За яких умов юстиція стане дружньою до дитини, - презентація огляду
Розвиток європейських стандартів дружньої до дітей юстиції окреслив шлях реформування національного законодавства України. Ці стандарти створили важливу платформу для просування реалізації прав дітей на законодавчому рівні.
Днями в Офісі Ради Європи презентували Комплексний огляд та аналіз проектів нормативно-правових актів щодо юстиції, дружньої до дитини.
Участь у заході взяли голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко та секретар цього комітету Ірина Попіка.
Документ, який готувався командою міжнародних на національних експертів, досліджує зміст двох проектів законів, зареєстрованих у Верховній Раді:
Заступник міністра юстиції Олександр Банчук окреслив основні положення законопроектів. Зокрема, він відзначив запровадження системи запобігання перебування дитини у групі ризику та правопорушенням у дитячому середовищі, відновні заходи стосовно дитини у конфлікті з законом, а також виведення дитини з кримінального провадження та застосування відновного примирення – медіації.
Експерти Ради Європи Інес Церович та Георгій Попов представили результати аналізу законопроектів на предмет відповідності Керівним принципам Комітету міністрів Ради Європи з правосуддя, дружнього до дітей. Вони визнали, що документи в значній мірі відповідають встановленим стандартам і надали рекомендації для їх вдосконалення.
Юстиція, дружня до дітей, не повинна обмежуватися сферою кримінальних проваджень і справ про адміністративні правопорушення. Важливо зосереджувати увагу перш за все на вирішенні сімейних спорів, враховуючи інтереси дитини, - вважає Л.Гретченко.
«Наслідуючи конвенційний принцип всеохопного забезпечення найкращих інтересів дитини, гарантії доступу дітей до правосуддя не повинні обмежуватися лише чинником їх перебування у конфлікті чи у контакті із законом, а й справедливо застосовуватися у цивільних провадженнях, передусім при вирішенні сімейних спорів за участі чи стосовно інтересів дитини», - зауважила вона.
Голова профільного комітету НААУ звернула увагу на статус вразливості дитини при вирішенні сімейних спорів, які часто межують із правопорушеннями (наприклад, коли йдеться про домашнє насильство). Коментуючи законопроекти, адвокат наголосила на потребі збереження процесуальних гарантій для дітей та забезпеченні права кожної дитини на професійну правничу допомогу адвоката.