Зроблено перший крок для зменшення корупційних ризиків у підготовці та дипломуванні моряків: Уряд схвалив оновлений порядок
За даними UNCTAD (Конференція ООН з питань торгівлі та розвитку), у 2021 році Україна посідала 6-те місце у світі за кількістю працюючих моряків. Це понад 4% працівників світової морської галузі.
Тому масштаби корупції на дипломуванні моряків також вражаючі. Це близько 100 мільйонів доларів на рік. Коли злочинці заробляють на корупційних ризиках, Україна не тільки залишається без кваліфікованих моряків, але й може втратити 4 млрд дол. валютних надходжень, адже саме стільки моряки переводили щороку до початку повномасштабної агресії рф.
Через те, що сторонні особи мають несанкціонований доступ до Реєстру документів моряків та вимагають хабар за верифікацію документів, а також фальсифікують результати тестування для отримання дозвільних документів, Міжнародна морська організація може обмежити роботу українських моряків і навіть анулювати видані в Україні дипломи.
Саме тому Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) підготувало спеціальне дослідження «Корупційні ризики у сфері підготовки та дипломування моряків України». На його основі було напрацьовано спільний із Міністерством інфраструктури України план дій з усунення цих ризиків. З текстом дослідження можна ознайомитися за посиланням.
Які поширені корупційні ризики виявило НАЗК?
Після аналізу процедури галузі підготовки та дипломування моряків НАЗК виявило кілька найпоширеніших корупційних схем, серед яких:
Що потрібно змінити, щоб зменшити корупційні ризики?
Які результати спільної роботи?
Перший крок на шляху до зменшення корупційних ризиків вже зроблено. Сьогодні, 30 грудня 2022 року, Кабінет Міністрів України затвердив оновлене Положення щодо підготовки та дипломування моряків. НАЗК вітає це рішення та продовжує працювати над усуненням корупційних схем у цій сфері.