Як відновити зрошення на своїх полях, якщо насосна станція не працює вже 24 роки?
Програма USAID АГРО розповідає на прикладі ТОВ «ЛАН-АГРО» з Полтавщини.
Крок 1. Створити організацію водокористувачів.
Реформа гідротехнічної меліорації, яка реалізується за підтримки Програми USAID АГРО, відкрила можливість агровиробникам об’єднуватися в організації водокористувачів, щоб спільно модернізувати та управляти меліоративними системами на їхніх площах. До реформи такої можливості не було, адже все управління відбувалося виключно через державні органи.
Тож ТОВ «ЛАН-АГРО» ініціювало створення ОВК «Квітучі лани», що має в зоні обслуговування 500 га.
Крок 2. Отримати у власність меліоративні мережі
Меліоративна мережа, а з нею і непрацююча насосна станція, що мала б забезпечувати полив полів ОВК «Квітучі лани», перебувала у комунальній власності. Звісно, забезпечувати робочий стан станції, збудованої ще 1984 року, зі свого бюджету громаді було не під силу. Проте, згідно із законом меліоративні мережі можуть бути передані у власність ОВК. Тож громада передала майно у власність ОВК «Квітучі лани».
Крок 3. Модернізація
ОВК, на відміну від бюджетних організацій, можуть залучати різні джерела фінансування – приватні інвестиції, кредити, гранти. ОВК «Квітучі лани» отримала субгрант від Програми USAID АГРО, але зараз є також і державні грантові програми для відновлення зрошення.
Днями Програма USAID АГРО передала ОВК «Квітучі лани» нову сучасну трансформаторну підстанцію, щоб насосна станція, яка не працювала 24 роки, знову забезпечувала поля життєдайною водою.
Також Програма USAID АГРО передала 820 м трубопроводів, 4 насоси та шафу управління ними, а також датчик тиску та ультразвуковий лічильник.
Результат?
На полях ОВК «Квітучі лани» очікується збільшення валових зборів основних культур у межах 15-20%, а також оптимізація собівартості продукції через зменшення витрат води та електроенергії.
Загалом в Україні створено вже 51 організацію водокористувачів, що об’єднує 140 агровиробників у 13 областях України.
Як утворити ОВК?
Дивіться інструкцію та запис вебінару.