Комітет з питань антикорупційної політики закликає країни ЄС виконати рекомендації Європейської комісії щодо негайного скасування чинних схем надання громадянства та проведення жорстоких перевірок схем надання посвідки на проживання на основі грошової виплати
Комітет з питань антикорупційної політики закликає країни ЄС виконати рекомендації Європейської комісії від 28 березня 2022 року.
Держави-члени ЄС мусять перейти від стурбованості і занепокоєння до вчинення рішучих кроків у питанні надання громадянства та посвідки на проживання інвесторам в ЄС. Мова йде про так звані «золоті паспорти» і «золотих візи». Необхідність вжиття заходів азрівала вже давно.
Антикорупційні органи Transparency International (ТІ) та Global Witness (GW) попереджали цю проблему раніше. Зокрема, TI та GW заявляли, що представлена 23 січня 2019 року Європейською Комісією доповідь з цього питання не містила термінових та потрібних дій для подолання безпосередніх безпекових (відмивання грошей, фінансування тероризму) та корупційних ризиків як для держав-членів, так і для ЄС в цілому.
Рушійною силою для вжиття Європейською Комісією негайних заходів щодо цих схем стало повномасштабне російське вторгнення в Україну. Яке остаточно показало чого варте «сусідство» з росіянами і те, яким кривавим воно може виявитись.
Ми підтримуємо прийняття Європейською Комісією від 28 березня 2022 року рекомендації. У якій ідеться про негайне скасування чинних схем надання громадянства та проведення жорстоких перевірок схем надання посвідки на проживання на основі грошової виплати, як таких що відходять від традиційних способів надання громадянства й несумісні з правовим порядком ЄС складовою якого є належна увага до норм і звичаїв міжнародного права.
Відомо те, що низка громадян росії та білорусі, проти яких введені санкції за причетність до війни в Україні (бізнесмени, які працюють у ключових галузях економіки: металургія, енергетика, банківська справа, засоби масової інформації, військові товари та товари подвійного призначення), лобісти та пропагандисти Кремля) могли отримати громадянство ЄС чи привілейований доступ до ЄС. У тому числі для вільних подорожей в Шенгенській зоні. Зважаючи на це, закликаємо країни ЄС:
не допустити можливості ухилення росіян та білорусів від вжиття обмежувальних заходів;
невідкладно, з усією суворістю та принциповістю розглянути питання вилучення громадянства, наданого за схемою «золотого паспорта» громадянам росії та Білорусі, які перебувають у списку санкцій ЄС у зв’язку з війною в Україні;
зупинити видачу дозволів на проживання за схемами «золота віза» усім громадянам росії та білорусі.