Голова Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха розповідає про ситуацію щодо продовження безмитної торгівлі


Березень 24
18:02 2025

«Минулий тиждень видався максимально насиченим на євроінтеграційні процеси, і, передусім - на пошук варіантів захисту інтересів українських виробників в цих процесах, - інформує Дмитро Наталуха.

Справа в тому, що після 5 червня 2025 року спливає термін дії автономних торговельних заходів (АТЗ), які ЄС запровадив для підтримки України після початку повномасштабного вторгнення.

Простими словами - це режим вільної торгівлі між ринком України і ринком ЄС без тарифів і квот.

Для української економіки це критично важливо, адже вільний експорт українських товарів на Єдиний Ринок дозволяє як буквально виживати українським компаніям, так і отримувати настільки потрібну для нашого подальшого воєнного зусилля валютну виручку.

Відповідно, продовження АТЗ або впровадження альтернативи йому - одне з ключових завдань (якщо не основне) всього економічного блоку влади як мінімум - до літа цього року, щоб захистити український інтерес.

Тому, 17 березня ми провели спільне онлайн засідання Комітету з питань економічного розвитку з Комітетом з питань міжнародної торгівлі Європейського Парламенту (INTA).

Ця зустріч - критична, адже на кону – буквально подальша безбарʼєрна торгівля між Україною та Європейським Союзом, і саме від INTA багато в чому залежить чи буде вона продовжена.

Минулого року таке саме спільне засідання нашого Комітету із європейськими колегами увінчалось успіхом - європарламентарі тоді проголосували за продовження АТЗ ще на рік.

Цього ж року, зважаючи на турбулентність за океаном, важливість АТЗ особливо відчутна, і його припинення може стати певним економічним шоком для нашої економіки.

Тому, наш посил був дуже простий, але чесний і прямолінійний: підтримка воєнного зусилля України - це не лише про зброю, це і про підтримку української економіки, а їй сьогодні потрібні автономні торгівельні заходи.

Хочете підтримати Україну - підтримайте продовження АТЗ.

Так, все настільки просто.

Адже, якщо переговори не завершаться вчасно, відбудеться автоматичне повернення до тарифів та безмитних тарифних квот, які діяли до початку повномасштабного вторгнення.

За ними слідують потенційні закриття підприємств, втрату робочих місць, скорочення валютних надходжень та посилення економічної нестабільності.

Але продовження АТЗ вигідне не тільки Україні. ЄС так само має бути зацікавлений у його продовженні.

По-перше, за останні три роки європейські компанії також отримали значні вигоди від зростання експорту та імпорту між нашими країнами.

Українські товари вже є частиною європейських ланцюгів постачання, а наша аграрна продукція відіграє критично важливу роль у продовольчій безпеці Європи.

По-друге, будь-які торговельні бар’єри сьогодні будуть лише загострювати кризу в регіоні та посилювати негативний ефект для всього ринку ЄС.

По-третє, українські підприємства, попри війну, виконують зобов’язання щодо адаптації до стандартів ЄС, реформують митне законодавство та впроваджують європейські норми у виробництво.

Ми усвідомлюємо, що лібералізація торгівлі викликає певні занепокоєння серед європейських виробників. Проте наше завдання – знайти баланс між інтересами української економіки та збереженням стабільності на європейському ринку.

Тобто, це питання не тільки економіки, а й стратегічної стабільності та партнерства між Україною та ЄС.

І зі сторони Брюсселю, насправді, є позитивні сигнали, але про них - у наступному пості.

А висновок цього - мобілізуйте всі свої контакти в ЄС і агітуйте їх за продовження АТЗ.

Це справді критично важливо.»

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Україна отримає €16,7 млн на євроінтеграцію: ЄС, Данія, Литва та Швеція запустили Програму Ukra...

Прочитайте повну статтю

Богдан Драп’ятий подякував французьким партнерам за всебічну підтримку МВС у проведенні гуманіт...

Прочитайте повну статтю

Ігор Клименко: Родини військовополонених та зниклих безвісти повинні отримувати всебічну безпер...

Прочитайте повну статтю

Голова АРМА провела робочу зустріч із керівництвом НЦБ Інтерполу в Україні: у фокусі — посиленн...

Прочитайте повну статтю

До однієї небанківської фінансової установи застосовано захід впливу

Прочитайте повну статтю

Президент Володимир Зеленський, керівництво Верховної Ради України та її Апарату разом з європе...

Прочитайте повну статтю

Держгеонадра провели четверті аукціони в 2025 році

Прочитайте повну статтю

Державні підприємства у сфері управління Міністерства юстиції продемонстрували позитивні фінанс...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь