12 листопада 2021 року відбулось засідання Колегії Держатомрегулювання


Листопад 12
16:00 2021

12 листопада 2021 року Колегія Держатомрегулювання розглянула питання щодо регулювання безпеки поводження з матеріалами та відходами з вмістом радіонуклідів природного походження.

У роботі засідання взяли участь Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування – Олег БОНДАРЕНКО, представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державного агентства України з управління зоною відчуження, Міністерства охорони здоров’я України, ДСП «Об’єднання «Радон», ГК «Нафтогаз», ДП "Бар'єр", Громадської Ради НКРЕКП.

«Під регулюючим контролем знаходиться діяльність, пов’язана з використанням ядерних технологій, ядерних матеріалів, джерел іонізуючого випромінювання у науці, виробництві, медицині та промислових галузях України, які належать до сфери використання ядерної енергії,  призводить до утворення радіоактивних відходів. Водночас, у результаті діяльності, такої як наприклад: видобування нафти і газу, виробництво мінеральних добрив, видобування та переробка уранових руд, видобування залізних руд, вугілля та інших корисних копалин, утворюються  радіоактивні матеріали та відходи з вмістом радіонуклідів природного походження: у вигляді руд, шламів, технологічної сировини, труб, проміжного та кінцевого  продукту, побічного продукту або технологічного залишкового матеріалу (у твердому, рідкому або газоподібному вигляді). Ця діяльність може значно збільшити концентрацію радіонуклідів природного походження навколо населення та у навколишньому природному середовищі і становити небезпеку для працівників цих виробництв, населення та природного середовища», - зауважив у вступному слові Григорій ПЛАЧКОВ - Голова Держатомрегулювання - Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України.

У своєму зверненні пан Олег БОНДАРЕНКО підкреслив важливість екологічної складової питань, які розглядаються, та запевнив у підтримці і долученні з боку Комітету до процесу, в цілому та за необхідності, висловив готовність брати участь у ініціативах та розробках необхідних документів.

На сьогодні залишається неврегульованим на законодавчому рівні такий вид радіоактивних відходів, як відходи з вмістом радіонуклідів природного походження, вимоги до інфраструктури поводження з радіоактивними відходами такого типу та відповідні механізми фінансування необхідних заходів, пов’язаних з забезпеченням безпеки для працівників та населення, підвищення рівня радіаційного захисту та покращення безпеки поводження з такими матеріалами та відходами.

Відповідно до порядку денного, заслухали інформацію щодо радіаційного захисту та безпеки при поводженні з матеріалами та відходами з вмістом радіонуклідів природного походження; викликів та ризиків; гармонізація національного законодавства з законодавством ЄС та міжнародними стандартами (МАГАТЕ) та законодавчого врегулювання поводження з матеріалами та відходами з вмістом радіонуклідів природного походження, розробка стратегії та створення інфраструктури поводження з цими відходами, що можуть бути віднесені до РАВ.

До обговорення долучились представники Держатомрегулювання, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державного агентства України з управління зоною відчуження, ДУ «Центр громадського здоров’я» Міністерства охорони здоров’я України, ДСП «Об’єднання «Радон», ГК «Нафтогаз» з позицією свого відомства чи підприємства щодо актуального стану безпеки поводження з матеріалами та відходами з вмістом радіонуклідів природного походження. 

Зупинились учасники і на розгляді можливих ризиків та питань, що можуть виникнути для суб’єктів діяльності, та шляхи їх мінімізації. Адже мета цієї роботи полягає не у додатковому регулюванні діяльності, а у чіткому визначенні категорії радіоактивних відходів та порядку передачі їх до спеціалізованих підприємств по поводженню з РАВ.

Об’єднуючим та пріоритетним напрямом на шляху до регулювання цього питання, як підкреслили усі учасники засідання, є перегляд та розробка норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки з урахуванням сучасних міжнародних норм з безпеки; участь у законодавчому врегулюванні та створенні системи поводження з матеріалам та відходами з вмістом радіонуклідів природного походження.  

У результаті жвавих дискусій та обговорень, Колегія Держатомрегулювання постановила і рекомендує:

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь