Катерина Шевченко представила досягнення України у сфері судової співпраці та імплементації стандартів ЄС


Жовтень 25
21:16 2024

25 жовтня 2024 року в Брюсселі в межах двосторонньої зустрічі Україна-ЄС Катерина Шевченко, заступник директора Департаменту – начальник Управління міжнародної правової допомоги Департаменту міжнародного співробітництва та представництва  Міністерства юстиції, виступила з доповіддю на тему міжнародної судової співпраці України у цивільних справах та комерційних справах. Зустріч присвячена переговорному розділу 24 «Юстиція, свобода та безпека» і є частиною переговорного процесу вступу країни до Європейського Союзу.

У своїй доповіді Катерина Шевченко розповіла про досягнення України у сфері міжнародної судової співпраці у цивільних і комерційних справах, а також також процес імплементації європейських стандартів правосуддя.

Зокрема, вона повідомила, що Україна активно бере участь у міжнародній судовій співпраці з 1991 року і на сьогодні є стороною 29 двосторонніх та 25 багатосторонніх договорів у сфері цивільного, сімейного та комерційного співробітництва. Вона підкреслила, що Міністерство юстиції України продовжує виконувати функцію Національного органу для сприяння контактам з Постійним бюро Гаазької конференції з міжнародного приватного права, а також за координацію запитів про правову допомогу у цивільних, комерційних справах і з питань міжнародного приватного права.

Також вона наголосила на важливості взаємодії з Європейською судовою мережею (EJN) у цивільних і комерційних справах. З 2022 року інформація про українське законодавство доступна на порталі e-Justice, а щорічні зустрічі представників мережі дозволяють розширювати співпрацю. Посадовиця додала, що цьогоріч, у січні та травні, відбулися робочі зустрічі, на яких представники України активно обговорювали питання правової взаємодії з ЄС.

У своїй доповіді Катерина Шевченко також звернула увагу на проблеми, спричинені військовою агресією Росії, зокрема на тимчасово окупованих територіях та в зонах бойових дій, що обмежує можливості судової співпраці при виконанні запитів про правову допомогу, а також визнання і виконання іноземних судових рішень.

Катерина Шевченко наголосила, що Україна продовжує впроваджувати важливі реформи в сфері судової співпраці, особливо у питаннях юрисдикції, визнання та виконання іноземних судових рішень у цивільних і комерційних справах.

Зокрема, на вирішення низки важливих аспектів міжнародної судової співпраці спрямований законопроєкт №4428. Він передбачає нові процедури для передачі юрисдикції, встановлює принцип взаємності для визнання рішень у разі відсутності міжнародного договору, а також вирішує низку інших важливих питань, пов’язаних з врученням документів і судових рішень особам, які перебувають за кордоном.

Серед ключових викликів Катерина Шевченко окреслила необхідність внесення змін до законодавства, зокрема до Цивільного процесуального кодексу. Вона відзначила, що Україна має забезпечити впровадження спрощених процедур для виконання рішень судів держав-членів ЄС без необхідності їх додаткового визнання, а також створити механізми для відмови у визнанні рішень, коли це необхідно. Задля повної відповідності європейському законодавству у цивільних і комерційних справах заплановано проведення комплексного аналізу національних нормативних актів.

«Завдяки аналізу національного законодавства та його узгодженню з правом ЄС на 2025-2027 роки передбачено розробку комплексного законопроєкту для внесення змін до національного законодавства, що відповідатиме європейським стандартам у цивільних і комерційних справах», - повідомила доповідач.

Серед подальших кроків Катерина Шевченко відзначила необхідність розширення співпраці з інституціями ЄС, подальшу цифровізацію та модернізацію запитів на правову допомогу, а також інтеграцію до правового поля ЄС.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук у межах роботи Міжнародного безпекового форуму в...

Прочитайте повну статтю

Виступ Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука на 16-му Галіфакському міжнародному без...

Прочитайте повну статтю

УІНП відкрив вуличну виставку присвячену Голодомору 1932-33 років

Прочитайте повну статтю

У Комітеті з питань економічного розвитку завершується підготовка до другого читання законопрое...

Прочитайте повну статтю

Український народ обрав власне майбутнє та щодня виборює його, — Олександр Корнієнко взяв участ...

Прочитайте повну статтю

Верховна Рада України прийняла Закон щодо удосконалення виконання покарання у виді штрафу та гр...

Прочитайте повну статтю

Перший віцеспікер Олександр Корнієнко зустрівся з Міністром закордонних справ Чехії Яном Ліпавс...

Прочитайте повну статтю

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук взяв участь у 16-му Галіфакському міжнародному б...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь