досі не втратило своїх патріотичних переконань і вміння консолідуватися у важку годину. Воно стало одним із форпостів на шляху окупанта до столиці і вглиб країни. Не залишилася осторонь і місцева громада.

Одним із центрів волонтерського руху став Ніжинський міський молодіжний центр, який очолює голова правління громадської організації «Лабораторія Ініціативної Молоді» Анжела Тимченко. З  нею сьогодні наша розмова.

Авторка: Олена Найда

Фото авторки

- Анжело, як у Ніжині з’явився молодіжний простір, з чого все починалося?

- Найбільш активна міська молодь почала гуртуватися, коли я працювала практичним психологом в Ніжинському Будинку дітей та юнацтва. У 2018 році була зареєстрована громадська організація. Цьому передувало соціологічне опитування й вивчення потреб молоді. Респонденти віком віз 13 до 36 років заговорили про необхідність такого собі безкоштовного молодіжного простору. Тож ініціативна група звернулася до міського голови Олександра Кодоли з пропозицією створити такий центр комунальної форми власності. Отримали лист підтримки від Міністерства молоді та спорту та від Асоціації молодіжних центрів України. Три місяці тривала кампанія, під час якої ми доводили депутатам доцільність існування такого закладу. Зрештою, на сесії міські обранці проголосували «за» і в травні 2019 року було зареєстровано комунальний заклад.

Анжела Тимченко, голова правління громадської організації «Лабораторія Ініціативної Молоді»

- Центр розміщений в історичному серці Ніжина, в старій грецькій будівлі. Яким коштом його перебудували під молодіжний простір?

- На облаштування центру були залучені грантові кошти. Крім того, було подано заявку на Програму «Будуємо Україну разом». Відбудовчі роботи проводили протягом 2-тижневого молодіжного БУР-табору.

- Війна додала вашому простору ще одну назву – хаб. Чим він наразі займається?

- З перших днів агресії Росії на базі Молодіжного центру у співпраці з громадською організацією був створений волонтерський хаб. Грантові кошти, що перебували на рахунку ГО від Британської ради та Посольства Великої Британії в Україні для реалізації проєктів соціальної дії, були перенаправлені на допомогу військовим та цивільному населенню. Закуплені та передані каремати, термоси, пледи, медикаменти, засоби гігієни, канцтовари, продукти харчування. Далі в центрі почали активно працювати над оформленням грантових заявок на Програму розвитку ООН в Україні та Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ. І 22 березня тут запустили роботу СпівДія Хабу.

Волонтери хабу після розвантаження гуманітарного вантажу

- Чия це ініціатива?

- Це програма від Офісу Президента та Міністерства розвитку громад та територій України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, благодійного фонду «Повір у себе» та програми «Мріємо та діємо», які об’єдналися задля допомоги цивільному населенню.

За пропозицією Міністерства молоді та спорту на базі центру зареєстрували СпівДія Хаб Ніжина, куди надходять гуманітарні вантажі від колег з інших областей України. Волонтери їх розвантажують, сортують, комплектують і надають тим громадянам, які сьогодні їх найбільше потребують – внутрішньо-переміщеним особам, багатодітним родинам, військовим, людям похилого віку.

- Із ким ви ще співпрацюєте?

- Ми налагодили роботу із Наталією Сафроновою, з якою знаємось ще зі співпраці з Програмою «DOBRE», яка направила гуманітарну допомогу громадам Чернігівщини від небайдужих жителів Івано-Франківщини та громад Чернівецької області – Менській, Сновській, Корюківській, Новгород-Сіверській, Городнянській, Ніжинській. Хаб слугував перекладним центром для вантажів.

Днями ми отримали вантаж від HelpUkraine.Center та Центрального офісу програми «СпівДія».

Команда керівництва та волонетрів Хабу

- Як можна отримати допомогу у вашому хабі?

- Заявку можна подати на сайті Spivdiia.org.ua або зателефонувавши на гарячу лінію Офісу Президента за телефоном 15-45. Заявка обробляється спеціалістами і впродовж п’яти днів потрапляє в систему Ніжинського хабу. Волонтери формують гуманітарну допомогу згідно з поданою накладною, виходять на контакт із заявником і видають її в понеділок, середу, п’ятницю з 10.00 до 14.00 год. Для внутрішньо-переміщених осіб надруковані спеціальні листівки з поясненнями, як отримати допомогу саме в Ніжині.

- Анжело, але війна залишає на лише рани на тілі, а у душах людей, тут однією гуманітарною допомогою не обійдешся…

- Важко з цим не погодитися. Найближчим часом у нас відкриється пункт психологічної допомоги, де фахівчиня, яка пройшла співбесіду в центральному офісі, надаватиме професійну допомогу індивідуально, в груповому форматі, онлайн, на живо – максимально зручно для цивільного населення. Таку допомога зможуть отримати не лише переміщені особи, а й ніжинці, які також зазнали психологічних травм внаслідок обстрілів міста.

- Ми всі розуміємо, що ініціативи, не підкріплені фінансами, залишаються віртуальними мріями.

- Звісно, на все потрібні кошти, й не малі. Ми вже маємо результати грантової діяльності: грант у півмільйона гривень від Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ (для адресної допомоги сім’ям з  дітьми, які перебувають у скруті), та 450 тис. грн від Програми розвитку ООН в Україні (продуктові та гігієнічні набори для сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах).

- Чи потрапляє допомога в руки саме тим, кому найбільш необхідна?

- Безумовно, списки верифікуються з відділом у справах сім’ї та молоді, управлінням соціального захисту, ветеранською організацією.

Вся гуманітарна допомога, що надходить на СпівДія Хаб, як склад, заноситься в базу даних, де все обліковується згідно з номенклатурою. Ведуться списки видачі, де отримувач розписується за отриману допомогу. Перевіряються паспортні дані, якщо сім’я з дітьми – їхні свідоцтва про народження, тож жодних порушень чи маніпулювань бути не може в принципі.

- Допомогу отримують тільки соціально-незахищені верстви населення?

- Абсолютно ні. Її може отримати кожен, хто цього потребує, незалежно від соціального статусу. Адже сьогодні багато людей втратили роботу, житло, рідних. Проте, таку допомогу можна отримати один раз на 14 днів.

- Анжело, як щодо літніх людей, які не мають сучасних гаджетів і не можуть власноруч заповнювати електронні заявки?

- Вони також не залишаються поза увагою СпівДії. Хаб тісно контактує з усіма міськими службами, вони обмінюються інформацією, перенаправляють заявки конкретних людей на конкретні речі. Буває, що телефонують небайдужі люди, знайомі, сусіди й сповіщають про когось, хто наразі перебуває в скруті. Дані уточнюються, формуються набори й передаються потребуючим. Хтось їх забирає сам, комусь волонтери відвозять додому.

Волонтери на сортуванні медикаментів

- Скільком людям вам вдалося вже допомогти?

- В останньому звіті для Міністерства молоді та спорту йшлося про отримання понад 23 тонн гуманітарних вантажів з різних куточків України та світу. Десять тонн із них перенаправлені територіальним громадам. Решта 13 тонн або вже передані, або в процесі формування для військових та цивільного населення. До речі, останніх через хаб вже пройшло понад 350, але ця цифра постійно змінюється. Буває, що за один день ми приймаємо до сотні людей.

- Хто переважно волонтерить?

- На сьогодні сформований чат зі 140 небайдужих чоловіків, жінок, підлітків, які готові допомагати. За потребою волонтери збираються. Це люди віком від 14 і до 50+ років. Неповнолітні приходять лише з дозволу батьків і з розпискою від них, що несуть відповідають за здоров’я й життя своїх дітей.

- Чи допомагає Ніжинська міська рада роботі хабу?

- Так. Транспортом для перевезення вантажів, пальним, логістичними маршрутами, інформацією для оперативного комунікування між службами й волонтерськими організаціями, яких зараз багато.

- Якщо в хабі закінчаться запаси…

- СпівДія задіюватиме додаткові грантові кошти, аби ні на день не призупинялася допомога людям, яким без неї зараз складно. Хаб працює без вихідних, адже потік тих, хто потребує допомоги, не припиняється.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

ДСНС України отримала 69 автомобілів від партнерів з Великої Британії, США, Японії та Естонії

Прочитайте повну статтю

Рибна галузь України: крокуємо до європейських стандартів

Прочитайте повну статтю

Вода як секрет успішного вирощування якісної картоплі

Прочитайте повну статтю

Поблизу Вовчанська прикордонники спалили ворожу «буханку»

Прочитайте повну статтю

АРМА працюватиме з поліцією Скандинавських країн щодо розшуку криптоактивів

Прочитайте повну статтю

Заява Мінфіну щодо рішення G7 про спрямування Україні близько $50 млрд через механізм додаткови...

Прочитайте повну статтю

Земельний банк: Уряд передав ФДМУ понад 104 тисячі га землі для старту проєкту

Прочитайте повну статтю

Наталія Мануїлова, сержант бригади "Азов":«Я мала вижити, щоб знов обійняти свою дитину»

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь