Комітет з питань економічного розвитку: Забута традиція нагородження державними відзнаками промислових підприємств в умовах війни варта відродження


Березень 13
18:03 2025

Сьогодні політика розвитку українських виробників “Зроблено в Україні” сфокусована на захисті підприємств переробної промисловості. В умовах війни вони демонструють найбільшу стійкість, є опорою своїх громад, сплачуючи податки, а завдяки мультиплікаційному ефекту дають роботу й підприємствам-підрядникам.

«Прифронтовий Чернігів продовжує вражати історіями героїзму українських промисловців, - розповідає заступник Голови Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

Завод з виробництва оптоволоконного кабелю “Ютекс Україна” був вщент знищений ворожими ракетами ще в перші дні після вторгнення. Підприємство було розташоване на території міського аеропорту, тому під обстріли потрапило одним з перших. Все обладнання та матеріали були знищені.

Засновник заводу для відродження виробництва розглядав різні громади Заходу України, але колектив - від простих робітників до менеджерів - відмовився від далекої релокації. В результаті сьогодні завод працює, орендуючи площі в Чернігові. Обладнання вдалося закупити у Харкові, де подібне підприємство на той час було вже зупинене. Демонтаж та вивезення верстатів відбувалося за кілька кілометрів від зони бойових дій.

Зараз на чернігівському заводі “Ютекс Україна” працюють понад 80 робітників. За окремими показниками виробництва поточні обсяги вже досягли показників 2021 року, компанія займає близько 20% українського ринку, відновила поставки на експорт до Євросоюзу.

Коли ми стали обговорювати з керівництвом заводу поточні проблеми, з’ясувалося, що на першому місці не обстріли, не дефіцит робочої сили, і навіть не відключення електроенергії. Головним ризиком для героїчного промислового підприємства є недосконала державна митна і тарифна політика. Складники для випуску оптичного кабелю завод завозить з-за кордону зі сплатою мита. А ось готовий кабель імпортувати можна без мита. До того ж китайських виробників їх країна субсидує при формуванні їх експортних цін, через що ціни на китайські кабелі суттєво нижчі в порівнянні з іншими виробниками. Як наслідок, українських виробників з внутрішнього ринку поступово витісняють дешеві кабелі з Китаю та Індії. Це залишки старої державної економічної політики, яка полягала у бездумному відкритті кордонів й ігноруванні інтересів власних виробників.

Обговорили з керівництвом “Ютекс Україна” можливості ініціювання відповідного торговельного розслідування. Так, Міністерство економіки України має повноваження щодо проведення антидемпінгових, спеціальних чи антисубсидиційних розслідувань щодо недобросовісного імпорту, який завдає шкоду, або несе таку загроз для місцевого виробника. Процедура проведення таких розслідувань не швидка й потребує залучення кваліфікованих юристів з торгового права, але сам механізм достатньо ефективний. Всього в Україні працюють п’ять виробників оптоволоконного кабелю, вони зможуть об’єднатись для захисту своїх інтересів, якщо Уряд стане на їхній бік.

Забута традиція нагородження державними відзнаками промислових підприємств в умовах війни варта відродження. Такі заводи як “Ютекс Україна”, його трудовий колектив і керівництво - справжні герої.»

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Продовжено строк подання документів для добору кандидатів для висунення на обрання членом Європ...

Прочитайте повну статтю

2024: Рік трансформації АРМА, коли арештовані активи почали працювати на державу

Прочитайте повну статтю

Євгенія Кравчук: Вдосконалення правової бази із захисту наших культурних цінностей важливе для...

Прочитайте повну статтю

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук провів зустріч з Міністром закордонних справ Нор...

Прочитайте повну статтю

8 міжрегіональних управлінь: підвищуємо ефективність без додаткових витрат

Прочитайте повну статтю

Вебінар: «Інституційний аудит 2024: результати, виклики, рекомендації»

Прочитайте повну статтю

Отримання паспорта після втрати: історія пані Вікторії

Прочитайте повну статтю

Незаконне перебування в Україні: у Рівному затримано іноземця

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь