Комітет з питань економічного розвитку: У 2025 році мінімальний рівень локалізації при публічних закупівлях зріс на 5%
З січня 2025 року мінімальний рівень локалізації при публічних закупівлях продукції машинобудування в України підвищився з 20 до 25%. Це означає, що тепер органи влади, державні компанії та громади можуть купувати лише ту продукцію машинобудування, яка не менше ніж на чверть має українську складову.
Важливість цього питання коментує заступник Голови Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.
"В умовах війни роль держави як економічного агента надзвичайно важлива. Вона створює попит на товари українських підприємств, які дають роботу мільйонам українських громадян. Наприклад, у виготовленні кожного українського автобуса беруть участь понад 200 підприємств з усіх регіонів нашої держави.
А ще завдяки поверненню в бюджет через податки до 40% коштів, витрачених на українську продукцію, локалізація сприяє стабільному фінансуванню ЗСУ. Коли закуповується імпорт, податки йдуть в бюджети інших держав, робочі місця створюються там, а не в Україні. Я вважаю, що в умовах війни це неприпустимо.
Ця війна за останні три роки дала вже чимало прикладів, які доводять, що навіть держави-партнери далеко не завжди готові забезпечувати нас багатьма необхідними товарами. Це означає, що їх треба виробляти самим. Зараз вимоги локалізації розповсюджуються на громадський транспорт, комунальну на спеціальну техніку, залізничний транспорт та енергетичне обладнання.
В якому напрямку розвиватиметься політика локалізації у 2025 році?
До вторгнення проникнення імпорту в публічні закупівлі за розрахунками становило близько 40%. Наша мета - зниження цього показника до рівня Євросоюзу - 5%.
Важливо, щоб вимірюючи рівень проникнення імпорту в публічні закупівлі, ми керувались не математичним моделюванням, а об’єктивними даними.
Ще одна проблема, вирішення якої вже просто перезріло, - шахраї в державному реєстрі локалізації, які вносять фіктивні дані у реєстр і на цій підставі незаконно беруть участь у публічних тендерах. Підготовлені зміни в законодавство, які посилять відповідальність порушників і посилять повноваження органів контролю за такого роду шахрайством.
Також варто очікувати розширення локалізації на інші галузі. Наразі на фінальній стадії перебувають консультації щодо розширення дії локалізації ряд нових категорій товарів.
Законодавство про локалізацію є складовою політики розвитку українських виробників «Зроблено в Україні», проголошеної Президентом Володимиром Зеленським у лютому 2024 року."