Завдану росією шкоду українській землі та ґрунтам розраховуватимуть за спеціальною методикою, розробленою Міндовкіллям
Ці розрахунки в подальшому будуть використані у судах для стягнення збитків з окупанта.
Відповідна Методика визначення розміру шкоди завданої землі, ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану набирає чинності сьогодні, 22 квітня. Вона була затверджена наказом Міндовкілля 4 квітня за № 167. Документ зареєстрували у Міністерстві юстиції України 11.04.2022 за № 406/37742 та опублікували в Офіційному віснику України.
Згідно з методикою, ґрунти вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявили негативні якісні зміни. Такі зміни можуть бути спричинені як перевищенням гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин, так і появою в зоні аерації нових забруднюючих речовин.
Землі вважаються засміченими, якщо на них знаходяться сторонні предмети, матеріали, відходи, речовини без відповідних дозволів, що є результатом надзвичайних ситуацій, збройної агресії та бойових дій.
«З перших днів війни Міндовкілля разом підпорядкованими центральними органами виконавчої влади та екоактивістами фіксує усі збитки, які окупант наносить українському довкіллю. Ми розробляємо механізми обрахунку заподіяної шкоди, працюємо над матеріалами та точними розрахунками. Це необхідно для звернення у Міжнародний суд ООН. Окупант має заплатити за всі злочини проти українського довкілля», - прокометував Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.Факти забруднення ґрунтів та засмічення земель встановлюватимуть фахівці Держекоінспекції шляхом:
Копії розрахунків завданої шкоди надаватимуть органам державної влади, місцевого самоврядування та правоохоронними органам для формування матеріалів справ, представництва інтересів держави і примусового відшкодування шкоди, завданої довкіллю внаслідок збройної агресії Російської Федерації.