Блокування росією морських портів в Україні спричиняє рекордне зростання цін на продукти харчування, - зазначають у Комітеті з питань аграрної та земельної політики


Квітень 15
16:45 2022

Блокування росією морських портів в Україні призводить до рекордного зростання цін на продукти харчування в світі.

В наслідок війни експортний потенціал України зруйновано. До війни Україна входила до ТОП-3 постачальників продовольства на світовий ринок і забезпечувала 12% світової торгівлі пшениці, 16% - кукурудзи та 50% - соняшникової олії. Також наша держава – одна з лідерів у виробництві горіхів, рапса, гороху, проса, пшеничної муки, меду та іншої аграрної продукції.

У березні цього року середнє значення індексу світових продовольчих цін, визначених експертами Продовольчої та сільськогосподарської асоціації ООН (FAO), становило 159,3 пункту, що на 17,9 пункту (на 12,6%) перевищило його лютневе значення і досягло найвищого рівня за весь час спостережень (з 1990 р.). Зазначене зростання було зумовлене рекордним підвищенням цін на олії, зернові та м'ясо, а також значним зростанням цін на цукор та молочну продукцію.

Відповідне зростання цін зумовлене, в тому числі, значним дефіцитом продуктів харчування через зупинку українського експорту внаслідок війни.

Зазвичай Україна за допомогою морських портів мала можливість експортувати близько 5 млн т зерна та 500-600 тис. т соняшникової олії в місяць. За офіційною інформацією Мінекономіки протягом березня Україна експортувала 1,1 млн тонн кукурудзи, 309 тисяч тонн пшениці, 118 тисяч тонн соняшникової олії, 40 тисяч тонн соєвих бобів.

Фактично ж за результатами березня 2022 року вдалося перетнути кордон залізницею лише 220 тис. тонн зерна та 15,8 тис. тонн олії, адже велика частина цьогорічного експорту була фактично вивезена у лютому і формально задокументована у березні. Наразі в Україні залишається 20 млн тонн зерна ще минулорічного врожаю, які планувалось вивезти цієї весни.

Звичайно з такими показниками експорту Україні не вдасться ліквідувати дефіцит відповідних продуктів на світовому ринку. 50% зерна, яке Всесвітня продовольча програма (ВПП) закуповує для допомоги 125 млн осіб, виробляється в Україні. За інформацією ВПП зростання цін на продукти харчування, доставку та паливо призвело до збільшення операційних витрат ВПП на 71 млн доларів на місяць. Це вже створило дефіцит у 10 мільярдів доларів на наступний рік і змусило почати нормувати постачання продуктів харчування для людей, які цього найбільше потребують.

На даний час члени Комітету з питань аграрної та земельної політики, Уряд та аграрії разом зі світовими партнерами намагаються налагодити процес експорту продукції через західні кордони залізницею. Однак, за оцінкою експертів, пропускна здатність такого шляху значно поступається можливостям морських портів і дозволяє експортувати не більше 10% від попередніх українських обсягів.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Завершено внесення даних про припинення діяльності понад 23 тисяч ФОП через портал Дія

Прочитайте повну статтю

Ігор Клименко: Вдалося повернути з полону додому двох бійців системи МВС

Прочитайте повну статтю

Євген із Дніпра став першим випускником «Автошколи для осіб з інвалідністю» у 2025 році

Прочитайте повну статтю

Дев’ять людей зазнали поранень внаслідок російського удару по багатоповерхівці у Краматорську

Прочитайте повну статтю

Публічна безпека та захист критичної інфраструктури: Уряд Німеччини передав близько 100 автівок...

Прочитайте повну статтю

Для виконання амбітних планів з розбудови інфраструктури у 2025 році Укрзалізниця прийняла перш...

Прочитайте повну статтю

Для нарощення обсягів вантажних перевезень Укрзалізниця за підтримки ЄС відкрила оновлений пунк...

Прочитайте повну статтю

Триває підготовка меліоративних систем до зрошувального сезону

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь