Денис Малюська: Механізми стягнення компенсації з рф можуть бути схвалені до кінця року


Травень 13
13:29 2022

Боротьба за те, щоб рф за результатами війни була засуджена як держава-терорист та компенсувала Україні втрачене вже почалась. За словами Міністра юстиції України Дениса Малюськи, найбільш багатообіцяючим з точки зору отримання такого роду компенсації з російської федерації є отримання їхніх закордонних активів. Про можливі механізми відшкодування він розповів в інтерв’ю виданню «НВ».

Як зазначив Міністр, ключова мета з точки зору потенційної швидкості і кількості коштів – отримання активів Центробанку і так званого «фонду благосостоянія», – це приблизно до половини трильйона доларів, які знаходяться на рахунках у США, Великобританії і в Євросоюзі.

«Механізм складний. Ще не було історичних аналогів, щоб кошти Центробанку забирались в однієї країни і передавалися іншій. Потрібно буде зняти суверенний імунітет з таких рахунків, і це, скоріше за все, потребуватиме укладення окремого міжнародного договору. Але сама концепція, її напрацювання, просуванням і напрацювання юридичних документів, – цим займається уряд», – пояснив очільник Мін’юсту.

Інший механізм – звернення щодо стягнення активів фізичних і юридичних осіб, пов’язаних з росією. Активів, які належать державі, та активів, що належать особам, пов’язаним з росією чи з актом агресії.

«Там теж є різні напрямки руху. Перший – активи, які знаходяться в Україні. Щодо них вже є не один закон. І зараз ще на розгляді парламенту знаходиться законопроєкт, що був ветований президентом, – ми очікуємо на врахування пропозицій, його швидке прийняття, і що цей інструмент активно запрацює. Другий – щодо активів рф всередині країни президент ввів рішення РНБО, яке було підтверджено прийнятим Верховною Радою законом. І третій блок дій – активи юридичних і фізичних осіб, в тому числі російських олігархів, які розташовані за кордоном. Зараз відбувається активний процес їхнього замороження і робляться обережні кроки з тим, щоб створити законодавчі механізми для можливої конфіскації», – зазначив Денис Малюська.

Водночас він наголосив, що кошти рф, які будуть вилучені, мають пройти через певний механізм їхнього розподілу. Адже, за словами Міністра, малоймовірно, що всі заморожені кошти рф будуть передані простим рішенням до державного бюджету України. Оскільки ключова мета, яку Україна пропагує і пояснює західним партнерам, – компенсація завданих збитків. А вони були завдані не тільки державному бюджету, а й місцевим громадам, фізичним особам, підприємствам – як українським, так і іноземним. Відтак, один з механізмів розподілу хоча б частини коштів може бути судовий, особливо коли мова буде йти про великі суми завданих збитків. Так само кошти з резервів рф можуть бути використані для виплат за рішеннями того ж самого Європейського суду з прав людини. Водночас головне і першочергове завдання, за переконанням Дениса Малюськи, – зняти суверенний імунітет з коштів рф. Це надасть можливість виконувати судові рішення.

«Ми сподіваємось, що схвалити механізми можна буде розрахунково до кінця року. Можливо за довший, чи коротший період. Нам складно спрогнозувати, тому що потрібно знайти консенсус – однакове бачення кожної літери, кожної коми від цілої низки держав – щодо розміщення коштів рф чи наближених до неї осіб. Великий масив дипломатичної роботи попереду», – підсумував Денис Малюська.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Прикордонники вшанували пам'ять свого побратима Олега Зіновійовича Бойка

Прочитайте повну статтю

Судитимуть злочинну групу наркоторговців з мільйонними оборудками

Прочитайте повну статтю

Відбулась онлайн-презентація цифровізації в’язниць у Великобританії за участі керівництва Мін’ю...

Прочитайте повну статтю

Презентація нових можливостей функціоналу еРиба

Прочитайте повну статтю

Дві артилерійські установки та ворожу станцію РЕБ знищили прикордонники «Помсти»

Прочитайте повну статтю

Судитимуть учасників міжнародної злочинної організації, які ошукали громадян ЄС на мільйони чес...

Прочитайте повну статтю

Судитимуть шістьох учасників злочинної організації з мільйонними прибутками, яка займалася збут...

Прочитайте повну статтю

Збереження Музею в Пирогові - Офіс Генпрокурора відстояв в суді охоронні зони, які не підлягают...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь