1000 днів повномасштабної війни: результати роботи Верховної Ради України
Сьогодні 1 000 день від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Як свідчить історія українського державотворення, Верховна Рада України як єдиний законодавчий орган на всіх важливих етапах розвитку та під час найбільш драматичних історичних подій завжди приймала і приймає рішення на користь нашої країни, твердо відстоюючи інтереси держави та українського народу.
За 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення український Парламент прийняв значну кількість законів, що зміцнюють Сили оборони України, підтримують економіку та захищають наших громадян.
Були прийняті законодавчі акти для забезпечення притягнення агресора до відповідальності за воєнні злочини, за злочини агресії та геноциду проти українського народу.
З метою об’єднання міжнародної спільноти для допомоги Україні Верховна Рада України ухвалила численні звернення до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та інституцій із закликами щодо підтримки нашої держави, посилення її обороноздатності, засудження та введення санкцій проти країни-агресора.
З першого дня повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року Верховна Рада України 152 рази збиралась на пленарні засідання на яких було розглянуто майже 2 000 питань порядку денного. За цей час український парламент проголосував за 89 ратифікацій, прийняв 810 законів та 1 125 постанов, зокрема понад 400 законодавчих актів, спрямованих на протидію збройній агресії російської федерації.
ЗАКОНИ ОБОРОНИ І БЕЗПЕКИ
Закони для оборони та безпеки приймались вже в перший день повномасштабної війни, 24 лютого 2022 року. Так був введений воєнний стан (2102-IX) та оголошена загальна мобілізація (2105-IX). З того часу Верховна Рада України 13 разів продовжувала дію відповідних Указів Президента. Крім того, у перший день повномасштабної війни Парламент проголосував за використання Збройних Сил України та інших військових формувань для відсічі збройній агресії росії проти України (2106-IX).
Важливими для посилення обороноздатності України стали Закони, що забезпечили комплектацію Сил оборони, зокрема:
2170-IX вдосконалює порядок комплектування і соціального забезпечення Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад;
2172-IX встановлює винагороду за добровільно передану ЗСУ придатну для застосування бойову техніку держави-агресора;
2197-IX вирішує питання проходження військової служби іноземцями та особами без громадянства;
2237-IX надає можливості територіальній обороні виконувати завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій;
2863-IX встановлює порядок проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства;
3161-IX вводить обов’язковість проходження базової військової підготовки військовими;
3633-IX вносить зміни щодо питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку;
3943-IX вводить новий рід військ - Сили безпілотних систем;
4019-IX дозволяє іноземцям займати офіцерські посади у ЗСУ, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.
Безперечно, надважливим є питання фінансування безпеки та оборони держави. З початку повномасштабної збройної агресії рф проти України Парламент прийняв Закони про Державний бюджет на 2023 рік та 2024 рік. Загальний фінансовий ресурс на національну безпеку і оборону передбачався відповідно 1.141,1 млрд грн (або 43,4% обсягу видатків ) і 1.692,6 млрд грн (51,15% обсягу видатків).
Крім того, Верховна Рада України вносила зміни до законів про Державний бюджет на 2022, 2023 і 2024 роки передусім задля забезпечення потреб національної безпеки та оборони.
Так, у 2022 році Закон № 2280-ІХ збільшив видатки на 247,8 млрд грн, закон № 2517-ІХ - на 269,45 млрд грн, а Закон № 2675–ІХ - ще на 386,9 млрд грн.
У 2023 році фінансування оборони та безпеки збільшувалось на 518,2 млрд грн (№2992-ІХ) та на 302,6 млрд грн (№ 3415-ІХ). У 2024 році - на 495,8 млрд грн (№ 3978-ІХ).
Посиленню обороноздатності країни сприяв також перелік економічних законів, що спрощують закупівлю товарів оборонного призначення. Зокрема, вони забезпечували ввезення на митну територію України безпілотних літальних апаратів (№ 2907-IX), товарів для виробництва або ремонту безпілотних систем (№ 3124-IX) та товарів для потреб безпеки та оборони у період воєнного стану (3020-IX, 3288-IX,3523-IX).
Окремий Закон звільняє від митного оподаткування товари для виробництва та ремонту машин механізованого розмінування та товари, що сприяють відновленню енергетичної інфраструктури України (№ 3854-IX). А Закон №2526-IX в цілому забезпечує здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану.
Важливий напрямок, що підсилює обороноздатність України, - це соціальний захист військовослужбовців та членів їх родин. Відповідні Закони забезпечили:
Реалізацію державної політики у сфері зміни військової кар’єри на цивільне життя (2488-IX);
Надання військовослужбовцям відпусток під час дії воєнного стану (2822-IX);
Призначення і виплати одноразової грошової допомоги (2489-IX);
Забезпечення рівних можливостей матері та батька, які є військовослужбовцями, на догляд за дитиною в особливий період (2490-IX);
Удосконалення порядку ведення військового обліку та набуття статусу ветерана війни (3783-IX);
Спрощення процедури надання статусу учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України (3443-IX);
Забезпечення безоплатної психологічної допомоги ветеранам війни, які перебувають на службі (2153-ІХ), та забезпечення права військовослужбовців на біологічне батьківство / материнство (3496-IX);
Встановлення права військовослужбовця скласти особисте розпорядження про виплату одноразової грошової допомоги у випадку його загибелі чи смерті (3515-IX);
Забезпечення безоплатного проходження громадянами ВЛК за Програмою медичних гарантій (3079-IX).
Окрема постанова (3435-IX) дозволила для військових безоплатне лікування у Науково-практичному центрі профілактичної та клінічної медицини та лікарні Феофанія. Закон № 3916-IX надав відстрочку від мобілізації військовозобов’язаним, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях, а Закон № 2121-ІХ розширив коло осіб, віднесених до числа учасників бойових дій та до осіб з інвалідністю.
ЗАКОНИ СОЦІАЛЬНОЇ СФEРИ
Соціальна підтримка населення під час війни — дуже важливий складник. Як підкреслював Президент України Володимир Зеленський, Україна цінує людей, рятує людей і допомагає всім тим, хто потребує допомоги. Це фундаментальні правила для нашої держави.
Так, кілька Законів, що прийняла Верховна Рада України, стосувались пенсійного забезпечення:
2146-ІХ визначає розмір пенсії в разі втрати годувальника;
2981-IX передбачає, що на період воєнного часу пенсія призначається незалежно від дати звернення;
3674-IX спрощує механізм відновлення пенсій для пенсіонерів, які перемістилися з АР Крим на підконтрольну державі територію.
Крім того, Верховна Рада України прийняла Закон (2168-ІХ), що забезпечує допоміжними засобами реабілітації осіб, постраждалих внаслідок військової агресії рф. Парламент також встановив одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров’ю, завдану, зокрема, працівникам об’єктів критичної інфраструктури (2980-IX) та спростив доступ широкого кола осіб до безоплатної правничої допомоги (3022-IX).
Для підтримки громадян під час війни був прийнятий Закон № 2479-IX, що вводить мораторій на підвищення тарифів на природний газ, гарячу воду та тепло. Водночас для підтримки внутрішньо переміщених осіб були внесені зміни до відповідного Закону № 3446-IX. Він встановлює, що органи місцевого самоврядування формують фонди житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО.
Верховна Рада України оперативно відреагувала на вирішення питань у сфері охорони здоров’я та освіти, які виникли з початком повномасштабного вторгнення. Зокрема, спрощено роботу іноземних лікарів-волонтерів у наданні медичної та реабілітаційної допомоги в Україні (2494-IX), створено умови для відновлення та продовження якісного та безпечного освітнього процесу в умовах воєнного стану (2126-IX) та надано можливість особам, які проходили навчання на тимчасово окупованій території України, підтвердити свої знання та отримати українські документи про освіту (3482-IX).
Важливість Закону № 2923-IX важко переоцінити. Документ дає чіткий механізм отримання компенсації за пошкоджене та знищене в результаті російської агресії житло.
Закони економічного фронту
Збитки, які Україна зазнала внаслідок російської агресії, сягнули вже близько 800 мільярдів доларів. Про це повідомив Президент України Володимир Зеленський. Величезні втрати в українського бізнесу, аграріїв, промисловості. Саме тому був прийнятий цілий пакет Законів для підтримки підприємництва в умовах воєнного стану (2118-IX; 2115-IX;2120-IX;3050-IX). Вони передбачають, зокрема:
• звільнення від фінансової відповідальності платників податків у разі неможливості виконання податкового обов’язку;
• запровадження мораторію на податкові перевірки;
• податкове стимулювання фінансової підтримки армії;
• скасування санкцій за порушення законодавства у сфері застосування РРО;
• звільнення від сплати ПДВ зі знищеного товару;
• Податкові пільги для платників податків постраждалих територій, а також податкова лібералізація для ФОП.
Окремий Закон (2468-IX) сприяє процесам релокації підприємств в умовах воєнного стану.
Низку законодавчих актів Парламент прийняв з метою вирішення питань, пов’язаних з фінансовими установами. Так, Закон № 2459-IX врегульовує прострочену заборгованість у період дії воєнного стану в України, а Закон №2823-IX спрямований на підтримку позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії рф проти України.
Мета Закону № 3156-IX - комплексне вирішення проблеми нарахування надмірних процентів за договорами про кредит у споживачів, які живуть або проживали в зоні бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях. Водночас Закон № 2180-IX передбачає гарантування вкладів фізичних осіб в повному обсязі (без обмеження за сумою вкладу) на час дії воєнного стану.
Надважливий Закон (2837-IX) стосується відновлення енергетичної інфраструктури України. Він передбачає стимулювання постачання необхідного для вітчизняних промислових підприємств обладнання та комплектуючих без сплати ввізного мита, стимулювання локалізації виробництва установок збереження електроенергії в Україні, а також підтримку закладів професійної освіти.
ЗАКОНИ ВОЄННОГО ЧАСУ
Низка Законів, які були прийняті з початку повномасштабної війни, стосувалась розриву будь-яких зв’язків з країною-агресором. Відтак Парламент заборонив:
Виготовлення та поширення інформаційної продукції, спрямованої на пропагування дій держави-агресора» (№ 2109-IX);
Пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму та символіки воєнного вторгнення, зокрема, латинських літер «Z» і «V». (№ 2265-IX);
Ввезення і розповсюдження в Україні видавничої продукції з російської федерації, Білорусі та тимчасово окупованих територій України (№ 2310-IX);
Публічне використання музичного продукту держави-агресора» (№ 2310-IX);
Діяльність релігійних організацій, афілійованих з РПЦ (№ 3894-IX);
Політичні сили, діяльність яких має характер колабораціонізму і спрямована на повалення в Україні державного ладу (2243-IX;
Ввезення ліків, що вироблені фармацевтичними компаніями, які провадять свою діяльність на території росії або Білорусі (2271-IX).
Окремі Закони визначають засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності, що належать рф та її резидентам (2116-IX), передбачають санкції щодо фізичних або юридичних осіб, які своїми діями створили загрозу національній безпеці та суверенітету (№ 2257- IX), та удосконалюють співробітництво з Міжнародним кримінальним судом при проведенні процесуальних дій на території України (№ 2598-ІХ).
Закон № 3223-ІХ передбачив створення Державного реєстру санкцій, а зміни до Кримінального кодексу, які прийняла Верховна Рада України, застосовують за державну зраду та диверсію максимальне покарання - 15 років позбавлення волі, або довічно з обов’язковою конфіскацією майна. (2113-IX).
Розвиток волонтерського руху в Україні дав поштовх для прийняття відповідного Закону (2519-ІХ), а популяризація військової служби є, зокрема, метою Закону № 2834-IX , що встановлює основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності.
З метою захисту населення від російської збройної агресії Парламент прийняв Закон (№ 3441-ІХ), що удосконалює заходи зі створення фонду захисних споруд цивільного захисту, а також організацію та проведення евакуації. Закон № 2240-IX забезпечив стале функціонування електронної комунікаційної мережі держави та не допустив втручання ворожих сил у її функціонування.
Участь цивільних осіб у захисті України забезпечив Закон (№ 2114-IX), надавши їм право володіння вогнепальною зброєю та боєприпасами відповідно до порядку, що встановлений МВС.
Закон 2382-IX окремо захистив працівників медіа, запровадивши страхування на період їх відрядження у райони ведення бойових дій та/або на тимчасово окуповані території України.
Важливе питання воєнного часу — діяльність правоохоронних органів та судової гілки влади. Так, для забезпечення безперервного функціонування судової влади, Парламент прийняв низку Законів - (№ 2112-ІХ № 2128-IX № 2455-IX). Також прокурорам та судам було надано відповідні повноваження щодо здійснення досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень в умовах воєнного стану. (2111-IX).
Крім того, Парламент прийняв закон щодо відповідальності за використання гуманітарної допомоги під час дії воєнного стану. (2155-IX) та посилив відповідальність за вчинення мародерства на полі бою. (2117-IX).
МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ
З метою протидії російській збройній агресії політико-дипломатичними засобами та об’єднання міжнародної спільноти для консолідації допомоги Україні Верховна Рада України здійснила десятки звернень до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій, агентств та інституцій, зокрема, щодо:
• захисту цивільного населення України від збройних нападів російських загарбників
• вжиття додаткових спільних заходів з метою припинення агресії рф проти України та запобігання поширенню цієї агресії на інші країни в Європі
• визнання рф державою - спонсором тероризму
• запобігання ядерній катастрофі на Запорізькій атомній електростанції та протидії ядерному шантажу рф
• енергетичного тероризму російської федерації
• засудження факту масової страти українських військовополонених державою-агресором в Оленівці 29 липня 2022 року
• засудження вчинених російською федерацією та республікою білорусь злочинів примусової депортації українських дітей
• забезпечення обміну та повернення в Україну всіх українських військовополонених та всіх незаконно утримуваних осіб
• необхідності забезпечити відповідальність осіб, винних у вчиненні найтяжчих злочинів за міжнародним правом на території України
• створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України.
Крім того, Парламент ухвалив Постанови щодо Звернення Верховної Ради України до парламентів усіх іноземних держав, Європейського парламенту та Міжнародного агентства з атомної енергії щодо:
• накладення санкцій на «Росатом»;
• позбавлення рф статусу держави-члена ЮНЕСКО;
примусової депортації росією українських дітей з вимогою повернення таких дітей їхнім батькам або законним представникам;
• «рашизму», – відповідна Заява Парламенту визначає його як новий різновид тоталітарної ідеології та практики, які лежать в основі режиму, сформованого у російській федерації;
• недопущення російських і білоруських спортсменів до міжнародних спортивних змагань та санкцій щодо представників держав-агресорок.
Окремий напрям - санкційний тиск на агресора з метою ослаблення економічного потенціалу росії. Йдеться, зокрема, про:
• Звернення з приводу посилення боротьби з фінансовими механізмами, які використовує російська федерація для уникнення санкцій, і які сприяють продовженню російського вторгнення на територію України.
• Звернення щодо припинення видачі віз, а також Звернення щодо обмеження видачі шенгенських віз для громадян держави-агресора – російської федерації.
ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНІ ЗАКОНИ
23 червня 2022 року Україні було надано статус держави – кандидата до Європейського Союзу, і попри повномасштабну війну Україна значно просунулася на шляху євроінтеграції, зокрема, імплементації українського законодавства до законодавства ЄС.
Було прийнято десятки євроінтеграційних та важливих для розвитку держави законів, зокрема:
Закон «Про систему громадського здоров’я» (№ 2573-ІХ), який створює національну систему громадського здоров’я та запроваджує вимоги до виявлення та реагування на хвороби відповідно до стандартів ЄС.
Закон «Про лікарські засоби» (№ 2469-IX), який вводить 2D кодування для ліків та спрощує процедуру реєстрації ліків для хворих на орфанні та онкологічні захворювання.
Закон щодо роумінгу (3727-IX) , який спрямований на приєднання до єдиної роумінгової зони з ЄС Roam like at home.
Закони щодо політики відносно нацменшин (2827-ІХ, 3389-IX) та імміграції (3180-ІХ).
Важливими є євроінтеграційні закони щодо ядерної енергії та радіаційної безпеки (2758-IX, №2479- IX, 2762-IX), про контроль забруднення від промислових викидів (3855–ІХ), відносини у сфері управління відходами (2320-IX) та про засади державної кліматичної політики (3991-IX).
Закон № 3277-ІХ уточнює положення про конкурсний відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України, Закон № 3606-ІХ врегульовує процеси лобіювання, а Закон № 2997-ІХ спрямований на посилення боротьби з тероризмом з урахуванням європейської та загальносвітової практик.
Окремо необхідно підкреслити Закони:
Про Рахункову палату (4042-ІХ), яким передбачено удосконалення її діяльності відповідно до міжнародних стандартів аудиту;
Про публічні консультації під час формування та реалізації державної політики (3841-IX);
Про адміністративну процедуру (4017-IX), що спрямований на те, щоб громадяни та бізнес мали однаковий алгоритм відносин з державою.