Аспекти належної організації судового засідання у кримінальному процесі обговорять за круглим столом
Судові рішення мають бути обґрунтованими та законними, а процес їх ухвалення - прозорим і зрозумілим для всіх учасників судочинства. В кримінальному провадженні це гарантує захист прав обвинувачених, а також утверджує довіру до судової системи.
Обов’язок організації проведення судового засідання у кримінальному процесі покладено на головуючого суддю. Втім, належна організація судового засідання загалом – це не тільки дії, які вживаються безпосередньо під час судового засідання, а й заходи, що передують.
Так, несвоєчасне повідомлення учасників кримінального провадження про дату, час і місце проведення судового засідання може бути розглянуто як серйозне порушення права на доступ до правосуддя. Це право охоплюється змістом ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і передбачає, що кожна особа повинна мати можливість бути належним чином поінформованою про судові процедури, щоб мати змогу захистити свої права.
Особливого значення питання набуває саме у кримінальних справах в особливо тяжких злочинах. Адже відповідно до норм КПК участь захисника тут є обов’язковою. І, наприклад, несвоєчасний виклик адвоката, з яким було погоджено правову позицію і стратегію захисту, може свідчити про позбавлення особи права на захист. Крім іншого, також йдеться про перешкоджання здійсненню адвокатської діяльності.
Ще одним важливим питанням є встановлення осіб, які беруть участь у судовому засіданні. І це не проста формальність. Встановлення осіб дозволяє забезпечити, аби всі учасники отримали можливість бути почутими та представити свої докази та аргументи. Ідентифікація учасників допомагає запобігти можливим зловживанням, а також допомагає суду підтримувати порядок під час засідання та ефективно керувати процесом. А належне керування є фундаментальним принципом, який забезпечує законність процедур і справедливість суду в цілому.
На практиці у провадженнях з великою кількістю учасників засідання часто супроводжуються численними порушеннями. Коли головуючий суддя не може організувати процес, встановлюються «регламенти» на виступ, хтось позбавляється права висловитися.
З метою обговорення цих та інших проблем організації проведення судового засідання у кримінальному процесі Комітет НААУ з питань захисту прав людини проведе круглий стіл. В рамках заходу, який відбудеться 9 серпня о 12:00, учасники зокрема отримають практичні поради з належного реагування захисника на протиправні дії головуючого судді та працівників суду.
Автор: Ганна Колесник, голова Комітету НААУ з питань захисту прав людини
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.