Зрошення – ключ до успіху: досвід ОВК ''Рейн'' на Полтавщині
ТОВ «ПОЛТАВА-САД», яке цього року заснувало на Полтавщині організацію водокористувачів «Рейн», планує, завдяки реалізації реформи гідротехнічної меліорації, збільшити площі поливу на 800 га.
Керівник ОВК «Рейн» Віталій Штанько розповідає, що ще понад 10 років тому його агропідприємство почало опановувати спринклерне зрошення. Як результат: площі поливу за цей період збільшено з 25 га до 1400 га. Віталій переконаний, що без зрошення сьогодні неможливо розвиватися в агросекторі.
«Наше підприємство понад 20 років спеціалізується на вирощуванні зернових, бобових культур, насінні олійних, а також пряних культур. У 2011 році ми освоїли принципово новий напрям діяльності – вирощування і виробництво корисних снеків з моркви. Досвід ми перейняли від виробників США. Стартували з 25 га посівів. У тому ж році зрозуміли, що без поливу моркву ми не виростимо. Вирішили освоїти спринклерне зрошення. Спринклерні системи зрошення забезпечують високу норму поливу й оптимальну частоту поливу навіть у спекотні періоди. Таке зрошення поширене у багатьох країнах для картоплі, моркви, капусти та зеленних культур. З цього все й почалося: обрахунки, перша меліоративна мережа, перший дозвіл на спеціальне водокористування, перший водозабір. І вже у 2013 році нам вдалося зрошувати спринклерним методом перші 25 га моркви», – розповідає Віталій Штанько.
Позитивний досвід поливу спонукав товариство вже у 2014 році збільшити площі зрошення моркви до 35 га, а у 2016 році будувати нові меліоративні мережі. Для підвищення врожайності й зниження витрат на експлуатацію мереж при поливі товариство придбало поливні машини кругової дії та розширило площу зрошення вже до 330 га. Протягом 2017-2018 років збудована нова меліоративна мережа дала можливість зрошувати додатково ще 1100 га. Наразі зрошується вже 1400 га.
«Завдяки створенню організації водокористувачів «Рейн» плануємо додатково залучити до поливу ще 800 га сільськогосподарських угідь. Подальша розбудова меліоративної мережі на цих угіддях та запуск ефективного поливу відкривають перспективи вирощування нішевих культур: насіннєвої кукурудзи, насіннєвого соняшнику, збільшення площі картоплі та моркви. Водночас завдяки ОВК у нас з’являються додаткові можливості залучення інвестицій для розвитку меліоративної мережі, а також отримання державних гарантій для зміцнення аграрного потенціалу Полтавщини», – додає пан Віталій.
У рамках субгрантового договору з Програмою USAID АГРО заплановано поставку нового обладнання для впровадження водо- та енергозберігаючих технологій, зокрема автоматизованої самохідної системи зрошення та обладнання для сонячних електростанцій. Завдяки цій техніці будуть збільшені площі поливу на 93 га, зменшено споживання води на 30% і електроенергії на 10%.
Засновники організації водокористувачів «Рейн» приділяють значну увагу питанням збереження довкілля. Так, навесні цього року було придбано нову зрошувальну машину, яка дає змогу економити витрати води у 3,3 рази. Ця дощувальна машина є унікальною для України. Вона економніша порівняно з круговими машинами, дає можливість поливати будь-яке за формою поле, не потребує значного тиску в трубі та посіву сидератів. До речі, в Україні таких дощувальних машин усього лише дві. Друга також на Полтавщині.
Крім того, засновники ОВК «Рейн» розробляють програму для зменшення негативного впливу на довкілля, зокрема щодо модернізації обладнання. Вже замінено дизельні помпи на водозаборах на електричні насоси.
Нагадаємо, Полтавщина належить до трійки лідерів за кількістю створених організацій водокористувачів (тут уже зареєстровано 7 ОВК). Перше місце – за Черкащиною (17), друге посідає Одещина (12). Держрибагентство підтримує та всіляко сприяє, в межах компетенції, створенню та функціонуванню організацій водокористувачів, отриманню ними у власність об’єктів меліоративних систем.
Детальніше про діяльність ОВК «Рейн» – на її сторінці у Facebook та телеграм-каналі.
Алгоритм створення та функціонування організацій водокористувачів детально прописано у Посібнику з питань утворення та діяльності організацій водокористувачів, який розробили експерти Програми USAID АГРО спільно з Всеукраїнською аграрною радою.
Відеозапис навчального вебінару про алгоритм утворення ОВК та особливості їхньої діяльності можна переглянути за посиланням.