7 квітня: Cитуація в соціальній сфері станом на 20:00
Українці, які постраждали від війни, зможуть лікуватися за кордоном. Міністерство охорони здоров’я України ініціювало співробітництво з Європейською Комісією (DG SANTE – Генеральний директорат з питань здоров’я та безпеки харчових продуктів) щодо лікування за кордоном тих українців, які постраждали від військової агресії рф. Відтепер українські пацієнти після евакуації можуть бути направлені на лікування до клінік країн-членів ЄС. Процес евакуації проходитиме за посередництва Emergency Response Coordination Centre (ERCC), який є дієвим механізмом захисту цивільного населення у надзвичайних ситуаціях. Також він забезпечує швидке розгортання екстреної підтримки та діє як координаційний центр між усіма державами-членами ЄС. Також додаткові питання взаємодії між Україною та ЄС з даного питання під час спілкування обговорили Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко та Стела Киріакідес, Єврокомісар з питань охорони здоров'я та безпеки продуктів харчування в комісії Урсули фон дер Ляєн. Раніше, завдяки підтримці американської клініки St. Jude Children's Research Hospital та уряду Республіки Польща, лікарі львівського Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру забезпечили лікування 381 дитині у клініках ЄС, США та Канади. Перш за все, це пацієнти з онкологією, з важким ураженням центральної нервової системи, з гострою та хронічною нирковою недостатністю, а також іншими важкими хронічними захворюваннями, що рідко зустрічаються. У співпраці з урядами інших країн в питаннях надання медичної допомоги дітям велику роль відіграє перша леді України Олена Зеленська. Окрім того, в ході перемовин учасники визначилися з важливими операційними процедурами, які є своєрідною інструкцією, та отримали доступ до платформи Системи Раннього Попередження та Реагування (EWRS). Саме вона є базою для обміну інформацією про логістику пацієнтів між країнами-членами ЄС, Молдовою та Україною.
Цього року у зв’язку з жорстокою війною рф проти України було прийнято рішення про одноразову зміну алгоритму вступної кампанії. Для організації безпечного, цифровізованого та прозорого випробування передбачено проведення національного мультипредметного тесту (НМТ), який дозволить створити рівний доступ, забезпечити об’єктивність і мінімізувати корупційні ризики. Український центр оцінювання якості освіти підготував роз’яснення про зміст, структуру й оцінювання блоку НМТ з української мови. Упродовж наступних двох тижнів будуть роз'яснення про блоки з математики та історії України, а вже наприкінці квітня ви зможете ознайомитися з демонстраційним варіантом НМТ. Поглибити знання з української мови можна відвідуючи онлайн-уроки, які проводять ваші вчителі, а також уроки Всеукраїнської школи онлайн. Крім цього, ви можете відвідувати офлайн-заняття, якщо дозволяє безпекова ситуація. Для самостійного тренування можна використовувати матеріали попередніх років.
Міністр соціальної політики Марина Лазебна виступила на конференції Ради Європи щодо стратегії захисту прав дитини до 2027 року. Ключові тези:
Сьогоднішня зустріч є повномасштабним запуском в Європі нової Стратегії захисту прав дитини до 2027 року. Ця стратегія виділяє шість основних пріоритетів для країн-членів Ради Європи:
1. Свобода від насильства для всіх дітей
2. Рівні можливості та соціальна інклюзія для всіх дітей
3. Доступ та безпечне використання технологій для всіх дітей
4. Дружнє до дітей правосуддя
5. Права дитини в кризових та надзвичайних ситуаціях
6. Дати слово кожній дитині
Сьогодні я б хотіла, щоб дали слово українським дітям.
Щоб вони розповіли про свої права в умовах повномасштабної війни росії проти України. Про те, як саме ця війна закреслила кожен із пріоритетів, визначених стратегією.
Але, на жаль, велика кількість українських дітей не можуть сьогодні поговорити з нами. Тому що вони в бомбосховищах. Де немає зв’язку. А також тепла, світла, ліків, часто – їжі і води.
Тому, що російські війська не дозволяють нам вивезти їх в безпечні місця, не пропускають гуманітарну допомогу до них, примусово вивозять до російської федерації, тобто викрадають.
Але, я вірю, що, не зважаючи на це, ви все одно почуєте їхні голоси. Їхню правду. Про те, що війна – це тотальне порушення прав дитини. Навіть більше. Це демонстративне знищення, заперечення кожного права дитини правом грубої сили.
За 40 днів з початку війни від дій російських військ загинуло 165 дітей. Але трагедія в тому, що ми не знаємо реально, скільки їх в окупованих містах. Після того, як звільнили передмістя Києва, - бачимо, що багато. Я не хочу підсилювати враження від своїх слів фотографіями загиблих дітей із звільнених міст і селищ зі слідами катувань, фізичного та сексуального насильства.
Самі слова достатньо жахливі.
Знайте, що більше 4 мільйонів українських дітей були змушені покинути свої домівки, рятуючись від воєнних дій.
Це більше, ніж населення деяких країн Європи.
Це діти, у яких зараз немає дому, діти, які розлучені з родинами.
Часто вони їдуть з одним із батьків, а інший залишається захищати свою землю. Іноді - їдуть з кимось із родичів. А іноді - просто з сусідами чи знайомими.
І це - порушення фундаментального права дитини на сім’ю.
Найважче обстріли та евакуація даються дітям з інвалідністю. Війна перекреслила більшість наших зусиль щодо розбудови інклюзії та соціальних послуг для дітей з інвалідністю та їх родин.
Перекреслила індивідуальні досягнення дітей у соціалізації.
Російські війська прицільно руйнують школи, лікарні, пологові будинки. Діти народжуються в метро та бомбосховищах. Вчителі ведуть дистанційні уроки під обстрілами.
Це – лише верхівка айсбергу про те, що відбувається з правами дитини під час війни.
Стратегію захисту прав дітей, яка на п’ять років стане новим стандартом для формування політик європейських країн, Комітет міністрів Ради Європи схвалив 23 лютого. А 24 лютого росія завдала ракетних ударів по містах України.
Я щиро дякую за швидку реакцію Ради Європи на це. Вже 25 лютого було призупинене представництво країни-агресора, а 16 березня Комітет міністрів виключив її зі складу членів Ради Європи. Це дає чіткий сигнал, що цивілізований світ не терпітиме цинічний наступ на права людини і захищатиме право на майбутнє для своїх дітей.
Але зараз захист безпеки та прав дітей у Європі потребують від нас рішучих кроків. Якщо агресор буде бачити, що можна безкарно вбивати, то він піде далі.
Тому я звертаюсь до вас з проханням діяти!
Війна має бути зупинена якнайшвидше. Ціна за її продовження має стати непідйомною для Росії. Я прошу всіх присутніх лобіювати впровадження нових санкцій проти росії, припиняти будь-які бізнес-стосунки та торгівлю з росією, щоб підприємства та споживачі у ваших країнах не спонсорували вбивства наших дітей.
Винищення мирних жителів має бути зупинене негайно. Нам потрібне закрите небо. Нам потрібні гуманітарні коридори до оточених міст, щоб врятувати мирних жителів та припинити геноцид.
Дітям, постраждалим від війни, потрібні захист та підтримка. Я вдячна кожній країні, яка надає прихисток нашим дітям, направляє гуманітарну допомогу та кошти на рахунок для гуманітарних потреб тих, хто залишився в Україні.
Нещодавно ми надіслали 23 країнам Євросоюзу Меморандум щодо захисту прав переміщених українських дітей з вразливих категорій. Я прошу розглянути його у максимально короткі строки. І готова обговорювати допомогу у захисті прав українських дітей з кожною країною, яка хоче допомогти.
Міністерство освіти і науки України надіслало звернення великим видавництвам наукової літератури, компаніям і науковим організаціям, яким належать провідні електронні ресурси наукової інформації, закликавши їх у відповідь на агресію рф проти України: повністю припинити співпрацю з російською федерацією, позбавити російські установи доступу до електронних колекцій журналів, книг, баз даних; припинити співпрацю з громадянами рф, які працюють у компаніях і представництвах; припинити проведення навчальних та інших заходів, призначених для науковців із рф. Крім того, Міністерство закликало призупинити співпрацю й із РБ, позбавивши білоруські установи доступу до електронних ресурсів наукової інформації.
Команда МОН продовжує повідомляти про оновлення переліку корисних ресурсів для дітей і дорослих щодо психологічної підтримки, навчання та інформування. Зокрема, ТБ-платформи Київстар відкрили безкоштовний доступ до мультиків та уроків. На користувачів чекають: «Future education. Фінансова грамотність для дітей»; польська мова для початківців «ONpolish»; практичний відеокурс «Англійська для подорожей»; курс із профорієнтації від загальноосвітньої дистанційної школи DAR school для учнів 9–11 класів; курс першої домедичної допомоги; дитячий онлайн-садок НУМО; курси Академії КРОК IT; освітній серіал «Підприємництво для школярів»; навчальний курс «Я досліджую світ»; уроки для дошкільнят та учнів молодшої школи «Розвивайся з LearningUA»; перший український мультсеріал «Книга-мандрівка. Україна», заснований на реальних подіях і нереальних пригодах. Контент доступний для абонентів усіх операторів, а для абонентів Київстар — без плати за трафік із мобільного.
Команда мережі академічних стартап-інкубаторів YEP створила координаційну платформу ACLab, що сприятиме поширенню проектів гуманітарного та економічного напрямів, а також сфери будівництва та реконструкції. Головний критерій відбору – значний вплив на відновлення країни. Докладніше
У межах проекту Research4Life українським науковцям до кінця 2022 року надано безкоштовний доступ до повнотекстових електронних ресурсів провідних видавництв наукової літератури. Для отримання доступу необхідно зареєструвати установу, а після підтвердження реєстрації налаштувати доступ до електронних ресурсів для працівників. Протягом двох тижнів представники Research4Life отримали понад 170 заявок від українських установ. Підтвердження інколи надходить із затримкою, опрацювання може тривати близько тижня. Докладніше
Як отримати лікарняний під час війни. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну вплинуло на всі сфери життя українців. З багатьма викликами нам довелося зіткнутися вперше. Зокрема, і в медичній сфері. Одне з найпоширеніших запитань, які надходять до нас від українців, стосується порядку оформлення листків непрацездатності під час війни. Як оформити лікарняний під час війни? Порядок формування листків непрацездатності не змінився. Ви в першу чергу звертаєтеся за медичною допомогою і в разі наявності у вас тимчасової непрацездатності ваш лікуючий лікар формує про такий факт відповідний медичний висновок в електронній системі охорони здоров’я. Варто зауважити, що обов’язок формувати такі медичні висновки покладається безпосередньо на лікуючого лікаря. Таким чином, не обов’язково окремо звертатися до лікаря первинної медичної допомоги для цього у разі, якщо медичну допомогу надавав лікар-спеціаліст. Так само як і не обов’язково подавати для цього декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу. Після формування лікуючим лікарем відповідного медичного висновку він буде направлений до Електронного реєстру листків непрацездатності. У разі якщо ви є застрахованою особою та включені до Реєстру застрахованих осіб (тобто вами або вашим роботодавцем за вас сплачуються відповідні внески) - в ЕРЛН сформується листок непрацездатності. Сформований листок непрацездатності буде доступний вам та вашому роботодавцю. Для незастрахованих осіб листки непрацездатності не формуються, а документом, який підтверджує факт тимчасової непрацездатності, є сформований лікарем медичний висновок. Якщо ваш лікуючий лікар не має технічної можливості сформувати медичний висновок в електронній системі охорони здоров’я, він може відкрити вам лікарняний у паперовій формі. Як отримати виплату за листком непрацездатності? Щодо отримання виплат за листками непрацездатності або допомоги по вагітності та пологах, то вони також можуть бути опрацьовані та здійснені роботодавцем у встановленому порядку. Разом з тим, такі виплати можна отримати навіть якщо роботодавець не може опрацювати ваші документи та подати заяву-розрахунок за місцем розташування через бойові дії. Зверніть увагу, якщо ваше підприємство розташоване на території, де бойові дії не ведуться, а отже відсутні перепони для формування заяви-розрахунку, роботодавець має призначити вам допомогу у визначені терміни попри воєнний стан. Для отримання виплат безпосередньо від Фонду соціального страхування України необхідно звернутися до будь-якого зручного для вас відділення Фонду: https://cutt.ly/CA476iJ. Із собою потрібно мати такі документи:
За наявності також подаються інші документи, що підтверджують право на пільги, розмір заробітної плати тощо. Довідка про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи в цьому випадку не вимагається, однак може бути надана за наявності. Кошти перераховують на спеціально відкритий поточний рахунок або особисту банківську картку, слідкувати за станом фінансування ви можете онлайн у телеграм-каналі Фонду: https://t.me/socialfund