18 квітня: Ситуація в соціальній сфері станом на 20:00
В Україні закуплено 800 апаратів для проведення VAC-терапії – унікальної методики лікування ран. Більшість пацієнтів, які постраждали внаслідок повномасштабного російського вторгнення, потрапляють до лікарень саме з пораненнями різного ступеня тяжкості. Тому нині Україна розширює можливості лікування ран за методикою VAC-терапії в різних регіонах. VAC-терапія є золотим стандартом лікування ран у світі. Її методика передбачає використання від'ємного тиску для очищення поверхні рани і прискорення загоєння у поранених. “Міністерство охорони здоров'я України з початку війни направило свої зусилля для розширення можливостей лікування за цієї методикою в різних куточках нашої країни. Вже закуплено близько 800 апаратів для проведення VAC-терапії, які цього тижня розпочнуть надходити до лікарень, в лікарнях, де є консолі з вакуумом, будемо доставляти додатково витратні матеріали”, – зазначив Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. На Вінниччині над розвитком VAC-терапії сьогодні працюють і українські медики, які повернулись із-за кордону, щоб допомагати рятувати життя та здоров’я українців, які постраждали від війни. Зокрема, й Ігор Вітенько, лікар-хірург, який значно вдосконалив методику лікування VAC-терапії і зараз залишив Бельгію, приїхав в Україну та від самого початку війни лікує пацієнтів. За словами Віктора Ляшка, загалом в регіоні система охорони здоров'я працює злагоджено, лікарні забезпечені необхідними медикаментами та витратними матеріалами. Пацієнти безперебійно отримують медичну допомогу.
Міністерство соціальної політики забезпечує підтримку родин, в яких народилась дитина. Наприкінці 2021 року було удосконалено Порядок та умови реалізації пілотного проекту ,,Монетизація одноразової натуральної допомоги ,,пакунок малюка” у 2020–2023 роках”. В умовах введення на території України воєнного стану Мінсоцполітики спростило механізм отримання сім’ями при народженні дитини ,,пакунка малюка”.
Мінсоцполітики профінансувало надання допомоги 114 тисячам людей в деокупованих населених пунктах Київської та Сумської областей за рахунок коштів, які надходять на гуманітарний рахунок, відкритий НБУ Мінсоцполітики. Зокрема, Мінсоцполітики спрямувало на забезпечення продуктами харчування, медикаментами, засобами гігієни та іншими товарами першої необхідності. Уряд доопрацьовує рішення, яке забезпечить людям з деокупованих територій окрім гуманітарної допомоги у вигляді продуктів харчування, медикаментів та товарів першої необхідності, також надання одноразової грошової допомоги на невідкладні потреби. Якщо ж у людей зруйноване житло або пошкоджене так, що не придатне до проживання, і вони подали заяву на відшкодування відповідних втрат, то їм надаватиметься статус внутрішньо переміщеної особи, навіть якщо вони не переїжджали в інший населений пункт. І вони також зможуть отримати допомогу на проживання. А в подальшому – компенсацію вартості пошкодженого житла», - прокоментувала Марина Лазебна. На сьогодні за рахунок коштів з гуманітарного рахунку профінансовано допомогу 780 тисячам людей з найбільш постраждалих від війни регіонів України. Допомогу отримали люди, які потребували евакуації, внутрішньо переміщені особи, люди, які перебували у містах, в яких відбувались активні бойові дії та не переміщувались з них, в першу чергу, найбільш вразливі категорії людей.
За даними департаментів освіти і науки обласних військових адміністрацій, усі ЗЗСО 16 областей України продовжують освітній процес у дистанційній або змішаній формі. В одній області частково організовано дистанційне, змішане та очне навчання. У 8-ми областях України освітній процес організовано або в дистанційній формі, або частково продовжено канікули, або призупинено навчання. Станом на 14 квітня 2022 року дистанційну форму навчання організовано в понад 12 тис. закладах загальної середньої освіти, до навчання повернулися більше як 3,6 млн учнів. Також станом на 14 квітня 2022 року кількість тимчасово внутрішньо переміщених дітей, які долучилися до навчання з інших областей, сягає майже 81 тис. осіб. Щодо закладів дошкільної освіти. У 13 областях України частина садочків використовує елементи дистанційного навчання в роботі з вихованцями та батьками, а деякі працюють у змішаному або звичному форматі. У 4-х областях деякі садочки використовують елементи дистанційного навчання в роботі з вихованцями та батьками, а деякі ЗДО створили чергові групи або продовжили очний формат навчання. У решті областей наразі освітній процес не відбувається.
За ініціативи Міністерства освіти і науки України з 18 квітня 2022 року компанія «Київстар» скасовує тарифікацію мобільного інтернету в популярних застосунках для відеодзвінків. «Наперекір воєнним діям на території України, заклади освіти продовжують здійснювати навчання у регіонах, в яких дозволяє безпекова ситуація. Крім того, створено Всеукраїнський розклад, функціонує Всеукраїнська школа онлайн, а також українські телеканали транслюють уроки для 5-11 класів у межах проекту “Навчання без меж”. Для забезпечення ще кращих умов для навчання та роботи онлайн МОН ініціювало безкоштовне використання мобільних застосунків, через які здійснюється доступ до освітнього процесу. Вдячний усім організаціям та установам за співпрацю», – зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. «Київстар» не зніматиме мегабайти з рахунків абонентів передплати за користування відеозастосунками: Zoom, Microsoft Teams, Google Meet та Google Classroom.
16 квітня 2022 року команда Міністерства освіти і науки України оприлюднила рекомендації щодо зарахування дітей до 1-го класу закладів загальної середньої освіти в умовах воєнного часу. Цьогоріч зарахування здійснюватиметься відповідно до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних і комунальних закладів освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України №367. У зв’язку з воєнним станом, під час прийому документів необхідно враховувати, що діти (або один із батьків), які мають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку про звернення за захистом, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист, а також не мають одного чи обох документів, також зараховуються до ЗЗСО.
МОЗ долучається до кампанії #BRAVEUKRAINE, яка зосереджена на тому, щоб розповідати світу про сміливість українців. Кампанія покаже хоробрість українських медиків, їхню відчайдушність та героїзм під час війни. Українцям є про що розповісти, адже силою та руками хірургів, акушерів, педіатрів, медсестер, фармацевтів та величезної кількості волонтерів врятовано сотні тисяч життів. Мова йде про усіх працівників системи охорони здоров’я. Системи, що як загартований єдиний механізм, основна мета якого — рятувати, незважаючи ні на що. Професіоналізм, самовідданість справі та рішучість — риси українських медиків, які стоять на варті українського життя в умовах війни. Українці можуть долучитись до проекту #BRAVEUKRAINE: завантажити на сайті короткі ролики, макети постерів, стікерів і мерчу brave.ua та поділитись історіями української сміливості.
На період запровадження воєнного стану спрощено порядок отримання соціальних послуг стаціонарного догляду, паліативного догляду, догляду вдома та підтриманого проживання лише за заявою особи. Хто, у яких випадках може звернутись за соціальними послугами, порядок їх надання – інформація за посиланням https://www.msp.gov.ua/timeline/Socialni-poslugi.html
Протягом квітня на виплату допомоги на проживання Мінсоцполітики спрямувало до Ощадбанку більше 1,2 мільярда гривень. За рахунок цих коштів допомогу отримають близько 248 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Ощадбанк перераховує кошти на рахунки людей в українських банках, які отримувачі допомоги вказали у заявах на виплати. До кінця квітня передбачено подальше перерахування коштів на виплату допомоги на проживання з урахуванням того, що процес реєстрації внутрішньо переміщених осіб триває, а також того, що Уряд продовжив до кінця квітня строк подання заяв на отримання допомоги, відповідно до яких допомога на проживання заявникам виплачуватиметься, починаючи з березня. Нагадуємо, що відповідно до рішення Уряду допомога на проживання для внутрішньо переміщених осіб надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у наступних розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей — 3 000 гривень; для інших осіб — 2 000 гривень. Міністр соціальної політики Марина Лазебна: «Я сподіваюсь, що днями заяву на допомогу на проживання можна буде подати через Дію, і це надасть можливість всім, хто потребує допомоги, звернутись за нею без черг та зайвих документів».