Сенсація

Експертна комісія УІНП підтримала заміну копійки на шаг


Листопад 04
18:14 2024

Експертна комісія Українського інституту національної памʼяті на засіданні 30 жовтня 2024 року розглянула звернення від Національного банку щодо доцільності зміни назви розмінної монети з копійки на шаг. Члени комісії підтримали ініціативу Нацбанку.

У жовтні Голова Нацбанку Андрій Пишний звернувся до Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука з ініціативою на законодавчому рівні змінити назву розмінної монети на шаг. Тоді ж керівництво центрального банку звернулося й до Українського інституту національної пам’яті щодо надання відповідного висновку експертної комісії.

Посилаючись на експертні висновки Національної академії наук України, Інституту історії України НАНУ, Інституту мовознавства імені Потебні НАНУ та дослідження Музею грошей НБУ, Нацбанк зазначає, що «історично обґрунтованою назвою для розмінної монети є “шагˮ».

Як розповів секретар Експертної комісії УІНП Богдан Короленко, під час обговорення звернення від Нацбанку члени комісії зауважили, що назва «копійка» належить до російської монетної традиції та поступово утвердилася на території сучасної України внаслідок її поглинання Російською імперією.

Голова Експертної комісії УІНП Віктор Брехуненко у коментарі зазначив: «Підтримавши ініціативу Нацбанку, комісія керувалася тим, що копійка не є питомо українською грошовою одиницею. Вона була навʼязана Московією. Перехід на шаг означає, що ми позбуваємося ще одного аспекту колоніальної спадщини. Шаг – це грошова одиниця, яка побутувала в Україні у 16–18 століттях».

Згідно з відомостями, наданими НБУ Інститутом мовознавства імені Потебні, найменування «шаг» на позначення дрібної монети в українській мові відоме з 16 століття. Згідно з експертним висновком Інституту історії України, у 17–18 століттях шагом називали польсько-литовський трояк вартістю у три гроші, викарбуваний у 1618–1624 роках. Назва продовжила побутувати й під час перебування частини території сучасної України у складі Російської імперії: так називали двокопієчну мідну монету, а згодом – шагом називали гріш (російську дєньгу), що становив пів копійки.

В Українській Народній Республіці у процесі запровадження власних грошей для найменування розмінної монети звернулися саме до назви «шаг». «Це була данина традиції, – зауважив Віктор Брехуненко. – Вона перервалася через поразку національно-визвольного руху. Повертаючи шаг сьогодні, ми отримуємо назву розмінної монети, яка відображає минуле та не позначена московською зверхністю. Тож Експертна комісія підтримала клопотання Національного банку, який нарешті зважився на цей потрібний крок. Його вартувало зробити ще в 1992 році разом із переходом на гривню».

«Ми з увагою та інтересом поставилися до ініціативи Національного банку, що базується на глибокому вивченні історичних джерел та дійсно стратегічному плануванні цього питання. Сподіваюся, що Верховна Рада України підтримає цю зміну та вже наступного року регулятор зможе почати поступове введення шагу в обіг. І хоча за 5–10 років потреба в монетах може зникнути, але в історичній перспективі це точно слушне рішення. Крім того, зміни номінальної вартості грошових знаків з метою стабілізації валюти чи спрощення розрахунків не є рідкісними, наприклад, через подібний процес Польща пройшла у 1995 році, а Туреччина у 2005-му», – розповів Голова УІНП Антон Дробович.

Підготовка фахового висновку Експертної комісії УІНП на підтримку ініціативи Національного банку України триває. Після підписання членами комісії висновок передадуть Нацбанку та оприлюднять на сайті Українського інституту національної памʼяті.

 Інформаційні банери надано Національним банком України

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Херсонщина: двоє загиблих та п’ятеро поранених, пошкоджені будинки

Прочитайте повну статтю

Триває прийом заявок на участь у третьому циклі грантової підтримки українських аквафермерів ві...

Прочитайте повну статтю

Цифровізація рибної галузі – невід’ємна складова боротьби з корупцією

Прочитайте повну статтю

Пішов з життя голова Ради адвокатів Миколаївської області В’ячеслав Антипченко

Прочитайте повну статтю

Понад 12 тисяч біометричних паспортів оформили на Харківщині за грудень 2024 року

Прочитайте повну статтю

На Дніпропетровщині судитимуть командира військової частини, через якого військовослужбовці зам...

Прочитайте повну статтю

Корупція на енергетиці: АРМА розшукало понад 1 млн грн на рахунках посадовців, земельні ділянки...

Прочитайте повну статтю

АРМА відстоює інтереси громадян: кейси Овруцького щебеневого заводу та арештованих рахунків тур...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь