Керівництво держагрофірми з 14 тис. га землі перешкоджає аудиторам встановити обставини її банкрутства
Фахівці Східного офісу Держаудитслужби, відповідно до затвердженого плану заходів на перше півріччя 2025 року, мали провести державний фінансовий аудит діяльності ДП «Науково-виробнича дослідна агрофірма «Наукова» Національної академії аграрних наук України (НААН)».
Проте керівництво агрофірми в порушення закону вирішило влаштувало обструкцію аудиторам, не допустивши їх на підприємство.
Дана фірма вже 14 років знаходиться в стані припинення – на підставі судового рішення про визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури від 29 серпня 2011 року. Увесь цей час агрофірму вели арбітражні керуючі.
Водночас НААН майже повністю втратила контроль за своїм підприємством: ані прибутків чи надходжень, ані будь-якої іншої користі від нього Академія (як і держава в цілому) давно не отримує. І це при тому, що у власності агрофірми, яка спеціалізується на вирощенні зернових, бобових та олійних культур, – 159 земельних ділянок загальною площею 14,5 тис. га, сім торгових марок, два об’єкта нерухомості, п’ять автотранспортних засобів.
З огляду на це фахівці Держаудитслужби збиралися встановити, як велике державне підприємство було доведене до занепаду, хто може використати його банкрутство у власних інтересах і зацікавлений у приватизації великої кількості земельних ділянок.
Втім, провести запланований захід контролю аудиторам так і не вдалося. Під час прибуття на об’єкт їх не допустили до роботи. Зокрема, головний бухгалтер підприємства відмовилася підписувати направлення та надати затребувані документи. Водночас, з її слів, керівник агрофірми (який, власне, зобов’язаний забезпечити безперешкодну діяльність працівників Держаудитслужби) взагалі був відсутній на робочому місці.
В результаті фахівцями Держаудитслужби було складено Акт про неможливість проведення державного фінансового аудиту від 03.03.2025 р. Через що аудитори звернулися до правоохоронних органів, і тепер саме вони з’ясовуватимуть всі деталі справи.
Нагадаємо, що за перешкоджання діяльності органу державного фінансового контролю, згідно зі статтею 351-1 Кримінального кодексу України, передбачена кримінальна відповідальність. Повідомлення про вчинення даного кримінального правопорушення направлено до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.