88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня
Київщина
Псковський десантник. Андрій Медведєв ― російський військовий, старший розвідник 2 відділення розвідувального взводу 1 парашутного десантного батальйону. Його взяли в полон на Херсонщині. Як встановило слідство, у березні 2022 року Медведєв із іншими російськими військовими, погрожуючи, затримали шістьох цивільних чоловіків у Бучі. Їх допитували, били та погрожували розстрілом. Медведєву інкримінують порушення законів і звичаїв війни.
Полонений росіянин. Микола Карташев — російський військовий, якого взяли в полон на Харківщині. Він служив у 76-ій десантно-штурмовій дивізії південого військового округу РФ. Слідство вважає, що у 2022 році він розстріляв охоронця супермаркета в Бучі. Російські медіа пишуть, що після того він дезертирував, його затримали в Росії, винесли рік умовного терміну й знову відправили на фронт. Карташева взяли в полон, обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни.
Провокації у комендантську годину. Віталій Бяльський — мешканець Києва. Як каже слідство, він ходив містом під час комендантської години та провокував конфлікти з військовими й правоохоронцями. Все стрімив у соцмережах. Так він підігравав російським пропагандистам у розхитуванні суспільних настроїв в Україні та видавав розташування блокпостів. Його звинувачують у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ.
Сумщина
Здача координат на Сумщині. Сергій Холщаков ― колишній представник Партії Регіонів на Сумщині. Його затримали поблизу лінії оборони в області. Слідство встановило, що Холщова завербували для розвідувально-підривної діяльності — вважають, що він коригував обстріл авіабомбами. Він приховано фотографував військові об’єкти, фіксував координати, а в соцмережах виправдовував Росію. Йому інкримінують державну зраду.
Директорка школи під час окупації. Олена Кочура з села Бабенкове, що на Харківщині. Під час окупації, каже обвинувачення, вона стала директоркою місцевої школи, впроваджувала освітні стандарти РФ та відправила двох вчителів на “перекваліфікацію” у Курськ. Нині в суді перебуває справа Віктора Кочури, вочевидь її родича, якого звинувачують у посібництві росіянам. Олені Кочурі інкримінують колабораціонізм.
Харківщина
Злив секретних даних. Михайло Флюк — мешканець Харкова, Діна Шаоцзе — громадянин Китаю, керівник громадської організації “Український центр управління освітою та науковими технологіями”. За версією слідства, вони передавали секретну інформацію Росії. Флюку інкримінують держзраду, а Шаоцзе — шпигунство.
Намісник монастиря. Михайло Пімашин ― архімандрит, намісник чоловічого монастиря на честь Піщанської ікони Божої Матері Ізюмської єпархії УПЦ (МП). Очевидці окупації кажуть, що він освячував російських військових, давав інтерв’ю російським пропагандистам, писав листа помічнику російського патріарха Кирила з проханням про гуманітарну допомогу, казав, що громада підпорядковується РПЦ. Пімашина обвинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ.
Житло та їжа для росіян. Михайло Глазков — підприємець із Харківщини. За даними слідства, впродовж березня-вересня 2022 року у селі Чугуївського району він добровільно дав житло російським військовим. Також передавав їм їжу зі свого магазину, торгував із ними. Глазкова затримали. На суді він провину не визнав, доводив, що був вимушений продавати продукти росіянам, адже ті мали зброю. Йому інкримінують колабораційну діяльність.
Коригування по Харкову. Антон Ізмайлов ― безробітний житель Харкова, уродженець Брянська, якого, стверджує слідство, завербували спецслужби РФ. Ізмайлов нібито коригував ракетні удари по Харкову: збирав інформацію про місця базування та маршрути ЗСУ в місті. Його обвинувачують у поширенні інформації про ЗСУ.
Донеччина
Збір інформації про ЗСУ. Роман Курганський — мешканець села Єлизаветівка Мар’їнського району. За даними слідства, у березні 2022 року він через Telegram передав співрозмовнику з окупованого Бердянська інформацію про розташування ЗСУ у селі. Крім цього, наприкінці травня дорогою до Бердянська чоловік буцімто збирав інформацію про розташування українських сил, зокрема у селі Новоолександрівка Запорізької області. Обвинувачений провину не визнає. Його адвокатка заявляла, що Курганського неправомірно затримали на блокпосту біля Новоолександрівки під час виїзду автобусом в окупацію. Вона скаржилася, що чоловіку надягнули торбу на голову, відвезли до лісосмуги, незаконно обшукали й допитали на поліграфі. Чоловіку інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ.
Прохання накрити “Градами”. Віктор Рибников — мешканець Слов’янська, працював патологоанатомом. За даним слідства, у 2022 році він через соцмережі повідомляв представникам РФ місця базування ЗСУ, вказував місця на карті, просив “накрити” ці координати “Градами” чи “Ураганами”. Під час затримання намагався вбити себе ножем, але його врятували. Рибникову інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ.
Миколаївщина
Працівниця станції переливання крові. Ірина Мазур працювала реєстраторкою медичного відділу станції переливання крові у Миколаєві. За даними обвинувачення, у березні 2022 року мешканець Херсона, який перейшов на бік РФ, залучив її до агентурної мережі задля підривної діяльності проти України. Жінка мала збирати розвідувальну інформацію. Завдяки посаді вона отримала доступ до списку військових одного з підрозділів і сфотографувала його, щоб передати росіянам. Мазур інкримінують замах на держзраду.
Переміщення техніки. Як каже слідство, у липні 2022 року Ілона Луценко з ідеологічних мотивів приєдналася до антиукраїнського Telegram-каналу, куди надсилала інформацію про переміщення техніки ЗСУ. Також писала коментарі на підтримку Росії. Її обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ та глорифікації агресії Росії.
“Помилкові координати”. Дмитро Коноваленко — мешканець Миколаєва. Як каже слідство, через Telegram повідомляв про переміщення техніки та військових ЗСУ. Чоловік переконує, що надсилав помилкові координати, аби заплутати росіян. Його звинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення ЗСУ.
Одещина
Працівниця поліції. Валентина Дмитренко працювала дізнавачем у відділенні Одеського районного управління поліції. Як встановило слідство, жінка поширювала на сторінці в Instagram повідомлення з виправданням збройної агресії РФ. Ці дописи надсилала до приватних чатів колег з районного та головного управління Нацполіції. Також висловлювала свої погляди колегам у спілкуванні. Нині жінку звільнили. Їй інкримінують виправдовування збройної агресії РФ.
Колонія окупантів. В’ячеслав Пащенко був водієм “АТБ” у Херсоні. Під час окупації міста, каже слідство, впродовж червня й липня 2022 року працював на росіян — став молодшим інспектором відділу охорони Північної виправної колонії № 90, яку окупанти захопили. Він охороняв в’язнів і затриманих. Пащенку інкримінують колабораціонізм.
Фейкове інтерв’ю з ТЦК. Олександр Сущенко з Одеси погодився на співпрацю з пропагандистом російського “РЕН ТВ”. Як каже слідство, у лютому 2023 року він зняв постановочне інтерв’ю зі знайомим, який зіграв співробітника ТЦК. У ролику повторили пропагандистські наративи про мобілізацію. Чоловіку інкримінують колабораціонізм.
Рівненщина
Підполковниця СБУ. Анжеліка Кобзєва з 1996 року працює в управлінні СБУ Рівненської області головною спеціалісткою з оперативних питань, має звання підполковниці. За даними слідства, у серпні 2022 року в спілкуванні вона виправдовувала російське вторгнення, представляла війну як внутрішній громадянський конфлікт. У декларації слідчого СБУ з Рівненської області за 2015 рік Анжеліка Кобзєва вказана як мачуха, а батьком зазначений Сергій Кобзєв, котрий також обвинувачується у глорифікації дій РФ. Анжеліка Кобзєва перебуває під домашнім арештом. Її звинувачують у виправданні російської агресії.
Херсонщина
Очільниця “Херсонтеплоенерго”. Олена Дзекан-Полякова очолювала КП “Херсонтеплоенерго”. Вона продовжила працювати на підприємстві як під час окупації, так і певний час після звільнення міста. “Херсонтеплоенерего” також фігурує у кримінальному провадженні щодо розкрадання 8 млн грн профспілкових внесків під час окупації. Жінці інкримінують колабораціонізм.
Діджей. Олександр Кучерук із Херсонської області був діджеєм. Під час окупації, каже слідство, проводив заходи для росіян, а також повідомляв про базування та переміщення українських військ. Його затримали разом із батьком при спробі виїзду з країни. Кучерук-старший уже отримав вирок за колабораціонізм, адже очолив департамент сільського господарства в окупаційній адміністрації Херсонської області. Кучерука обвинувачують у державній зраді.
Черкащина
Злив інформації родичу в РФ. Олександра Руська — мешканка Одещини. Впродовж жовтня-листопада 2023 року вона, як каже слідство, повідомляла родичу в Росії про розташування українських військових і наслідки ракетних ударів РФ, зокрема в селах Вилкове й Приморське. Співрозмовник пересилав інформацію представникам російських спецслужб. Жінка збиралася виїхати з країни, під час обшуку у неї знайшли квитки до Росії. Її звинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення ЗСУ.
Про інші засідання у справах про воєнні злочини читайте на сайті МІПЛ
РОЗКЛАДИ СУДОВИХ ЗАСІДАНЬУ СПРАВАХ ВІЙНИ З 09-13 вересня.
Київ і Київська областьУсі області
Нагадування: відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.