Комітет з питань аграрної та земельної політики: «Блокада росією українських портів спричинить глобальну продовольчу кризу»
Народні депутати України - члени Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики вкотре відмічають: «Війна докорінно змінила всі здобутки експортного потенціалу України, адже морські порти заблоковано росією, а акваторія Чорного моря замінована. Блокада окупантом українських портів спричинить глобальну продовольчу кризу».
За заявою Центру глобального розвитку війна в Україні вже призвела до значного зростання цін на енергоносії та продукти харчування. Принаймні 40 мільйонів людей опиняться в умовах крайньої бідності через стрибок цін у
2022 році. Найбільше постраждають покупці та української пшениці. Проте ціни зростуть у всьому світі, оскільки імпортери конкурують за альтернативні джерела постачання. У Центрі глобального розвитку наголосили, що домогосподарства у країнах з низькими доходами витрачають майже половину свого бюджету на продукти харчування. Зростання цін на них змусить їх робити складний вибір «між їжею та іншими предметами першої необхідності».
50% зерна, яке Всесвітня продовольча програма (ВПП) закуповує для допомоги 125 млн осіб, виробляється в Україні. За інформацією ВПП зростання цін на продукти харчування, доставку та паливо призвело до збільшення операційних витрат ВПП на 71 млн доларів на місяць. Це вже створило дефіцит у 10 мільярдів доларів на наступний рік і змусило почати нормувати постачання продуктів харчування для людей, які цього найбільше потребують.
Всесвітня продовольча програма годувала 125 мільйонів людей по всьому світу до початку війни в Україні. Станом на зараз їм довелося почати скорочувати продуктові набори через зростання вартості продуктів харчування, палива та доставки. Так, в Ємені, що страждає від війни, 8 мільйонам людей скоротили продуктові набори на 50%, і тепер Всесвітня продовольча програма розглядає можливість закриття програми в регіоні. Ємен залежить від українського зерна майже на 50%.
Через війну в Україні страждає і Європа. Так, у Німеччині різко зріс попит на олію та борошно. Згідно з даними, продажі олії в роздрібній торгівлі за тиждень з 7 по 13 березня були більш ніж вдвічі вищими (плюс 123%), ніж у вересні 2021 року. За той же період попит на борошно зріс навіть утричі (плюс 206%).
Україна вже втратила $1,5 млрд через зупинку експорту. Тому зараз ведуться переговори про відправку аграрного експорту через європейські морські порти. Крім того, обговорюються можливості залізничних перевезень, збільшення обсягів транзитних перевезень вантажним транспортом.
Однак російська блокада українських портів залишається великою проблемою, не лише для України, а й для людей в усьому світі, що спричиняє нестачу продуктів харчування та зростання цін на них.