Чому заперечення проти відкриття апеляційного провадження не працюють


Жовтень 25
12:06 2024

Аби підвищити ефективність процесу, Верховній Раді пропонують наділити учасників цивільних та адміністративних справ правом подавати заперечення проти відкриття апеляційного провадження до його відкриття. Але така ініціатива не матиме практичного значення.

Про це зауважив Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань цивільного права та процесу за підсумками аналізу проекту Закону № 12061 від 24.09.2024 «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо окремих прав учасників справ».

Так, ст. 359 ЦПК та 300 КАС визначають правила відкриття апеляційного провадження. Проектом пропонується доповнити їх нормами про те, що «до відкриття апеляційного провадження учасники справи мають право подати заперечення проти відкриття апеляційного провадження».

У НААУ звернули увагу, що аналогічну норму сьогодні вже містить ч. 2 ст. 262 Господарського процесуального кодексу, але вона є декларативно і не знайшла свого ефективного застосування та реалізації після появи. 

Одною із цілей наділення учасників господарського процесу правом подання заперечень проти відкриття апеляційного провадження, було надання можливості заперечувати проти подання апелянтом апеляційної скарги, за відсутності права оскаржувати постанову про відкриття апеляційного провадження.  Втім ГПК, декларуючи право на подання таких заперечень, не містить ефективної форми реалізації цього права, яка б сприяла досягненню кінцевої мети (зокрема врахування доводів, викладених у запереченнях судом апеляційної інстанції під час прийняття рішення про відкриття або відмову у відкритті апеляційного провадження).

За даними Єдиного державного реєстру судових рішень відсоток користування правом подання заперечень проти відкриття апеляційного провадження менше 1%. У більшості випадків такі заперечення зводяться до викладення обставин, що перевіряються апеляційним судом при розгляді справи по суті, а не на стадії відкриття апеляційного провадження. Тому суди апеляційної інстанції не враховують такого змісту заперечення під час відкриття апеляційного провадження, а керуються виключно ст.ст. 260, 261 ГПК.

Тож навіть якщо припустити ефективність подання заперечень до відкриття апеляційного провадження, необхідно все ж надати розширене тлумачення стосовно визначення вимог та критеріїв щодо змісту, підготовки та порядку подання таких заперечень до суду за аналогією ст.ст. 178, 360 ЦПК. 

Але оскільки норма закріплена в ч. 2 ст. 262 ГПК не знайшла своєї реалізації на практиці, доповнення ЦПК та КАС аналогічним положенням буде недоцільним і неефективним.

Повністю зауваження і пропозиції до проекту №12061 можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зустрівся з Міністром закордонних справ Канади М...

Прочитайте повну статтю

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук у межах роботи Міжнародного безпекового форуму в...

Прочитайте повну статтю

Виступ Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука на 16-му Галіфакському міжнародному без...

Прочитайте повну статтю

УІНП відкрив вуличну виставку присвячену Голодомору 1932-33 років

Прочитайте повну статтю

У Комітеті з питань економічного розвитку завершується підготовка до другого читання законопрое...

Прочитайте повну статтю

Український народ обрав власне майбутнє та щодня виборює його, — Олександр Корнієнко взяв участ...

Прочитайте повну статтю

Верховна Рада України прийняла Закон щодо удосконалення виконання покарання у виді штрафу та гр...

Прочитайте повну статтю

Перший віцеспікер Олександр Корнієнко зустрівся з Міністром закордонних справ Чехії Яном Ліпавс...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь