За результатами повної перевірки декларацій у 2021 році НАЗК виявило недостовірні відомості на понад 1,2 мільярди гривень
У 2021 році Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) завершило повну перевірку 1026 декларацій та виявило недостовірні відомості на суму понад 1,2 млрд гривень.
У кожній третій декларації було виявлено порушення, які передбачають кримінальну або адміністративну відповідальність.
Ознаки кримінальних правопорушень виявлені у 119 деклараціях. У деклараціях цих посадовців виявлено ознаки подання недостовірних відомостей на суму понад 1,1 млн гривень (за ст. 366-2 Кримінального кодексу України).
Зокрема, порушення виявлені в деклараціях таких посадових осіб:
Поміж осіб, у деклараціях яких виявлено недостовірні відомості на значну суму:
Також минулого року виявлено непідтверджені активи на загальну суму 84,8 млн гривень.
З них у 11 деклараціях виявлено ознаки необґрунтованості активів:
В одній декларації, поданій колишнім начальником Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області – виявлено ознаки незаконного збагачення.
Ознаки адміністративного правопорушення (за ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення – декларування недостовірної інформації на суму від 227 тис. до 1,1 млн гривень) виявлено в 171 декларації, зокрема поданих такими особами:
Водночас у 351 декларації НАЗК виявило незначні порушення, які не мають грошового вираження. Ще в 385 деклараціях – встановлено недостовірні відомості на суму до 100 прожиткових мінімумів, яка не тягне за собою відповідальність.
Як завершено перевірку декларацій залежно від підстав початку перевірки?
З них у 63 деклараціях виявлено ознаки правопорушень, а у двох деклараціях – ознаки необґрунтованості активів.
На підставі звернень про можливе недостовірне декларування від громадян, журналістів та правоохоронців НАЗК провело повну перевірку 183 декларацій. Щодо 74 % декларацій інформація підтвердилась під час перевірки – в 136 деклараціях виявлено ознаки правопорушень.
Також у 5 деклараціях, перевірку яких було розпочато за зверненнями, виявлено ознаки необґрунтованості активів, в одній декларації – ознаки незаконного збагачення.
З них у 78 деклараціях виявлено ознаки правопорушень, у 4 деклараціях – ознаки необґрунтованості активів.
Куди передані матеріали про виявлені ознаки недостовірного декларування?
За цими матеріалами вже зареєстровано 56 кримінальних проваджень. Серед іншого стосовно:
Стосовно інших декларантів – матеріали про виявлені ознаки адміністративного правопорушення передані до Національної поліції.
На сьогодні вже 5 осіб суд визнав винними у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.
З них 2 рішення судів першої інстанції, незважаючи на апеляційне оскарження, набрали законної сили:
Цим особам суд призначив штраф у розмірі 17 тисяч гривень.
Нагадаємо, що всі результати перевірки та контролю декларацій розміщені на нашому вебсайті в розділі «Моніторинг діяльності НАЗК».