Як працює система аналізу ризиків у ЄС: латвійський досвід


Травень 10
15:05 2024

Завершився 4-денний онлайн семінар «Система ЄС з подання загальних декларацій прибуття/вибуття та аналізу ризиків» для фахівців Держмитслужби. Його було організовано Програмою ЄС з підтримки управління державними фінансами (EU4PFM) в контексті підготовки України до запровадження митних систем та процедур, які є необхідною умовою вступу до ЄС.   

Предметом ознайомлення стала Система контролю за імпортом, куди подаються декларації, та Система аналізу ризиків – як опрацьовуються ризики на стороні митниці, як працює ця система у Латвії та які спільні алгоритми таких систем у країнах ЄС. 

Метою таких тематичних семінарів, як зазначив Вітяніс Алішаускас, міжнародний експерт EU4PFM з питань митниці, є «підготувати Україну до вступу до ЄС, який, ми сподіваємося, відбудеться у 2030 році, ознайомити, що відбувається в країнах ЄС, в т.ч. у системі ризиків, які для цього ІТ-системи мають бути готові».

«У 2011 році в ЄС було оформлено понад 300 млн декларацій, тобто щодня – до 1 млн. Всі контролювати неможливо, тому дуже важлива ефектина робота системи ризиків. Адже йдеться про протидію не тільки шахрайству, але й тероризму», - зазначив спікер семінару Олександр Нечипорук, міжнародний експерт EU4PFM (Латвія).

Експерт ознайомив українських колег як з ІТ-системою, яка використовується у Латвії для подання загальних декларацій та обміну інформацією з Європейською Комісією, так і з ІТ-інструментами аналізу ризиків. Йшлося про управління ІТ-системами та політику доступу до них, принципи системи аналізу р изиків та ІТ-інструменти для автоматичної оцінки загальної декларації прибуття/вибуття.

Він наголосив, що «рух України до ЄС є великим кроком до обміну інформацією».

Експерт інформував про інструменти, які дозволили Латвії побороти корупцію на цьому напрямку. «10 років велася системна антикорупційна робота. Зараз якщо такі прояви і є, то лише епізодично», - зазначив він.

Експерт інформував про практику застосування при оцінці ризиків даних щодо АЕО для того, щоб дати можливість чесним комерсантам вести бізнес без затримок.

У семінарі взяв участь заступник голови Держмитслужби з питань цифровізації Олег Ніколайчук. 

Як відомо, Мінфін затвердив Стратегічний план цифровізації Держмитслужби, який ґрунтується на європейському плані MASP-C (багаторічнму стратегічному плані розвитку ІТ систем для митниці). Він передбачає, зокрема, й створення Системи контролю за імпортом та Автоматизованої системи аналізу ризиків. На запит Держмитслужби, EU4PFM розробляє специфікації до всіх необхідних митних систем, які відповідають вимогам ЄС. 

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Евакуація під прицілом: правоохоронці евакуювали ще одну родину з прикордоння Сумщини

Прочитайте повну статтю

«З фронту – в чемпіони». Прикордонник Владислав Шатіло

Прочитайте повну статтю

Функціонал електронної черги в сервісних центрах МВС буде суттєво вдосконалено, – Леонід Тимчен...

Прочитайте повну статтю

Окупанти обстріляли 6 населених пунктів Донеччини – одна людина загинула

Прочитайте повну статтю

Реабілітація мистецтвом: поранені бійці відвідали виставку «Війна: зворотна перспектива»

Прочитайте повну статтю

11 січня – Міжнародний день заповідників та національних парків

Прочитайте повну статтю

«Цьогоріч сільськогосподарські землі розміновуватимуть втричі більше піротехніків», – Ігор Клим...

Прочитайте повну статтю

Розбиті житлові будинки та поранені цивільні: поліція фіксує наслідки російських атак на Херсон...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь