Цифровізація рибної галузі – невід’ємна складова боротьби з корупцією
Протягом останніх років у Держрибагентстві відбулися докорінні зміни: розпочато масштабну реформу галузі рибного господарства України та впроваджено низку цифрових інструментів, спрямованих на боротьбу з корупцією і тіньовим ринком риби.
Сьогодні розповімо детальніше про вже впроваджені цифрові рішення, які допомагають знизити корупційні ризики в галузі, а також інструменти, над якими працюємо.
Наразі впроваджено:
- електронні аукціони на промисловий вилов риби – прозорий та конкурентний механізм розподілу державного ресурсу (риби та інших водних біоресурсів), що сприяє чесній конкуренції між промисловими рибалками, а також надає можливість новим учасникам долучитися до рибного бізнесу. Загалом протягом 2024 року відбулося 308 успішних аукціонів, за результатами яких загальна вартість лотів зросла приблизно на 34% – з 38,15 млн грн до 50,9 млн грн. Наразі промисловими рибалками фактично сплачено 49,6 млн грн до місцевих бюджетів по укладеним договорам (до реформи сума надходжень за спецвикористання складала 13-15 млн грн на рік).
- Єдину державну електронну систему управління галуззю рибного господарства (еРиба) – невід’ємну складову дерегуляції та цифровізації галузі рибного господарства. Користуючись еРибою, підприємці змогли отримувати державні послуги та дозвільні документи онлайн. Наразі у Системі еРиба доступні такі компоненти:
- Е-декларування права на промислове рибальство, яке зменшило навантаження на суб’єктів рибного господарства, спростило процедуру отримання ними документів дозвільного характеру, а також мінімізувало корупційні ризики шляхом трансформації дозвільних процедур в електронну форму;
- Е-Договір – прозорий, зручний та швидкий онлайн-спосіб укласти або розірвати договір на право спецвикористання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах;
- Е-Дозвіл – інструмент, який значно полегшив життя підприємцям, адже їм більше не потрібно витрачати час на збирання паперових документів та особисті візити до державних органів – подання заяв та одержання, переоформлення або анулювання дозволу на промисловий вилов риби доступне онлайн у декілька кліків, що значно скоротило час на отримання дозволу;
- Е-бирка – оформлення актів прийому-передачі бирок для маркування знарядь лову та подання повідомлення про втрату бирки онлайн;
- Е-Журнал – ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності та оформлення квитанцій про вилов водних біоресурсів в електронній формі, що сприяє спрощенню ведення бізнесу.
Планується запровадження низки й інших важливих цифрових сервісів, зокрема компонентів Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства – державного обліку рибогосподарських водних об’єктів (їх частин), оновленої системи дистанційного контролю риболовних суден тощо.
Чому це важливо?
Прозорість – це найкраща профілактика корупції. Водночас боротьба з корупцією – це не лише впровадження кращих світових практик та сучасних технологій, а й зміна підходів до роботи.
Масштабна цифровізація рибної галузі має на меті удосконалити процеси взаємодії держави та бізнесу, зруйнувати монополії у доступі до водних біоресурсів, створити рівні можливості для підприємців та сприяти наповненню державного бюджету. Інноваційні цифрові інструменти, які вже доступні в еРибі, є невід'ємною складовою прозорості процесів у рибній галузі та запорукою подальшого зменшення корупційних зловживань у галузі в цілому.