Сенсація

"Гривня. Більше ніж гроші": виставка-експедиція в Українському Домі


Березень 28
18:03 2025

Проєкт реалізований у співпраці між Національним центром "Український Дім" та Національним банком України.

Виставка-експедиція "Гривня. Більше ніж гроші" представить багатовимірну сутність національної валюти: її символічні, історичні та мистецькі аспекти. Гривня – це не лише грошова одиниця, а й відображення етапів становлення української нації, політичних трансформацій та безперервного культурного діалогу між поколіннями.

Як і державні символи – український герб, прапор і гімн – національна валюта є невід’ємною складовою державного суверенітету, носієм історичної пам’яті та ідентичності. Гривня символізує нерозривний зв’язок між минулим, сучасним і майбутнім нашої держави.

"Сьогодні в українців є дуже високий запит на розуміння себе, на пошук основ ідентичності. У виставці "Гривня. Більше ніж гроші" переплелися кілька важливих контекстів, які завжди у фокусі уваги Українського Дому: культура, історія, мистецтво. Гривня є голосом епох, символом державності. Вона – ніби політичний та естетичний маніфест, який показує, що для нас є важливим, значимим, красивим. Ми натхненні ідеєю разом із Національним банком України дослідити шлях гривні, який насправді розповідає нам про нас самих", – зазначила директорка Національного центру "Український Дім" Ольга Вієру.

"Майже три століття гривня є важливим атрибутом незалежності нашої держави, яскравим культурним феноменом та об’єднуючим символом для всіх українців. Ми поєднали знання, компетенції та творчий погляд команд Національного банку та Українського Дому, щоб показати відвідувачам дійсно унікальні артефакти та витвори мистецтва, що є рефлексією на феномен української гривні, історичні події, які супроводжують її життя, та змусити замислитися про майбутнє українських грошей. Приходьте з 28 березня в Український Дім з родиною, друзями, колегами. Подивіться на гривню, яку ви щодня тримаєте в руках, новим поглядом", – сказав Голова Національного банку Андрій Пишний.

Еволюція української валюти простежується від її зародження в Русі до появи банкнот Української Народної Республіки і далі – до відродження гривні в часи незалежності. Кожна банкнота й монета фіксують дух своєї епохи, зберігаючи відбиток боротьби нашого народу за свободу. Це історія, закарбована в дизайні, кольорах, образах.

Зовнішній вигляд українських грошей змінювався з плином часу, відображаючи суспільні тенденції, збагачуючись новими стилями й технологіями. Гривня розповість, що для нас є цінним, чиї імена варто пам’ятати, до чиїх голосів прислухатися, хто ми є та ким хочемо бути завтра.

Виставка розпочнеться з 28 березня та триватиме до 11 травня 2025 року. Вона проходитиме в Національному центрі "Український Дім" (м. Київ, вул. Хрещатик, 2).

На виставці будуть представлені ескізні розробки до українських грошей таких видатних художників, як Олександр Богомазов, Георгій Нарбут, Василь Кричевський, Михайло Бойчук, Мирон Яців, Василь Лопата та інших.

Експозиція міститиме архівні матеріали, артефакти та твори митців, що є рефлексією на історичні події. Серед представлених авторів: Юлія Алімова, Микола Алексєєв, Михайло Алексеєнко, Тереза Барабаш, Микола Битинський, Олександр Богомазов, Михайло Бойчук, Микола Бутович, Святослав Гордий, Алла Горська, Михайло Дерегус, Олександр Дубовик, Олександр Животков, Іван-Валентин Задорожний, Григорій Золотов, Алевтина Кахідзе, Микола Касперович, Ігор Клавко, клуб ілюстраторів "Pictoric", Ігор Ковалевич, Володимир Костирко, Олексій Красовський, Василь Кричевський, Федір Кричевський, Ольга Кузюра, Веніамін Кушнір, Єфрем Лукацький, Василь Лопата, Роман Мінін, Михайло Михалевич, Іван Мозалевський, Георгій Нарбут, Софія Налепинська-Бойчук, Сергій Нечипоренко, Паша Open, Даша Подольцева, Антін Приходько, Вінні Реунов, Борис Романовський, Галина Севрук, Людмила Семикіна, Антон Середа, Іван Світличний, Рустем Скибін, Олександр Сухоліт, Олег Тістол, Ніл Хасевич, Василь Чебаник, Віталій Шостя, Мирон Яців.

Організатори виставки: Національний центр "Український Дім" та Національний банк України.

Кураторська група: Тетяна Волошина, Аліса Гришанова, Олексій Ананов.

У співпраці з Музеєм грошей Національного банку України: керівник Денис Толочко, головний зберігач фондів Андрій Бойко-Гагарін.

Наукові консультанти: Богдан Завітій, Владислав Безпалько, Данута Посацька, Зінаїда Зразюк, Наталія Маценко, Микола Бендюк.

Проєкт реалізується у співпраці з Державною архівною службою України, Центральним державним архівом вищих органів влади та управління України та ГО "Платформа культурних ініціатив".

Партнери проєкту: АТ "Ощадбанк", АТ КБ "ПриватБанк", АТ "ТАСКОМБАНК", АТ "УКРСИББАНК", компанія "Visa".

Технічні партнери: Ajax Systems, ERGO, Caparol Ukraine.

Освітні партнери: Центр фінансових знань "Талан", Національний центр "Мала академія наук України", ТОВ "Видавництво Старого Лева", науково-пізнавальний клуб "ДумайРум".

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Евакуація під ворожим вогнем: як «Білі янголи» рятують людей з Покровська

Прочитайте повну статтю

УІНП долучився до конференції з питань правосуддя перехідного періоду

Прочитайте повну статтю

Першого квітня 2025 року відбудеться засідання Ради суддів України

Прочитайте повну статтю

Співпраця між Вищою радою правосуддя і Проєктом ЄС «Право-Justice» буде спрямована на реалізаці...

Прочитайте повну статтю

Іноземна громадянка стала на захист України

Прочитайте повну статтю

Відбулась робоча зустріч керівництва ДМС з представниками Міжнародного центру з розвитку міграц...

Прочитайте повну статтю

На Волині ДБР затримало посадовця Держслужби з питань праці, який за хабар обіцяв «зам’яти» фак...

Прочитайте повну статтю

На Харківщині ДБР повідомило про підозру лісничому, через якого незаконно вирубали дерев на 1 м...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь