До Києва прибув літак із українськими громадянами з Сирії, більшість із них – діти
Сьогодні, 22 листопада, авіарейсом із Сирії до України прибуло 14 українців, які довгий час перебували в сирійському таборі Аль-Хол.
Повернення українців стало можливим завдяки спільним зусиллям Офісу Президента України, Міністерства Оборони, Міністерства закордонних справ, консульства України у Сирії та Меджлісу кримськотатарського народу.
‒ Життя кожної людини з українським паспортом ‒ це життя українця. Українська держава дбає про всіх своїх громадян. Сьогодні завдяки спільним зусиллям Офісу Президента, Міністерства оборони та Міністерства закордонних справ України ми повернули ще 14 українців із Сирії, які утримувалися в таборі Аль-Хол. На жаль, там досі ще залишаються наші громадяни, і ми будемо робити все можливе і неможливе для того, щоб їх повернути в Україну, ‒ повідомила заступник Міністра оборони Ганна Маляр.
Вона також зазначили, що ми маємо можливість врятувати тих, хто заявив про себе та виявив бажання повернутися в Україну. Адже бажання самих українців повернутися на Батьківщину ‒ це обов’язкова умова розпочати процедуру повернення.
‒ Списки на повернення формує МЗС з тих осіб, які заявили про своє перебування у Сирії, бажання повернутись в Україну та підтвердили українське громадянство, ‒ сказала Ганна Маляр.
Заступник міністра закордонних справ Еміне Джапарова зазначила, що сьогодні відбулася четверта хвиля повернення українців на Батьківщину.
‒ На щастя, сьогодні Україна приєдналася до тих країн світу, які виборюють право повернення своїх громадян на свою територію. Не всі країни готові це робити, тому ми пишаємося тим, що повернення українців це не просто лозунг. Повернення кожної людини, кожної дитини ‒ це складний процес перемовин і домовленостей, ‒ сказала заступник Міністра закордонних справ Еміне Джапарова.
За її словами, у Сирії ще залишилося близько двох десятків жінок і дітей, які виявили бажання повернутися. Україна сподівається їх невдовзі повернути. Однак варто зауважити, що процес значно ускладнює пандемія та військові дії, які тривають на території Сирії.
Почесний консул України в Ербілі доктор Фархат Шакер, який перебував понад три місяці у Сирії та вів перемовини про повернення українських громадян до України, подякував за допомогу в поверненні українців додому.
‒ Одна з найбільших проблем повернення біженців із Сирії це те, що в нас немає налагоджених дипломатичних відносин із Сирією. Тому процес оформлення документів досить складний, тим паче, що табір, де перебувають українці, ‒ закритого типу. Друге, ті території, де розміщуються табори, не перебувають під контролем офіційної влади. Якщо врахувати пандемію та бойові дії, які там тривають, супроводжувати процес повернення українців додому дуже складно. Ми вдячні усім, хто допомагав, ‒ сказав доктор Фархат Шакер.
Серед чотирнадцяти прибулих до України ‒ четверо жінок та десятеро дітей. Наймолодшому ‒ всього 4 роки. Як розповіли самі жінки, їхні сім’ї виїхали з України після анексії Криму в пошуках кращого життя, однак того, що їм доведеться там пережити, навіть уявити не могли.
‒ Виїхавши з Криму, рік прожили в Україні, далі син вирішив поїхати з сім’єю до Туреччини, а потім до Сирії. Коли почались обстріли, син загинув у перші три місяці. З 2019 року ми з дітьми жили в таборі. Нині надзвичайно щасливі, що повернулися назад в Україну, ‒ сказала одна з жінок ‒ бабуся наймолодшого біженця ‒ Зухра.
Після виходу з аеропорту українців одразу відвезуть до лікарні на обстеження, адже умови, де вони проживали довгий час, були досить складними.
‒ Далі за допомогою і за консультацією Меджлісу кримськотатарського народу, Муфтія кримськотатарського народу, представників Офісу Президента та наших міністерств буде вирішене питання їхньої подальшої реабілітації. Завдяки цьому процес адаптації має бути максимально м’яким, як це було із трьома попередніми хвилями повернення біженців, ‒ сказала Еміне Джапарова.