Адміністративно-дисциплінарна відповідальність військовослужбовців
За загальним правилом, якщо військовий вчиняє адміністративне правопорушення, він притягається до відповідальності за Дисциплінарним статутом. Із цього правила є винятки, передбачені КУпАП.
Про адміністративну відповідальність військовослужбовців за КУпАП читайте тут.
У певних випадках учинення військовослужбовцем правопорушення настає так звана адміністративно-дисциплінарна або змішана відповідальність. Матеріали про їх вчинення оформлюються за правилами КУпАП, а санкції застосовуються в рамках Дисциплінарного статуту.
Така відповідальність застосовується до військовослужбовців строкової служби, які: порушили правила дорожнього руху; перебувають за кермом транспортних засобів ЗСУ або інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
У таких випадках органи (посадові особи), яким надано право накладати адміністративні стягнення, самостійно санкції не застосовують, а лише передають складені матеріали про правопорушення військовим командирам (ч. 3 ст. 15 КУпАП).
Справи про адмінправопорушення розглядає не лише суд, а й інші різні суб’єкти залежно від виду правопорушення.
Так, Військова інспекція безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (ст. 235-1), яка розглядає справи про вчинені порушень правил дорожнього руху водіями військових транспортних засобів – військовослужбовцями, військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів та працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов’язків.
Також ця інспекція у разі вчинення правопорушень, передбачених ч. 1, 4, 5 ст. 121, ст. 121-1, ч.1-4 ст. 122, ч.1 ст. 123, ст.ст. 124-1 - 126, ст. 132-1 КУпАП самостійно накладає на винних осіб адміністративне стягнення у вигляді попередження. Замість попередження та інших санкцій передає матеріали командирам (начальникам) для вирішення питання про притягнення винних до відповідальності згідно з Дисциплінарним статутом. Накладати самостійно інші стягнення вона не вправі. Протоколи про вчинення порушень, за які може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом, передаються до суду.
У разі вчинення правопорушень, передбачених ст.ст. 80, 126, 128, 128-1, ч.1-2 ст. 129 і ст. 140 КУпАП Військова інспекція безпеки дорожнього руху передає матеріали відповідним командирам (начальникам) для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності. Вона не вправі вчиняти інші дії, самостійно накладати будь-які стягнення. Протоколи про вчинення порушень, за які може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом також передаються до суду.
Інструкція з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, затверджена наказом Міністерства оборони України від 29.11.2018 №604, передбачає особливості провадження щодо адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 44, 173, 174, 178, 185 та 185-7 КУпАП (незаконний обіг наркотиків, дрібне хуліганство, стрільба зі зброї у невстановлених місцях, вживання алкоголю в громадських місцях, злісна непокора, публічні заклики до невиконання вимог правоохоронних органів).
Відповідно до її п.10 розділу II про вжиті заходи дисциплінарного впливу відносно військовослужбовців, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені згаданими статтями командири (начальники) військових частин не пізніше ніж у десятиденний строк з дня одержання матеріалів про адміністративне правопорушення письмово повідомляють орган управління Військової служби правопорядку за місцем вчинення адміністративного правопорушення із зазначенням номерів та дат виданих наказів, а також вжитих заходів дисциплінарного впливу.
Облік вжитих заходів покладається на підрозділи охорони та патрульно-постової служби територіальних та зональних органів управління Військової служби правопорядку (п. 3 розділу III).
Матеріал рубрики «Захист військових» підготовлений членом Центру координації волонтерської допомоги військовослужбовцям Національної асоціації адвокатів України Фархадом Гулієвим.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.