Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг провів виїзне засідання у Чернігівській області
В рамках робочого візиту відбулася зустріч з керівником Чернігівської ОВА Вʼячеславом Чаусом та представниками бізнесу Чернігівської області під час якої були обговорені актуальні питання у сфері енергетики.
У обговоренні взяли участь: Голова Комітету Андрій Герус, Заступник голови Комітету Олег Семінський, Голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Сергій Нагорняк, Голова підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Анатолій Костюх, член Комітету Сергій Козир, Перший заступник начальника Чернігівської ОВА Костянтин Мегем та Заступник начальника Чернігівської ОВА Дмитро Синенко.
«Одне із ключових питань сьогодні – це альтернативна енергетика. Ми активно рухаємося в цьому напрямку, працюємо над збільшенням когенераційних установок, зокрема, таке бачення має бізнес також. Маємо близько 20 заяв від підприємців на отримання фінансування. На приватних підприємствах області вже встановили 3 генеруючі установки загальною потужністю 3,2 МВт», - акцентував В’ячеслав Чаус.
«Українській енергосистемі важко. Постійні атаки ворога створюють додаткові проблеми. Варто встановлювати у містах енергооб’єкти, навіть якщо їх потужність 1 МВт чи 5 МВт. Ми повинні йти цим шляхом. Чому? Бо обстрілювати такі маленькі енергооб’єкти недоцільно і неефективно. Ось чому таких об’єктів повинно бути більше. Зараз ворог цілить по таких об’єктах, потужність яких понад 100 МВт». Для того, аби таке бачення працювало, в парламенті прийняли низку законів – спрощення приєднань, механізм «активного споживача» (який стосується і газової генерації). Фонд енергоефективності активно працює. Фонд декарбонізації видає кредити для бізнесу під 9% річних у гривні розміром до 25 мільйонів гривень на встановлення сонячних електростанцій, когенераційних установок, теплових насосів, котлів. Навіщо? Щоб зменшити споживання на підприємстві, таким чином можна розвантажити загальну мережу», - зазначив Андрій Герус.
Представники бізнесу запевнили щодо встановлення ними генераторів, а також є підприємства, які встановили сонячні панелі. Обговорили також питання Net Billing. Це – механізм обліку та розрахунку за «зелену» електроенергію.
Серед іншого – представники бізнесу висловили занепокоєння щодо змін до податкового законодавства, які стосуються оподаткування АЗС. За їхніми словами, сплачувати доведеться до 80 тисяч гривень на одну АЗС на місяць, і це може створити ризик закриття заправок, зокрема і для військових потреб.
Також члени Комітету відвідали об’єкт критичної інфраструктури, де змонтовано та запущено в роботу когенераційну установку. Вона забезпечуватиме безперебійне надання однієї з важливих послуг містянам під час блекаутів.
«Сьогодні важлива співпраця з міжнародними партнерами та донорами, які фінансують встановлення когенераційних установок та інші важливі рішення, які покращують ситуацію в сфері енергетики, що продовжує потерпати від ворожих обстрілів. Когенераційна установка яку ми побачили працює на газу і дозволяє одночасно виробляти електричну та теплову енергію. Потужність цієї установки орієнтовно 630 кВт електричної енергії. Когенерація сьогодні особливо важлива у разі відключень електроенергії, оскільки забезпечить безперебійне надання однієї з послуг. А теплову енергію будуть використовувати для опалення робочих приміщень підприємства. Як нам повідомили, триває робота над встановленням ще чотирьох когенераційних установок на котельнях теплогенеруючого підприємства Чернігова. Ситуація складна, але ми бачимо, що жителі міста і області докладають зусиль щоб пережити цю складну зиму саме в рідних домівках», - зазначив голова підкомітету Сергій Нагорняк.