Енергоефективність - мультисекторальні можливості для розвитку України
«У непрості для країни часи, наш святий обов’язок – використати усі можливості для енергоефективної трансформації на користь країні, громадам, кожній родині. Із таким чітким баченням мені пощастило приєднатися до команди однодумців та досвідчених фахівців, очоливши Держенергоефективності кілька місяців тому», - розповіла Ганна Замазєєва, підводячи підсумки перших трьох місяців роботи.
Своєрідний рубіж – перші 100 днів на посаді – Ганна Замазєєва зустріла, працюючи на полях міжнародних заходів, які відбувалися на підтримку відновлення України у Великобританії, Фінляндії, Бельгії та Данії.
«Після повернення з не простих, але продуктивних робочих відряджень, маю нагоду озирнутися, щоб підбити підсумки перших місяців роботи моєї команди та поділитися деякими планами на майбутнє. А ще - подякувати Уряду та Віце-прем'єр-міністру Олександру Кубракову за наданий кредит довіри і підтримку спільно розроблених ініціатив», - зауважила вона.
Непохитна позиція: енергоефективність – ключова складова економіки. Вона має бути в основі відбудови країни. Це про економію мільйонів гривень у бюджетах громад, про конкурентний бізнес, про нові робочі місця, про менші платіжки, про добробут кожної родини…
За 100 днів роботи спільно з колективом Держенергоефективності окреслили пріоритети та перейшли до втілення наших задумів.
«Чітко розуміємо ключові напрями, на яких концентруємо свої зусилля:
Перший місяць роботи – це спільні напрацювання та формування чіткого плану дій разом з командою Олександра Кубракова з Мінвідновлення, народними депутатами, ключовими українськими та міжнародними стейкхолдерами для реалізації крос-секторальної політики енергоефективності.
Найголовніше, що вдалося здійснити вже за перші три тижні, - отримати підтримку Парламенту та Президента нашої спільної із командою О. Кубракова ідеї – створення Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації.
«Це фундаментальний крок, який ми ініціювали, щоб нарешті в Україні було постійне джерело коштів на енергоефективність, декарбонізацію та сталий розвиток. Цей крок був дуже позитивно сприйнятий міжнародними партнерами і став чітким сигналом, що наша країна розвивається за європейськими принципами», - додала вона.
«Запровадивши Фонд, ми підготували ще один ексклюзив - запуск Національної платформи з декарбонізації. Це буде унікальна платформа, де ми надамо громадам і бізнесу доступ до різноманітних фінансових інструментів та великої бази енергоефективних технологій і обладнання. Вперше ми застосуємо в Україні інструменти кредитування та фінансового лізингу саме для державної підтримки енергоефективної трансформації на різних рівнях. І для цього розробили низку програм», - розповіла деталі Ганна Замазєєва.
Ще один наш пріоритет – впровадження усіх євроінтеграційних реформ у сфері енергоефективності:
В особливому фокусі – робота над розвитком сфери альтернативних видів палива. Із ключового варто підкреслити наступне:
Співпраця з міжнародними партнерами – один із важливих факторів досягнення поставлених цілей:
- актуалізовано співпрацю, визначено пріоритети і вже маємо напрацювання по конкретними проектами із нашими надійними партнерами - UNIDO, GIZ, ПРООН, Energy Community, МЗС Фінляндії та НЕФКО у рамках Фінсько-українського трастового фонду, Українсько-німецьким енергетичним партнерством, Українсько-данською програмою енергетичного партнерства, Проектом енергетичної безпеки USAID та ін.
- презентовано напрацювання в напрямку енергоефективної трансформації України:
- тісно співпрацюємо у питаннях залучення іноземних компаній та інвесторів до відбудови країни із Послом Данії в Україні Оле Егберг Міккельсеном, Послом Естонії в Україні Каймо Кууском, Послом України у Словаччині Мирославом Кастраном, представниками Посольства Японії в Україні; Посольства США в Україні; Посольства Королівства Нідерландів, Комісаром Єврокомісії з енергетики Кадрі Сімсон, директором Секретаріату Енергетичного співтовариства Артуром Лорковські, Послом України в ОАЕ, Постійним представником України при IRENA Дмитром Сеніком, Представником України при ЄС, Послом Всеволодом Ченцовим, представником Єврокомісії Ґаліном Генчевим, представниками DENA (Toni Reinholz, Klaus Völler, Valentyn Bondaruk, Martin Schön-Chanishvili).
- маємо чітке розуміння подальшої співпраці із IRENA по фінансовим інструментам, якими можуть скористатися українські компанії. Вже працюємо над акумуляцією перспективних проєктів, які потребують фінансування;
- із європейськими та українськими університетами втілюємо в життя проект «UKRENERGY» – «Інноваційні магістерські курси на підтримку покращення енергетичного та вуглецевого сліду українського будівельного фонду».
«Важливий сигнал, який ми отримали від закордонних партнерів, – в Україну вірять і нам готові допомагати у відновленні. І всі партнери в один голос говорять – «build back better», - наголосила Голова.
Голова впевнена, що у синергії зусиль із усіма – Парламентом, Урядом, Мінінфраструктури, Міненерго, іншими органами влади, експертним та бізнес-середовищем, усіма, хто розділяє позицію агентства – буде зроблено усі необхідні кроки, щоб підтримати відбудову громад та економіки на засадах енергоефективності.
Г. Замазєєва також висловила вдячність своїй команді фахівців Держенергоефективності за здобуті досягнення і продовження наполегливої праці над системною реалізацією політики, євроінтеграційними реформами, законодавчими змінами, практичним впровадженням крос-секторальних механізмів енергоефективності та декарбонізації, розвитком міжнародної співпраці.
«Наша спільна ціль - фундаментальна трансформація країни на принципах декарбонізації, енергоефективності та «зеленого» переходу. Це тільки початок. Маємо ще багато задумів та ініціатив. Однак, як кажуть, плани люблять тишу. Але обіцяю обов’язково про все розповісти, - повідомила Ганна Замазєєва. - Продовжуємо працювати, кожен на своєму місці, заради перемоги та кращого майбутнього України – енергоефективної, енергонезалежної та економічно сильної країни. Дякую за довіру та співпрацю!».