Держлікслужба обговорила з представниками фармбізнесу зміни до Ліцензійних умов
28 травня 2024 року для обговорення одного з найбільш дискутабельних проєктів змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів Держлікслужба запросила до діалогу представників вітчизняного фармацевтичного бізнесу та інших органів державної влади.
Одним з головних питань, яке турбувало представників фармбізнесу, це – ризик закриття відомих прайсагрегаторів (маркетплейсів) «tabletki.ua» та «liki24.com», через які вітчизняні споживачі мають змогу відстежувати наявність в аптечних закладах лікарських засобів, здійснювати їх «бронювання» з подальшим придбанням.
На думку деяких представників фармспільноти прийняття оприлюднених Держлікслужбою відповідних змін до Ліцензійних умов, які мають урегулювати електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами, зокрема статті 1591, може призвести до закриття або значного обмеження роботи відомих прайсагрегаторів, що в свою чергу спричинить інформаційні перепони для учасників фармринку та кінцевих споживачів і, як результат, негативно позначиться на роботі багатьох ліцензіатів з оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
Голова Держлікслужби Роман Ісаєнко зазначив, що розробка та прийняття відповідних змін до Ліцензійних умов не має за мету погіршити чи обмежити роботу будь-кого з операторів фармринку, в тому числі компаній-прайсагрегаторів, для більшості з яких таких ризиків не існує в принципі, якщо ними надаються виключно інформаційні послуги, а не здійснюється продаж лікарських засобів.
Мета зазначеного проєкту – не допустити неліцензовану електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами, запобігти відповідним порушенням, оскільки мова йде про безпеку та здоров’я людей, та упорядкувати відповідні процеси згідно норм чинного законодавства та європейських практик.
Водночас, якщо деякі положення проєкту змін викликають запитання, Держлікслужба готова до системної спільної конструктивної роботи із заінтересованими сторонами, щоб зняти спірні моменти, більш чітко прописати термінологію і зміст та не допустити хибне трактування деяких положень Ліцензійних умов. Для цього власне і існує процедура громадського обговорення проєктів нормативно-правових актів. Тому доцільно в найближчі терміни провести розширену нараду із спірних питань, на яку будуть запрошені представники ліцензіатів з оптової та роздрібної торгівлі. Спільно напрацьовані конструктивні зміни будуть внесені до проєкту відповідної постанови Кабінету Міністрів України. За необхідності будуть обговорені питання щодо визначення термінів введення в дію проєктів змін до Ліцензійних умов.
В ході дискусії було прийнято рішення на даному етапі сфокусуватись на спільному вирішенні наступних питань:
– прописати визначення певних дефініцій в проєкті змін до Ліцензійних умов, зокрема визначення та ознаки електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами;
– більш чітко визначити механізм електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами аптечними закладами, які не мають власних сайтів, через Інтернет-ресурси інших ліцензіатів;
– конкретизувати на які саме види діяльності розповсюджуватиметься дія майбутньої постанови і чи варто окремо прописати в ній інформаційні послуги як виключення щодо регуляторного впливу.
Держлікслужба відкрита для проведення подальших спільних обговорень та консультацій.