Сенсація

Енергетична автономність лікарень дозволяє забезпечити стабільну роботу та доступність медичної допомоги для пацієнтів в умовах повномасштабної війни: Михайло Радуцький


Січень 23
15:01 2026

Пріоритет роботи держави — забезпечити автономність медичних закладів, що дає змогу їм працювати незалежно від зовнішніх мереж. Лікарні повинні мати резервне електроживлення, альтернативне теплопостачання, власні джерела водопостачання та стабільний зв’язок.

На цьому наголосив голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, підкресливши, що МОЗ за підтримки ВООЗ передало п’ять додаткових генераторів до лікарень Києва та один — до лікарні Одеси.

“Це дозволить медикам навіть в умовах тривалих відключень електроенергії працювати та надавати послуги пацієнтам. Загалом від початку повномасштабної війни за допомоги ВООЗ та за фінансового сприяння ЄС і уряду Німеччини передано 290 генераторів для медичних закладів по всій країні”, — повідомив голова Комітету, зазначивши, що в умовах постійних атак ворога на енергетичну інфраструктуру важливо, щоб медичне обладнання працювало без перебоїв, а в закладах своєчасно надавалася медична допомога. 

За даними МОЗ, усі 632 медичні заклади спроможної мережі та багатопрофільні лікарні прифронтових Донецької, Запорізької, Миколаївської та Херсонської областей на 100% забезпечені резервними джерелами електроенергії. У цих закладах встановлено понад 3,5 тис. генераторів, що дозволяють підтримувати безперебійну роботу критично важливих підрозділів, а також додатково сформовано запас пального для їхньої роботи. Наразі 89% цих лікарень уже мають автономне теплопостачання, а 63% закладів забезпечені локальними джерелами водопостачання через власні свердловини. Крім того, 468 лікарень мають постійний доступ до супутникового зв’язку Starlink.

Водночас, за словами Михайла Радуцького, Комітет фіксує випадки недопрацювання на рівні місцевої влади, що призводять до відключень електроенергії в лікарнях.

«У Львові мерія вчасно не подала документи на отримання статусу критичної інфраструктури, тому 17 медичних закладів відключали від мережі за загальними графіками. В Одесі під час стабілізаційного відключення району генератор запустився, але живлення не дійшло до операційного блоку. Виявилося, що кошти на модернізацію щитових були виділені з міського бюджету, проте роботи затягнулися через тривалі тендерні процедури. В одній з районних лікарень Полтавщини перестав працювати генератор. Причини — не проводилося регулярне технічне обслуговування, а пальне, придбане за кошти громади, було низької якості», — сказав голова Комітету, наголосивши, що місцева влада має більш відповідально ставитися до забезпечення роботи медичних закладів.

За його словами, парламентський Комітет, команда Президента України та МОЗ разом з міжнародними партнерами продовжать працювати над тим, щоб забезпечити стабільну роботу лікарень і зберегти доступність медичної допомоги для пацієнтів в умовах повномасштабної війни.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Яку винагороду можуть отримати військові за знищення або захоплення ворожої техніки

Прочитайте повну статтю

Ігор Клименко: Київський інститут НГУ готує лідерів, здатних діяти в умовах сучасної війни

Прочитайте повну статтю

Компетентність як елемент безпеки: чому експортний контроль має починатися з освіти?

Прочитайте повну статтю

Засідання Ради суддів України відбудеться 26 червня 2026 року

Прочитайте повну статтю

ВРП внесе Президентові України подання про призначення п’ятьох суддів до апеляційних судів

Прочитайте повну статтю

Оптимізація судового навантаження через транстериторіальну підсудність: презентовано пілотний п...

Прочитайте повну статтю

Відновили документи після втрати через обстріл: допомога ВПО триває

Прочитайте повну статтю

Заволоділи майном київської лікарні на 300 млн грн: ДБР підозрює в оборудці ексзаступника секре...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь