1 квітня: Ситуація в соціальній сфері станом на 20:00
1 квітня 2022 року, видано наказ Міністерства освіти і науки України, відповідно до якого строк проведення другого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022» перенесено на 3 місяці після завершення правового режиму воєнного стану в Україні. Цьогоріч у конкурсі беруть участь викладачі біології, інформатики, мистецтва та основ правознавства.
Міністерство освіти і науки України спільно з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді та лабораторією позашкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України розробили наскрізну навчальну програму з позашкільної освіти оздоровчого напряму «Основи безпеки життєдіяльності в умовах бойових дій», а також методичні рекомендації до неї. Матеріали будуть корисними педагогічним працівникам закладів позашкільної освіти (обласним, районним, міським), які організовують роботу для різних категорій учнівської молоді.
Через військову агресію рф багато українців опинилися в умовах, коли доступ до питної води та якісної їжі обмежений або зовсім відсутній. За таких обставин виникає загроза здоров’ю та навіть життю людини через харчові отруєння. Особливу небезпеку становить гостре токсико-інфекційне захворювання — ботулізм. Це харчове отруєння, яке може призвести до тяжких наслідків. Основною причиною ботулізму є вживання в їжу неякісно приготовлених продуктів, що були забруднені бактеріями ботулізму. МОЗ публікує інформацію про причини ботулізму та рекомендації, як уникнути захворювання.
Кабмін ухвалив зміни, що дозволять скоротити терміни введення в обіг та/або експлуатацію імпортованих медвиробів. Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до низки постанов, якими затверджені технічні регламенти у сфері медичних виробів, що сьогодні діють в Україні. Також Уряд встановив можливість визнання результатів оцінки відповідності, проведеної іноземними акредитованими органами, призначеними органами з оцінки відповідності в Україні на період воєнного часу. Такі зміни допоможуть врегулювати визнання оцінки відповідності медичних виробів вимогам технічних регламентів. Це дасть змогу суттєво пришвидшити процес введення в обіг та\або експлуатацію необхідних у цей час медичних виробів. Також це сприятиме зниженню їхньої вартості через зменшення витрат на проведення оцінки відповідності завдяки визнанню результатів оцінки, проведеної іноземними органами. В Україні на сьогодні працюють 13 призначених органів, які уповноважені проводити роботи з оцінки відповідності.
Мінсоцполітики України розвиває платформу єДопомога, яка розширює можливості для підтримки людей, котрі зараз потребують допомоги та опинилися в складних обставинах. Мінсоцполітики України розвиває платформу єДопомога, яка розширює можливості для підтримки людей, котрі зараз потребують допомоги та опинилися в складних обставинах. Підкреслимо, що єДопомога - це додаткова підтримка українців, яка доповнює роботу системи соціального захисту. Тож хочемо розповісти сьогодні про тих, хто активно допомагає у м.Харків та Харківській області через платформу єДопомога. Благодійний фонд “Заради життя” вже допоміг 27 сім’ям, що мають дітей віком до 3 років, продуктами харчування, памперсами та іншими товарами для дітей. Наразі в роботі доставка допомоги ще 9 сім’ям. У мирний час Фонд завжди підтримував сім’ї з маленькими дітьми, але зараз кількість потребуючих допомоги збільшилась і зі свого боку Фонд збільшив обсяги своєї допомоги.
Відбулось обговорення реалізації ініціатив в рамках проекту Трастового фонду НАТО з фізичної реабілітації (протезування) військовослужбовців, поранених в антитерористичній операції в період воєнного стану 29 березня 2022 року під головуванням заступника Міністра соціальної політики України Віталія Музиченка відбулося засідання Координаційної ради з питань реалізації Імплементаційної угоди між Кабінетом Міністрів України та Організацією HATO з підтримки та постачання про реалізацію співпраці у сфері медичної реабілітації (далі – Координаційна рада) у форматі відеоконференції. У засіданні Координаційної ради взяли участь представники Мінсоцполітики, Мінветеранів, Міноборони, МВС, Нацгвардії, МОЗ та МОН. Учасники засідання обговорили питання щодо можливості реалізації ініціатив в рамках проекту Трастового фонду НАТО з фізичної реабілітації (протезування) військовослужбовців, поранених в антитерористичній операції в період воєнного стану. Зокрема, учасники засідання ухвалили рішення продовження реалізації ініціативи стосовно підготовки заходів в рамках участі збірної команди України в Іграх Нескорених в період воєнного стану та затвердити витрати в розмірі 60 000 євро на реалізацію зазначеної ініціативи. У змаганнях візьмуть участь понад 500 ветеранів та військовослужбовців з 20 країн-членів НАТО та партнерів Альянсу, які отримали травми, поранення чи контузії під час виконання бойових завдань. Участь у міжнародних спортивних змаганнях збірної команди України з числа ветеранів та військовослужбовців, які вже заплатили високу ціну за відданість своїй країні та своєму народу, вкотре продемонструє світові незламність українського духу та прагнення до свободи, миру і незалежності. Разом з тим, на засіданні було розглянуто питання та погоджено пропозицію продовжити реалізацію наступних освітніх ініціатив в період воєнного стану: 1. Навчання (післядипломна освіта) психологів для госпіталів ветеранів війни по стандартам США та НАТО. 2. Проведення наративної експозиційної терапії (NET). Члени Координаційної ради також заслухали звіт керівника Українського науково-дослідного інституту протезування, протезобудування та відновлення працездатності про успішне закінчення освітнього етапу проекту ,,Професійна підготовка і навчання фахівців з протезування / ортезування в Україні”. Учасників засідання також було проінформовано про оперативну евакуацію потужностей інституту в зв’язку з бойовими діями з м. Харкова до більш безпечного місця для можливості продовження роботи. Також учасники погодилися з пропозиціями Голови Координаційної ради Віталія Музиченка щодо ініціювання звернення Мінсоцполітики до Офісу Трастових фондів НАТО Агенції НАТО з підтримки та постачання щодо підтримки України в розширенні проектів, спрямованих на підготовку фахівців з протезування в Україні та закупівлі комплектуючих для протезування, фахівців-реабілітологів та психологів, для можливості розбудови системи медичної реабілітації в післявоєнний період.
Міністр соціальної політики України Марина Лазебна відвідала Волинську область Вже розпочато відлік другого місяця героїчної боротьби українського народу з російськими загарбниками. Жоден регіон України нині не перебуває в безпеці. Ворожі бомби та ракети скрізь залишають рани, забирають життя і ламають долі людей. Наразі, можна лише говорити про більш-менш безпечні регіони. Волинська область, яку 31 березня з робочою поїздкою відвідала Марина Лазебна, є одним з небагатьох «острівців» такої безпеки. Хоча регіон з перших днів війни зазнав ракетних ударів, на сьогодні Волинь прийняла більш як 42 тисячі вимушено переміщених українців. Під час поїздки Марина Лазебна зустрілась із керівництвом Волинської обласної військової адміністрації, обговорила низку нагальних поточних питань та провела нараду щодо надання допомоги внутрішньо переміщеним особам. З початку війни, за інформацією Волинській ОВА, в області прийняли 42 тисячі 785 внутрішніх переселенців. Міністр поінформувала, що Уряд розширив можливості для реєстрації ВПО. Якщо раніше довідки внутрішньо переміщеним особам видавали лише органи соціального захисту населення РДА та міста обласного значення, то тепер людина зможе звернутись до уповноваженої особи громади, центрів надання адміністративних послуг. Для цього було доопрацьовано відповідне програмне забезпечення. Згодом планується запровадити найбільш зручний канал реєстрації – просто подати заяву дистанційно через Портал Дія. Міністр наголосила на важливості реєстрації внутрішньо переміщених осіб та закликала посилити в області інформаційно-роз’яснювальну роботу з цього питання. «Дуже важливо, щоб люди ставали на облік, і таким чином, подавали про себе інформацію до Єдиної бази даних. Адже саме це дасть можливість зрозуміти їх потреби і правильно оцінити потреби громад, що приймають до себе людей, та спланувати допомогу» – зауважила Марина Лазебна. За словами керівника Волинської ОВА, наразі в області вільних місць для розташування – понад 7 тисяч. За необхідності їх кількість збільшують. Також Міністр відвідала Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку, ознайомилась з матеріально-технічними умовами роботи Центру, поспілкувалась з відвідувачами, в т. ч. із числа внутрішньо переміщених осіб. Крім ВПО, надважливим питанням є робота гуманітарних хабів. Загалом з початку війни Координаційний центр при Волинській ОВА організував роботу кількох центрів, у яких працюють за двома основними напрямами: допомога військовим та населенню інших регіонів.
Більше 250 тисяч продуктових наборів спрямовано постраждалим від воєнних дій. Марина Лазебна, Міністр соціальної політики України, повідомила, що до людей, постраждалих від війни, в рамках програми «Мільйон продуктових наборів» спрямовано вже 254 779 продуктових наборів. Продуктові набори з продуктів тривалого зберігання в рамках програми були відправлені для людей з вразливих категорій в Донецькій, Луганській, Київській, Харківській, Запорізький, Миколаївський, Херсонській, Сумській та Чернігівській областях Програма «Мільйон продуктових наборів» реалізується за ініціативи та координації Мінсоцполітики та Мінагрополітики, у співпраці з Благодійною організацією «Благодійний фонд Івана Чайківського «Покрова», яка надає продуктові набори на безоплатній основі, а також з виробниками харчових продуктів, підприємствами та людьми, які долучились до забезпечення продуктовими наборами постраждалих від активних бойових дій. 30 690 наборів прямують до людей на Сумщині, і ще 12 500 наборів найближчим часом поїдуть на Харківщину. Продукти отримують люди з найуразливіших категорій. В першу чергу доставки відбуваються у області, які найбільше постраждали він воєнних дій. Обласні соціальні служби забезпечують збір потреб та доставку продуктів адресатам.
Пенсію в разі втрати годувальника студенти денної форми навчання отримуватимуть без довідки з навчального закладу Марина Лазебна, Міністр соціальної політики України повідомила, що Уряд ухвалив розроблене Мінсоцполітики рішення, згідно якого дітям віком від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання у закладах професійної, фахової передвищої та вищої освіти, пенсія в разі втрати годувальника призначається, а виплата раніше призначеної пенсії продовжується без надання довідки закладу освіти про навчання. «У найближчі місяці близько 10 тисяч дітей, які отримують пенсію у разі втрати годувальника, досягнуть повноліття, але продовжать навчання у закладах професійної та вищої освіти. Вони мають право продовжувати отримувати цю пенсію. Але для цього необхідно надати довідку із закладу освіти. Також, нажаль, через воєнні дії, отримувачів пенсії в разі втрати годувальника може стати більше, в тому числі серед дітей віком від 18 до 23 років. Призначатимуться нові пенсії. Для їхнього призначення також потрібна відповідна довідка. Зрозуміло, що зараз отримати таку довідку часто фізично неможливо або її отримання є зайвим ризиком для дитини. Тому ми напрацювали рішення, згідно якого дітям, у яких загинули батьки або інші годувальники, пенсія у разі втрати годувальника призначатиметься та її виплата продовжуватиметься після досягнення повноліття без такої довідки. Пенсійний фонд України самостійно отримуватиме дані про навчання за денною формою у 2022 році з Єдиної державної електронної бази з питань освіти», - прокоментувала Марина Лазебна. Відповідне рішення поширюється на призначення та виплату пенсії у разі втрати годувальника згідно законів України: • «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» • «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» • «Про прокуратуру» • «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
Мінсоцполітики з Португалією обговорили захист прав та програми підтримки людей, переміщених з України Марина Лазебна, Міністр соціальної політики України, провела зустріч з Аною Мендеш Годіньо, Міністром зайнятості, солідарності та соціального забезпечення Португальської Республіки. На зустрічі Марина Лазебна подякувала за те, що Португалія з перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну надає підтримку Україні та українцям, які рятуються від воєнних дій на території Португалії. Міністр поінформувала про наслідки російської агресії для мирних громадян України, масштаби гуманітарної катастрофи, зафіксовані порушення міжнародного права, програми, які Уряд України реалізує для допомоги постраждали українцям. Сторони обговорили першочергові потреби людей, постраждалих від війни. Ана Мендеш Годіньо зазначила, що до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на території Португалії перебувало 35 тисяч українців. Після початку воєнних дій зареєструвались додатково 25 тисяч наших співгромадян, з яких близько 8,7 тисяч – діти. Вона розповіла про програми підтримки, які Уряд Португалії запровадив для переміщених з України, та додаткові заходи щодо залучення підтримки на потреби Українців. Зокрема, повідомила, що Португалія запровадила режим міжнародного тимчасового захисту для українців, який передбачає безперешкодний доступ до реєстрації, медичних та соціальних послуг, а також соціальних допомог на рівні з громадянами Португалії. Нещодавно українцям забезпечена можливість реєстрації он-лайн, під час якої вони окрім реєстрації отримують інформацію про наявне житло, фінансову підтримку та роботу. Також Ана Мендеш Годіньо розповіла, що Уряд Португалії впровадив програму підтримки родин, які тимчасово влаштовують до себе переміщених з України. Велику допомогу надає українська діаспора. Навколо Уряду об’єднуються всі ресурси, ініціативи та програми допомоги українцям в Португалії. Міністр зайнятості, солідарності та соціального забезпечення Португальської Республіки запевнила, що питання захисту прав дітей, переміщених з України є пріоритетними. Створені спеціальні моніторингові групи, які контролюють питання безпеки та задоволення потреб дітей з вразливих категорій, в тому числі, освітніх та медичних. Вона повідомила, що були попереджені спроби торгівлі дітьми. Сторони обговорили проект направленого Португалії двостороннього Меморандуму про співпрацю щодо захисту прав переміщених з України дітей. В Меморандумі врегульовуються питання: • захисту прав та забезпечення потреб дітей з вразливих категорій, які переміщені до Португалії, • порядок ведення обліку таких дітей, • гарантії повернення українських дітей додому після покращення ситуації в Україні, • недопущення усиновлення українських дітей без згоди України та застосування національного законодавства про усиновлення.